Ev / Blog / League of Legends Minyon Kesme Taktikleri
Poster gg
lol farm yapmak, league of legends minyon kesme, lol minyon biçme

League of Legends Minyon Kesme Taktikleri

Merhaba OyunGG ailesi, bugün size League of Legends minyon kesme taktikleri vereceğim. Bu taktikler sayesinde daha fazla minyon keserek daha fazla altın kazanacaksınız.

İlk önce League of Legends tecrübemden başlayayım. League of Legends oyununa sezon 2’nin sonlarına doğru başladım. O zamanlar platin 2‘ydim beşyüz oyuna yakın Jinx‘im vardı bir saldırı gücü taşıyıcısı’nın(ADC) kasılmasında en önemli etken minyon kesmek. Bu yüzden minyon kesmeye çok çalıştım. Bizim hedefimiz dakika 10’da yüz minyon kesmeye çalışmak. League of Legends Minyon Kesme yazısına benzer yazıları Blog kategorimizden okuyabilirsiniz.

Son vuruş yapmak (Last hit)

League of Legends Minyon Kesme konusunda en önemli etken, koridorunuzdaki minyonlara son vuruş yaparak almaktır. Koridor aşamasında (Early game) adam öldürmektense minyon kesmek daha önemlidir. Minyonları sakın itmeyin, minyonlara sürekli vuruş yapmak yerine sadece son vuruş yapmaya çalışın. Lucian gibi şampiyonları oynuyorsanız Q gibi yeteneklerinizle hem minyon kesip hem de rakibi dürtebilirsiniz. Minyon itmenin hem zararlarını hem de yararlarını yazdım. Eğer lanenizi doğru yerlerde iterseniz çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Minyonun itmenin zararları (Push)

 • Minyonlar ileride duracağı için minyon kesmekte  zorlanacaksnız. Menzilliyseniz daha rahat alırsınız, eğer menzilsiz bir şampiyon oynuyorsanız rakip kule altında kalan büyücü minyonlarını almaya çalışmak size ecel terleri dökmenize sebep olabilir.
 • Minyonlar ileride savaştığı için arkanızda büyük bir bölüm boş kalacak ve siz kendi kulenizden uzaklaşacaksınız. Bu da rakip ormancı için bir fırsat size baskın atabilir. Totemli oynamaya çalısın. Hem çalılığa hem de rakip ormancının gelebileceği yerleri totemleyin.

Minyon itmenin yararları

 • Dost minyonlar sürekli rakip kulesinin altına gidince, rakip kule sizin minyonlarınıza vurmaya başlayacak. Bu sırada rakibiniz minyon kesmekte zorlanacak ve kaçırmasına sebep olacak.
 • Eğer rakip öldüyse minyonları iterek, minyonların kuleye ölmesini sağlayabilirsiniz. Bu rakibin deneyim ve altın kaçıracağı anlamına gelmektedir.
  • Rakip minyonları yetenek kullanarak daha hızlı itebilirsiniz. Örnek : Lucian (Q + AA + W + AA + E + AA)  yaparak çok hızlı itebilirsiniz. Oyunda en hızlı minyonları ittirebilen şampiyon sanırım Sivir.

Ayrık ittirme nedir ? Nasıl yapılır (Split push)

Ayrık ittirme takımınızdan ayrı bir şekilde koridorda minyon kesmektir. Minyonları hızlı bir şekilde keserek, dost minyonları rakibin üstüne yolluyoruz. Rakip takımdan oyuncular minyonları kesmek için koridora geliyor ve takım savaşlarında eksiliyorlar. Eğer takım savaşından ayrılmayıp minyonları temizlemeye gelmezlerse, gittiğiniz koridoru ittirerek kulelerini yıkabilirsiniz. Eğer siz ayrık ittirme yaparken bir de takımınız takım savaşını kazanırsa oyunu bile bitirebilirsiniz. Ayrık ittirmeyi genellikle üst koridor oyuncuları yapar. Ayrık ittirmeyi zamanında yapmalısınız yoksa baskın yiyebilirsiniz. En iyi ayrık ittirme karakterleri Jax, Syndra, Tryndamere, Master yi, Fiora vb.

Ayrık ittirmenin zararları

 • Minyonlar çok önde olduğu için sürekli baskın yiyeceksiniz. Bu yüzden kaçma yetenekleri olan şampiyonları kullanmaya çalışın.
 • Takımınızdan ayrı olduğunuz için takım savaşına katılamazsınız. Bu yüzden Shen gibi şampiyonlar çok ideal.
 • Minyon iterken baskın yerseniz Türkiye sunucularında büyük ihtimal küfür yiyeceksiniz.

Ayrık itmenin yararları

 • Rakip oyuncuları koridora gelmeye zorlarsınız.
 • Harita da hakimiyeti sizin elinizde olur.
 • Rakipler takım savaşlarına eksik katılır.
 • Çok fazla minyon kesersiniz. Bu da size altın kazandırır.
 • Çok fazla deneyim puanı kazanırsınız.
 • Çok sayıda kule yıkabilirsiniz.

Ayrık ittirirken dikkat edilmesi gerekenler

 • Totemlerinizi çok dikkatli kullanmalısınız. Çalılıklar yerine rakibin gelebileceği yerlere koyarsanız sizin yararınıza olur. Totemleri Önünüze değil arka taraflara atmaya çalışın.
 • İttirirken takım savaşlarına geç kalmayın. Minyonları ittirip takım savaşına katılmaya çalışın.

Minyon dalgası (Wave)

Minyon dalgası derken yanlış anlamayın 🙂 Hani şu koridorunuza gelen minyonlar varya onlar toplanınca minyon dalgası deniyor. İnhibitör açılmadan önce altı adet minyon geliyor bunlara son vuruş yaparak rakibinizin önüne geçebilirsiniz. Dakika 10’da tam yüz yedi adet minyon koridorlara gidiyor. Bunlardan en az seksen adetini almaya çalışın. Hedefiniz yüz minyon olsun.

Kule altında minyon kesmek

Orta koridor(Mid lane) karakterleri yetenek kullanarak kule altında rahatça minyon kesebiliyor ancak alt koridor ve üst koridor (Bot lane ve top lane) için bu o kadar da kolay değil. Burada da kule altındaki minyonları kaybetmeden nasıl kesebileceğimizden bahsedeceğim. Oyunun başlarında rakip, minyonları sizin üstünüze doğru itiyorsa sizde Vayne gibi yetenekleriyle minyon kesemeyecek bir şampiyonsanız bu dediklerimi iyi dinleyin size çok iyi gelecek. Oyunda inhibratörler açılmadan önce araba minyon, yakın dövüşçü minyon ve büyücü minyon çıkıyor.

Yakın dövüşçü minyonlardan bahsedeyim, bu minyonlar kuleden iki hasara kadar dayanıyor bunları kesmenin en iyi yöntemi kulenin iki kere vurmasını bekledikten sonra düz vuruş atmak.

Büyücü minyonlar ise daha farklı bir yol izliyeceğiz, büyücü minyonlar daha güçsüz onlara kule vurmadan önce bir kere siz vuracaksınız, kule hasarından sonra bir kez daha vurursanız minyonu siz öldürmüş olacaksınız.

Araba minyonları çok fazla hasar ve cana sahip, bu minyon yedi kule hasarına kadar dayanabilir. Kule yedi kere vurduktan sonra bir kere sizin vurmanız yeterli olacaktır. Dost minyonlar gelince, rakip minyonlara hasar vuracaklardır bu da size bazı farmları kaçırmanıza sebep olacaktır. Siz moralinizi bozmayın ve garanti kesebileceğiniz minyonları öldürmeye çalışın.

Oyunun geç safhasında minyon yapmak (Late game)

Oyunun geç safhasında minyon kesmek kolaylaşıyor oyuncular midde toplanıyor veya başka bir koridorda haliyle minyonlar birbirlerini öldürmeye devam ediyor. Minyonlar birbirini öldürürken bir minyon dalgası daha ilerde oluyor ve toplanıyor bu fırsatlarda onları temizlemeye çalısın. Oyunun geç safhalarında ormandan kampları öldürmek sizin yararınıza olabilir. League of Legends Minyon Kesme konusunda önerdiğimiz yolları uygularsanız başarıya ulaşmanız çok da zor olmayacaktır.

Facebook grubumuza katılmayı unutmayın ? Buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

League of Legends Minyon Kesme konusunu işlediğim yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi Oyunlar OyunGG ailesi!

 

 

 

Hakkında Zekican Aydın

Zekican Aydın, 17 yaşındayım Oyungg'de Yazar Koordinatörü ve yazarlık yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.