Ev / Tavsiyeler / Kitap Önerisi – Tomb Raider: Güç Muskası
Valorant names

Kitap Önerisi – Tomb Raider: Güç Muskası

Ülkemizde pek bilinmese de Tomb Raider kendisine özel bir kitap serisine sahip. Gelin bu serinin bir kitabını birlikte inceleyelim.

Lara Croft şüphesiz oyun dünyasının en güçlü kadın karakterlerinden. Her ne kadar biz onu oyunlardan tanısak da Tomb Raider serisi kendisine ait 4 kitaba da sahip. Fakat ülkemizde Türkçe olarak satışa sunulmuş yalnızca bir kitabı bulunuyor. Tomb Raider: Güç Muskası adını taşıyan bu kitap maalesef ülkemizde okuyuculardan beklenen ilgiyi görmedi. Belki de serinin öteki kitapları bu yüzden Türkçe’ye çevrilmedi.

Biraz kitaba göz atalım. Kitabın konusu hayranlar tarafından klasik seri olarak adlandırılan Tomb Raider: Legend öncesi oyunların tarzına uygun olarak gelişiyor. Bana göre kitap konu ve işleyiş bakımından oyun serisinin 4. Oyunu olan Tomb Raider: The Last Revelation’ın atmosferi ile benzeşiyor. Gerek olayların Mısır ve genel olarak Ortadoğu coğrafyasında geçmesi, gerekse Lara’nın kitabın başında antik bir Mısır tapınağının yıkıntıları arasında gözlerini açması insana eski Tomb Raider maceralarını hatırlatıyor.

Lara kitapta yine bildiğimiz güçlü, idealist ve maceraperest arkeolog olarak karşımıza çıkıyor. Her türlü engel ve tehlikeli olayın üstesinden bir şekilde gelmeyi başaran Lara bu kez radikal dinci bir grup olan ve kendilerine ‘’Mehdiciler’’ diyen terörist bir oluşum ile karşı karşıya. Tapınak yıkıntılarının arasından mucizevi bir biçimde kurtulan Lara efsane ve antik hikayelere konu olmuş bir muskanın peşinde bulur kendini. Daha önce bahsettiğim terörist grupla yolları bu şekilde kesişmiş olur. Örgüt sahibine efsanevi güçler veren bu muskanın Lara’nın elinde olduğunu düşünmektedir. Lara ise yanlış ellere geçtiğinde dünyayı yıkıma sürükleyebilecek bu muskaya çok geç olmadan ulaşmak zorundadır. Kısacası dünyanın kaderi Lara’nın ellerindedir.

Peki kitap beklentileri karşılıyor mu?

Kitap hikaye olarak sürükleyici olsa da serinin sıkı takipçilerini mutlu edecek kadar güçlü değil. Kısacası kitaba dair yüksek beklentileriniz olmasın. Ancak boş vakitlerinizde kendinizi bir Tomb Raider hikayesi ile eğlendirmek isterseniz hiç durmayın ve bu kitabı okuyun. Yazım dili gayet akıcı ve sizi sıkmıyor. Fakat okuduktan sonra sizi etkisi altında bırakıp ‘’vay be’’ dedirtecek kadar derin bir hikaye değil. Kısacası oyunları, özellikle de Tomb Raider serisini seviyorsanız alın okuyun, sizi okuduğunuz süre boyunca eğlendirecektir.

Ayrıca oyun dünyasındaki diğer gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılmayı unutmayın.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.