Ev / Tavsiyeler / Kitap Önerisi- The Witcher: Son Dilek
Poster gg

Kitap Önerisi- The Witcher: Son Dilek

Witcher serisi oyunları ile karşımıza çıkmadan önce kitapları ile de başarıyı yakalamış oldukça ünlü bir seri. Tabi biz ülke olarak bu önemli seriyi öncelikle oyunları ile tanıdık. Fantastik edebiyat dünyasında oldukça önemli bir yere sahip The Witcher serisine bugün biraz yakından bakalım.

Geralt Nasıl Doğdu?

Rivialı Geralt, nam-ı diğer Blaviken Kasabı ilk olarak karşımıza 1993 yılında çıkıyor. Sonrasında fantastik edebiyatta önemli bir yer tutacak olan The Witcher serisinin serüveni de işte böyle başlıyor. Yani bizim oyunlardan tanıdığımız bir çok karakterin ortaya çıkışı aslında çok daha öncelere dayanıyor. Serinin Türkçeleştirme çalışmaları 2017 yılında tamamlanıyor ve The Witcher serisi Türk okuyucular ile de nihayet buluşuyor. Serinin Türkiye pazarına girmesi biraz geç olsa da ilk çıkış yaptığı yıldan itibaren The Witcher serisi özellikle Avrupa edebiyatı için önemli bir seri haline geliyor.

Tabi serinin bilinirliği oyun serisi ile daha da artıyor. Ancak kitapların kazandığı popülariteyi tamamen oyunlara bağlamak da yanlış olacaktır. Modern fantastik edebiyat için The Witcher serisi adeta bir mihenk taşı konumunda. İçinde barındırdığı derin karakterleri, çoğu zaman hiçbir şeyin göründüğü gibi olmaması ve insanı zor durumda bırakan ahlaki ikilemleri ile The Witcher serisi oldukça güçlü bir seri.
witcher

Nedir Bu Son Dilek?

Serinin ilk kitabı olan Son Dilek ana karakterimiz olan Rivialı Geralt’ın başından geçen öykülerin bir araya toplandığı bir kitap. Kitaptaki olaylar arasında bağlantı bulunsa da genel olarak farklı maceralara odaklanan kitapta karşımıza birçok tanıdık karakter çıkıyor. Yennefer, Dandelion ve Triss bu karakterlerin yalnızca birkaçı. Kitapta geçimini canavar avlayarak sağlayan Geralt’ın yol boyunca karşı karşıya geldiği tehlikelerden tutun da yaptığı çapkınlıklara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Kitap yalnızca serinin hayranları için değil, fantastik edebiyat türünü sevenler için de oldukça keyifli.

Oldukça geniş bir evrene sahip olan The Witcher serisinin köklerinin bu kitap ile atıldığını düşünecek olursak kitabın önemi daha da artıyor. Rivialı Geralt efsanesinin doğuşuna tanıklık ettiğimiz bu kitap barındırdığı sürükleyici hikayeler sayesinde bir çırpıda okunuyor. Kullanılan dil de oldukça akıcı olduğu için kitaba daha da bir hevesle bağlanıp bir an önce tüm maceraları okumak istiyorsunuz.

Toparlamak Gerekirse

The Witcher serisinin ilk kitabı olan Son Dilek başta The Witcher serisinin hayranları olmak üzere fantastik edebiyat severlerin de oldukça keyifle okuyacağı bir kitap. Geralt’ı oyun serisi ile tanıyıp böylesine ustalıkla yaratılmış bir karakteri daha da yakından tanımak isterseniz kitap size istediğinizi verecektir. Yazım dilinin vermiş olduğu okuma rahatlığı sayesinde kitabı bir çırpıda bitirecek ve serinin diğer kitaplarına geçmek için fırsat kollayacaksınız. Şimdiden iyi okumalar.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.