Ev / Blog / Medal of Honor Serisine Ne Oldu?

Medal of Honor Serisine Ne Oldu?

Poster gg

Selamlar, sevgili Oyungg.com okurları. Birkaç gün önce PC’nin başına oturdum, her zamanki gibi oyun oynarken sebebi nedir bilmem Medal of Honor serisi aklımı kurcalamaya başladı. İçimde yara, kalbimde bir sancıya dönüştü adeta! Bu seriye ne olmuştu?

O Bir Efsane…

Öncelikle bu güzide serinin tarihçesini bilmeyenler için kısaca anlatalım. Takvimler 22 Ocak 2002 tarihlerini gösterdiğinde oyun dünyasını baştan sona değiştirecek, büyük markaların doğmasına zemin hazırlayacak bir efsane çıkış yaptı serinin 3. oyunu: Medal of Honor: Allied Assault! Tabii çıkışıyla tüm oyun dünyasını kasıp kavurdu. FPS oyun türüne yeni bir soluk getiren bu harika yapımın elde ettiği başarı haliyle büyük frimaların dikkatini çekti.

Yapımcı 2015 Inc, zamanla EA ile ters düştü. EA’in çatısında bulunan frimaların neler çektiğini eğer oyun dünyasını yakından takip eden biriyseniz biliyorsunuzdur. Bundan bıkan 2015 Inc’den Vince Zampella ve ekibi, Daha önce de bahsettiğimiz diğer frimalardan gelen teklifleri değerlendirdi, Activision çatısı altında Infinity Ward‘ı kurdu ve Call of Duty oyununu geliştirdi. Böylece efsane seri Medal of Honor, yine bir efsane olan Call of Duty’nin doğmasına neden olmuştu.

Ard Arda Çıkan Oyunlar

Bu olaylardan sonra seriye sık sık oyunlar çıkmaya devam etti. Öyle ki tam 14 farklı konsolda Medal of Honor oyunu çıkmıştı. Bu oyunların çoğunu geliştiren, ilk iki oyunun da geliştiricileri olan EA Los Angelas‘dı. Yıllarca bazıları çok kötü, bazıları ise kıvamında oyunlar ile varlığını sürdüren seriye artık değişiklik şarttı. Rakibi Call of Duty, Modern Warfare ile yepyeni bir dönemi başlatmış, FPS oyunlarında sinematik anlatıma adım atmıştı. Medal of Honor rakibinden geri kalamazdı.

Medal of Honor: Airborne oyunundan bir ekran görüntüsü.

Avrupa’dan Ortadoğu’ya…

Medal of Honor serisi hepinizin malumu 2. Dünya Savaşını konu alan, sürekli Avrupa’da savaştan savaşa, cepheden cepheye koştuğumuz temadan sıyrılıp modern savaşlara, Afganistan Savaşını konu alan yeni Medal of Honor oyunu geliştirilmeye başlandı. Oyunun trailerleri yayınlanmaya başlandıkça oyuncular heyecanlanıyor, “Sonunda Call of Duty Modern Warfare serisine rakip olabilecek bir oyun geliyor!” söylemleri oyuncuların beklentisini iyice arttırıyordu. Merakla beklenen Medal of Honor (Medal of Honor 2010 da denir) 12 Ekim 2010 tarihinde çıkış yaptı.

Fakat oyun bekleneni vermedi, incelemelerde kısmen beğenilse de, yapay zeka, vuruş hissiyatı, olur olmadık yerlerde çıkan sinir bozucu buglar, oyunun çok kısa olması gibi sorunlar sert eleştiriler doğurdu. Bu Medal of Honor markası için sonun başlangıcı mıydı? 

Son Bir Umut: Warfighter

Beklenenin çok çok altında kalan bir oyundan iki yıl sonra yeni bir oyun duyuruldu: Medal of Honor: Warfighter. Diğer oyunda olduğu gibi bu oyunda da vaatler büyüktü ve bunla orantılı olarak oyuncuların beklentileri de bir o kadar büyüyordu.

Nihayet oyun çıkmış ve yine beklentilerin altında kalınmıştı. Kendisinden bir ay sonra çıkan Call of Duty Black Ops 2 övgü üstüne övgü alırken, Medal of Honor: Warfighter maalesef başarısız bir oyundu. Hele ki dönemindeki rakiplerinin yanında esamesi okunamayacak kadar arka planda kalmış bir oyun olması da beni ayrıca yaralıyor. Warfighter‘ın pek çok eksiği var fakat bu seriye son darbeyi vuran oyun olması oldukça üzücü.

Ve O Efsanenin Ölümü…

Evet geldik bu efsane serinin ölümüne. Dönemin EA ceosu Peter Moore bir açıklama yaptı. Açıklamasında Medal of Honor serisinin uzunca bir süre gelmeyeceğini, oyunun geliştiricisi EA Los Angelas‘ın kapatıldığını açıklayarak bu serinin ölüm fermanını imzalamış oldu. Bu açıklama sık sık Battlefield oyunu göreceğimizi söylüyordu aslında. EA, Medal of Honor’dan ümidi kesmişti.

Vince Zampella Şimdi Ne Yapıyor?

Vince Zampella’ya yazımızın başında değinmiştik. Kendisi Allied Assault‘u geliştiren 2015 Inc ekibinin yöneticisiydi. Zampella, Activision bünyesinde Infinitiy Ward‘ı kurarak Call of Duty serisini yaratmıştı. Geçtiğimiz yıllarda ise Activision ile arası bozulan ViNce Zampella kendi bağımsız şirketi Respawn Entermatient‘i kurdu. Daha sonra EA’in yayıncılığını üstlendiği Titanfall serisiyle kendi yolunu çizdi. 2014’te çıkan ilk oyun iyi eleştiriler alınca, 28 Ekim 2016’da Titanfall 2 çıktı. EA’in kötü pazarlaması ve Battlefield 1 ile çok yakın tarihlerde (21 Ekim) çıkması nedeniyle oldukça iyi bir yapım olmasına rağmen hak ettiği ilgiyi göremedi.

Sadece Medal of Honor Değil

EA’in elinde heba olup giden sadece Medal of Honor serisi değil, Dead Space, Commander & Conquer gibi kült seriler maalesef EA’in elinde heba oldu gitti. Ayrıca yazımızda değindiğimiz Titanfall’ın da sonunun böyle olacağından epey korkuyoruz.

Blog yazılarımızdan anında haberdar olmak için Twitter sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Hakkında Emre Çakıcı

Kendimi bildim bileli oyun oynuyorum. Bu nedenle ilerde bu sektörde çalışmak en büyük hayalim. Şu an Oyungg.com'da yazarlık ve sosyal medya editörlüğü yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.