Ev / Haberler / Marmara Üniversitesi Oyun Teknolojileri Kulübü İlk Toplantısını Yaptı!
Valorant names

Marmara Üniversitesi Oyun Teknolojileri Kulübü İlk Toplantısını Yaptı!

Eğlence sektörü gelişiyor, üniversiteler ve öğrenciler de bu konuda bilinçleniyor. Bunun kanıtlarından birisi de kuşkusuz GATE!

Marmara Üniversitesi ülkemizin en köklü ve başarılı üniversitelerinden birisi. Durum böyle olunca aktifliğin daha yüksek olması da kaçınılmaz. Oyun geliştiricilerinin bir araya geldiği öğrenci topluluğu Marmara Univercity Game Technologies Club, yani kısa haliyle GATE 2017-2018 öğrenim yılında bir araya geldi. Kulübün çoğunluğu Bilgisayar Mühendisi gençlerden oluşuyor olsa da her konudan ve birçok bölümden insanı dahilinde bulunduruyor. İlk toplantılarını ‘Tanışma’ başlığı altında yaptılar ve biz de oradaydık…

Kalabalık göz doldurdu

Bilgisayar Mühendisi adaylarının artık yenilikçi fikirlere açık olduğunu gösteren bir kalabalık vardı. Bu gerçekten önemli bir ayrıntı. Çünkü ülkemizde yapılacak, denenecek her işe zaten ihtiyacımız var ve iş gücü bu sektörün en önemli unsurlarından. Bu kulüp vasıtasıyla Türkiye piyasasına birçok bağımsız yapımcı katılabilir, şirketlere ise kalifiye eleman sağlanabilir. Böylece üretim artacaktır. Tabii ilk toplantıdaki kalabalık sürekliliğini ne kadar süre koruyabilir bilmiyorum.

Planlı olmak önemli gözüküyor!

Kulüpteki birçok öğrenci muhtemelen çok tecrübeli insanlar değil, fakat yinede bu tecrübeyi kazandıkları aşamaların planlı olmasına özen gösteriyorlar. Kulüp yönetimi bu açıdan görev dağılımları, ders ve etkinlik planlamaları gibi noktaların üzerinde durmuş. Tabii bir de proje kısımları var ki gayet önemli.

Dersleri alanlara, programlara göre bölmüşler mesela. Java, Unity, Photoshop ve 3D çizim derslerini biraz daha fazla bilen öğrenciler, diğer arkadaşlarına bu konuda yardımcı olacak ve anlatımlar yapacak. Bu derslere de katılım sınırları koyulmamış, yani dileyen öğrenciler bütün derslere katılım sağlayabilecek.

Proje kısmının önemli olmasındaki sebep ise bu yolda tek olmamaları diyebiliriz sanırım. Diğer okullara ve katılımcılara yarışmalarda oyunlarını göstermek ve sektör içerisinde bilinirliklerini arttırmak gibi konularda en öncelikli göre proje ekibinin. Kulübe katacakları network de cabası.

Bol bol sunum izledik

Kulüp koordinatörleri kendi alanlarını bol bol sundular ve toplantıya katılan öğrencileri gelecek planları ve anabaşlıklar hakkında bilgilendirdiler. Sunumları yapan arkadaşların bazıları gerçekten çok temel anlatımlar yaptı ve takdir etmemiz kaçınılmazdı. Daha derine inip göz korkutan arkadaşların da acemiliklerine veriyoruz. Toparlanmayacak ya da geri dönüşü olmayan şeyler değildi sonuçta.

Neyse, lafı biraz fazla uzattık. GATE’yi yakın takipte olacağız ve etkinlikleri hakkında bilgilendirmeleri sitemizden takip edebileceksiniz. Marmara Üniversitesi içerisinde düzenlenen, kulübün tanışma toplantısına çağırdığı ve Oyungg’yi GATE ailesiyle bir araya getirdiğini için, kulüp sekreteri Nuri Yıldız’a teşekkür ederiz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.