Ev / Haberler / Korsan Oyun Neden Yanlış?
Valorant names

Korsan Oyun Neden Yanlış?

Merhabalar Oyungg ailesi, bu yazımda üzerine çokça konuşulan tartışmalara sebep olan korsan oyun indirme hakkında yazacağım. Bildiğiniz üzere ülkemizde pek çok oyuncu oyun fiyatlarından yakınıp oyunların orjinallerini satın almaktan ziyade  korsan şekilde indirip oynamayı tercih ediyor. Peki Korsan Oyun Neden Yanlış?

İlk etken fiyat bildiğiniz üzere bu oyun yapım şirketleri yurt dışı menşei’li Avrupa ve Amerika pazarına oyunlarını sunmakta. Eee bundan bize ne kardeşim? diyebilirsiniz. Ancak doğal olarak bu firmalar oyunun fiyatlarını da giderlerini de ona göre hesaplıyorlar. Avrupa piyasasına 10-20 arası bir fiyat ile Steam de yerlerini alıyor. Bu Avrupalı ya da Amerikalı bir oyuncu için aslında oldukça uygun bir fiyat. Baktığımız da €10-20 paraya gayet hoş bir oyun alabiliyorsunuz. Şimdi durum burada biraz karışıyor, sebebi de kur farkı. Oyun yapım şirketleri Türkiye‘de bir pazar olduğunun farkındalar ve ona göre de fiyat çalışması yapılıyor €10 olan bir oyunu kur farkı olmadan ₺35 civarlarında alabiliriz ancak bu şirketler fiyatlarda iyileştirmeye giderek €10‘luk bir oyunu ₺20-25 arası bir fiyatta çıkarıyorlar.

Ülkemizde aslına bakarsanız burada bir fedakarlık söz konusu oyun yapım şirketleri kendi kar marjlarından kısıp bizlere bu oyunu sunmaya çalışıyor. Peki biz zaten bunu biliyoruz ne yapalım yani? derseniz o oyunları satın alın neden mi biz Türkiye pazarını ne kadar kuvvetli ve canlı tutar isek bu da oyun firmalarının o derece dikkatini çekecektir. Bu da şirketlerin ya burada bir pazar ve tutkulu ve oyun oynamayı seviyorlar ancak alım gücü düşük biz bu insanlara nasıl daha iyi ulaşabiliriz diye düşünüp ülkemize daha uygun fiyatlarda bu oyunları görebiliriz. Bu da istediğimiz her oyunu çok daha uygun fiyattan gerçekten alabileceğimiz fiyatlara gelmesini sağlar. Peki orjinal oyun satın almanın tek avantajı bu mu? tabi ki de hayır, eğer hala sıkılmadan bu yazıyı okuyor isen seni yazının ikinci kısmına alalım.

Orjinal oyun satın almanın bir diğer avantajı da dil desteği olacaktır. İyi de nasıl? hepimiz çokça şikayet ederiz bu kadar güzel oyun var ama neden Türkçe dil desteği yok diye, heh işte bunun tam olarak cevabı yine satış rakamlarında yatıyor şimdi yapımcı firma bakıyor oyun bu ülkede çok da satmamış hali ile diyor ki bu ülkede benim oyunuma ilgi yeteri kadar yok o halde ekstra masrafa girip Türkçe dil desteği sağlamamın da bir anlamı yok. Keza bu durumda diğer firmalar da bakıyor, evet bu pazar da oyun satış rakamları düşük demek ki bu ülkede oyunlara olan ilgi düşük ancak ne kadar orjinal oyun satın alır isek yine dikkat çekeceği için dil destekleri de gelecektir. Keza bunun örneklerini pek çok kez gördük. Peki dil desteği ile oyunu oynamanın yanında ekstra bir avantajı yok mu bu durumun?

Var o da şöyle ki bir oyun firmasının Türkçe dil desteği sağlayabilmesi için Türkçe oyun çevirisi yapan firmalar ile anlaşma yapması demek bu da ülke ekonomisine destek demek ülkeye döviz girişi demek her sene yüzlerce bütçeli yapım Steam’de kendine yer buluyor bu oyunlar Türkçe çeviri için yatırım yaptıkça ülke ekonomisine katkı da sağlar hatta ve hatta ekstra olarak büyük oyun yapım şirketlerinin ülkemize yatırım yapması şube kurması yolunu da açar bu da Türkiye’de oyun yapım şirketlerine çok büyük avantaj sağlar.Keza bir de şöyle bir haber var hangi firma olduğu bilinmemek ile birlikte oyunları çokça satıldığı için dünya çapında çok büyük bir oyun şirketinin Türkiye’de şube açılacağı dedikodusu mevcut. E sıktın ama sende amma çok şey yazdın kardeşim sıkıldık dediğinizi duyar gibiyim. Ancak söyleyecek son birkaç şeyim kaldı onun içinde seni yazının son bölümüne alalım.

EE orjinal oyun satın almanın fiyata ekonomiye ve dil desteğine nasıl katkıları olabileceğini öğrenmiş olduk peki başka ne olabilir? Artık günümüz de yapılan pek çok oyun birer baş yapıt niteliğinde ve bu oyunları pek çok kez oynayabilirsiniz oyunlar artık yalnızca eğlenip zaman geçirmenin dışında muazzam hikayeleri ve anlattıkları şeyler ile insanlara katabileceği ögeler içeriyor ve nasıl ki kitaplarımızı bir kütüphane yapıp biriktiriyor isek bu oyunları da biriktirmeliyiz. Hem ileride hatırlamak ve tekrar oynamak için hem de olacak çocuklarınızın da bu oyunları ve deneyimi yaşayabilmeleri dışında  aynı zaman da birer yatırım aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Steam hesap satışları oldukça yaygın geniş bir oyun skalasına sahip Steam hesapları daima değerlidir. Evet son olarak iyi de şuan bu oyunları nasıl alacağız ve pazarın dikkatini çekeceğiz sorusuna cevap olarak ilk alternatif tabi ki steam indirimleri, Steam’de cadılar bayramı, yaz indirimi, kış indirimi, kara cuma gibi indirimler mevcut ve bu indirimler de oyunların fiyatı hatrı sayılır derece de düşüyor  ₺50 gibi bütçeler ile gayet güzel oyunlar satın alabilmeniz mümkün . Yaaa abi biz öğrenciyiz para mı var diyeceksiniz hepinizin para harcadığı şeyler var ve indirim tarihleri önceden belli oluyor bir ayda da 50 tl biriktir arkadaşım.

Bir diğer alternatif de 3.parti Oyun satış firmaları G2a gibi firmalarda uygun fiyatlara oyunları bulabiliyorsunuz keza bunun dışında Humble Bundle’dan belirli aralıklar ile ücretsiz oyun alabiliyorsunuz(gayet de iyi oyunlar) keza yine kampanyaları takip ederseniz göreceksiniz diğer firmalar da yapıyor daha geçtiğimiz günler de Ubisoft, Watch Dogs isimli oyunu ücretsiz bir şekilde biz oyun severlere dağıttı.

Yazıyı bize önerdiği için Ayı Sakal, Can Göksel‘e teşekkür ederiz. Kanalında eğlenceli içerikler üretiyor, kontrol etmeyi unutmayın 🙂

Facebook grubumuza katılmayı unutmayın ? Buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi Oyunlar Oyungg ailesi!

Hakkında Zekican Aydın

Zekican Aydın, 17 yaşındayım Oyungg'de Yazar Koordinatörü ve yazarlık yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.