Ev / Blog / Marvel Punisher Karakterine İlgi Göstermedi!

Marvel Punisher Karakterine İlgi Göstermedi!

Valorant names

Evet sevgili oyuncular hangi oyundan bahsettiğimi biliyorsunuz. Punisher 2004 yılında evlerimize gelmişti. THQ tarafından yapılan TPS oyununa keşke Marvel gereken ilgiyi gösterseydi. Gelin hep beraber dertleşelim dostlar.

The Punisher neredeyse herkesin çocukluğunda bir defa internet kafede oynamış olduğu ya da korsan yollarla edinip evinde oynadığı bir oyundur bana kalırsa. Ama ben kendimce bu oyunun hak ettiği değeri göremediğini düşünüyorum. Bunun başlıca nedenleri ise oyunun grafikleri,  silahları, bölüm dizaynı diyebiliriz. Tabi bunlar işin sadece ufak tarafları.

Hikayesini zaten biliyorsunuzdur. Frank Castle adındaki bir polisin ailesi mafya tarafından öldürülüyor ve abimiz bu mafyanın peşine düşüyor.  Temelinde tüm hikaye bu aslında. Ama hikaye devam ederken işin içine bir sürü şey giriyor. Oyuna sansür getirildi, satış rakamları da öyle mükemmel olmadı. Kısa zamanda da unutuldu bu oyun.

Psikopat Punisher

Marvel’ın şüphesiz en sert ve en psikopat karakteri Punisher’dır. Bu şiddet oyuna da yansımış. Mesela düşmanlarımızın yanına gidip “Q” tuşuna bastığımız zaman sadist bir şekilde düşmanlarımızı katlediyor karakterimiz. Onun dışında sarı Punisher işaretine düşmanlarımızı götürdüğümüzde çevreyle etkileşime girip öldürüyor. Beyaz işarete götürdüğümüz zaman ise karakterimiz düşmanlara ya iş birliği için ya da bilgi toplamak için işkence yapıyor. Bazı silahlarla düşmanlarımızın organlarına ateş edince koptuğunu saymıyorum bile. Marvel’in rahatsız olduğu taraf da bu bence. Çünkü genelde süper kahramanların “suçlu da olsa insan insandır” felsefesi yüzünden insanlar şiddete pek alışık değil sanırım. Yaparken bana mı sordunuz kardeşim? Adamlar rahatsız olduğu için işkence yaparak öldürmek istediğimizde ekran siyah beyaz olup sansürleniyor. Ama konu Deadpool olunca çıplaklık, şiddet serbest değil mi? Bir firma gelse de şu oyunun haklarını alıp güzel bir remastered yapsa.

Karakterler

Oyunda Punisher evreninden bilinen karakterler de mevcut. Russian, Jigsaw, Gnucci Ailesi, Bushwacker, Bullseye, Kingpin gibi önemli karakterleri bir oyunda barındırıyor. Ayrıca ekstra olarak oyuna Iron Man’de misafir oluyor. Karakterleri hazırlamışsın, tatlı bir evrenin var. Bu kadar fırsatın varken nasıl bu oyunu geride bıraktın anlamış değilim. Karakter dizaynı da mükemmel. Özellikle ana karakterimize bakınca içinizden “Vay be!” dememek mümkün değil. Ekstralar bölümünden açtığımız kostümler de fena değil.

Punisher’ın Gerçek  Sesi  Thomas Jane!

2004 yılında çıkan filminden bildiğimiz Thomas Jane oyundaki Punisher’ın da seslendirmesini yaptı. Sizi bilmem ama bütün oyun ve filmlerdeki en iyi ses Thomas Jane abimizindi. Karaktere çok  yakışan ve karizmatik bir ses tonu var. Şimdilerde ise yeni Predator filminde rol almış. Hayırlısı diyelim abimiz için.

Müzikler

Müzikler genelde mekana uygun yapılmış. Mesela Gnucci mafyasıyla savaşırken arkada farklı müzik, Rus askerleriyle savaştığımız bölümlerde o ortama uygun müzikler çalıyor. Fakat her müzik, bir parçanın remix versiyonu gibi. Sizi bilmem ama bu beni pek rahatsız etmiyor (Farklı müzikler de var tabii.) Alien Ant Farm adlı grup oyunun credits bölümü için bir şarkı yapmışlardı hatta.

Oynanış

Zaten az önce oyunun nasıl bir şiddet içerdiğini anlatmıştım. Onun dışındakilerini saymak gerekirsek eğer, rehin alma mekaniği var. Düşmanınızı rehin alarak mermilerden alacağınız hasarı rehin aldığınız karakterin almasını sağlayabiliyorsunuz. Rehin aldığımız esnada sağ tuşa basarsak düşmanı fırlatıyor (Eğer karşıda deniz veya uçurum varsa daha eğlenceli oluyor) düşmanlarınızın durduğu yere göre Quick kill”  dediğimiz animasyonları yapabiliyoruz. Nişan almak ise tam bir işkence. Çünkü nişan alırken hassasiyet bir anda tavan yapmış gibi oluyor. Bu da işi zorlaştırıyor. Can barımızın altında mavi bir bar var. O bar dolunca Tab tuşuna basarsak eğer bir anda karakterimiz sinirlenip bıçak fırlatıyor.  “Q” tuşuyla farklı animasyonlar yapıyor. Max Payne gibi sağa ve sola takla atabiliyoruz. Daha önce açmadığımız kapıların yanına gidip tekmeyle açabiliyoruz. Bunlar güzel detaylar ya.

Sonuç Olarak…

Vay be acılı Frank! Senin de değerini bilmediler ya bizimkini nasıl bilsinler. Her ne kadar Netflix’de  dizisi devam etse de içimizde kaldı be abi. Gerçi Deadpool, Punisher’dan biraz daha öne çıkarıldı ya neyse. Neyse efendim bir şikayet yazısının daha sonuna geldik. Bu tarz bloglar için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Esen kalın!

 

 

 

 

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.