Ev / Listeler / Kitap Uyarlaması Oyunlar

Kitap Uyarlaması Oyunlar

Poster gg

Yazılı eserlerin sinemaya uyarlanması artık pek de şaşırdığımız bir durum değil. Ancak özellikle 21. yüzyılın başlarından itibaren kitap uyarlaması oyunlar karşımıza sıklıkla çıkmaya başladı. İşte karşınızda sizler için bu kategoride derlediğimiz 5 oyun.

 Metro Serisi

Rus yazar Dmitry Glukhovsky‘nin aynı isimli üçlemesinden uyarlanan Metro oyunları bizleri 2030’lu yıllara götürüyor. Yaşanan nükleer savaş sonrasında insanlar yüzeyi terk ederek yer altındaki metro istasyonlarında yaşamaya başlıyor. İdeolojik çatışmaların sürdüğü, mutant yaratıkların her tarafta olduğu Metro serisi uyarlama oyunlar arasında şüphesiz en başarılı olanlardan biri.

The Witcher Serisi

Konu kitap uyarlaması oyunlar olduğunda Witcher efsanesinden bahsetmemek tabii ki mümkün değil. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından kaleme alınan Witcher serisi özellikle üçüncü oyunu ile müthiş bir başarıya ulaştı. Harika grafikleri, benzersiz hikaye anlatımı, eşsiz karakterleri ile The Witcher 3: Wild Hunt oyun dünyasının en iyi yapımlarından biri olarak görülüyor. Ayrıca oyunları ile yakaladığı başarıdan sonra The Witcher ismi şimdi de Netflix tarafından dizi haline getiriliyor.

 Assassin’s Creed Serisi

Bazı kesimler tarafından çok sevilen, bazı kesimler tarafındansa ağır eleştiriler alan Assassin’s Creed ismini duymayan yoktur. Yapımcı Jade Raymond’ın açıklamalarına göre ilk Assassins’s Creed, Vladimir Bartol tarafından 1938’de yazılan Alamut romanından esinlenilerek yapılmıştı. 11. yüzyılın başlarında Alamut kalesi Hasan Sabbah ve onun suikastçı örgütü tarafından kontrol edilmekteydi. Bu kitapta kullanılan tarihi bilgiler de alıntılanarak Assassin’s Creed evreni yaratılmış oldu.

 Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line, Joseph Conrad tarafından 1899’da kaleme alınan Heart of Darkness romanını temel alıyor. Spec Ops: The Line, aynı kitabın 1979’da beyaz perdeye uyarlanan versiyonunun yaptığı gibi romanı başka bir çağa ve kurguya taşıyarak bizlere aktarıyor. Film bizleri Vietnam Savaşı’na götürürken Spec Ops: The Line bizleri yakın gelecekte kum fırtınası etkisinde kalmış Dubai’ye götürüyor. Oyunda ilerledikçe ana karakterimizin çevresinde yaşanan olaylara karşı değişen düşünceleri ve zihinsel durumu gerçekten görülmeye değer.

 BioShock Serisi

Listedeki diğer isimlerden farklı olarak BioShock serisi aslında tam olarak kitap uyarlaması sayılamaz. Oyun aslında filozof Ayn Rand’ın düşüncelerini ve Atlas Shrugged isimli kitabını temel alıyor. Özellikle ilk oyundaki mekan tasarımlarında bu esinlenmeleri oldukça iyi fark etmemiz mümkün. Hikayeli FPS türünde adını anmadan geçemediğmiz BioShock serisi hikaye anlatımıyla sadece bir senaryodan ibaret olmadığını bizlere gösteriyor. Tam olarak bir kitap uyarlaması sayılmasa da oyunun çıkışından sonra yayınlanmış bir kitabı da var. Oyunun geçtiği Rapture şehrini anlatan kitapla ilgili yorumlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tabii ki bu türdeki oyunlar sadece listedekilerle sınırlı değil. Sherlock Holmes oyunları, Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya temalı oyunlar, Alice: Madness Returns gibi dünyaca ünlü kitapların da oyun dünyasına uyarlandığını daha öncelerde gördük. Peki sizlerin en çok sevdiği uyarlama oyun hangisi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Oyun dünyası ile ilgili en yeni içeriklere buradan ulaşabilir, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

 

Hakkında Batuhan Demirbaş

Bir oraya bir buraya taşındığımız bir çocukluk geçirdiğimden 4 yaşımda kendimi kaptırdığım oyun dünyasına olan tutkum sanırım hala artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.