Ev / Haberler / Mobil Piyasasının En Arızalı Modelleri Açıklandı!
Valorant names

Mobil Piyasasının En Arızalı Modelleri Açıklandı!

Markaların korktuğu en çok arızalananlar araştırması tamamlandı. Bize de model ve markaları paylaşarak okurlarımızı bilinçlendirmek düşüyor.

Aşağıdaki görselde sol tarafta markaları, sağ tarafta ise modelleri görebiliyorsunuz. Araştırmada tamir ve onarım için gönderilen telefonların model ve markalarına dikkat edilerek istatistikler çıkartılmış ve yüzdelik dilimlere göre ayrılmış. Bu sebeple markalar ve modeller arasında şöyle bir fark oluyor; daha çok model üretimi yapan markalar, model olarak birinciliğe oturmasalar dahi marka bazlı baktığımızda birçok arıza görebiliyoruz. Benim merak ettiğimse araştırmada modellerin üretim sayıları da dikkate alındı mı acaba, oran çıkartırken önemli noktalardan birisi de üretim sayıları olmalı çünkü. Fakat araştırma bunu dikkate alıp almadığını belirtmemiş. Görsele geçip yorumlayalım dilerseniz.

Görselden de anlayabileceğiniz üzere rakamlar 2017 yılına ait fakat, 2017 yılı öncesinde üretilen telefonlar da araştırma dahilinde kabul edilmiş. Buna karşın araştırma sonuçlarının 2018’in ikinci yılında açıklanması garip olmuş açıkçası.

En çok arıza yapan telefonlar listelenmiş madem, gelin biraz yorumlayalım.

Dediğimiz gibi solda markalar yer alıyor, sağda ise markalar tarafından üretilen modeller. Modellerde zirveyi Xiaomi Redmi 4 %9 ile muhteşem bir çöküş yaşamış. Gerçekten kötü bir istatistik marka için, neredeyse her 10 telefondan 1 tanesi arızalı çıkmış görünüyor. Çok sayıda model sahibi olmasa da Redmi 4 sayesinde marka bazlı olarak da Xiaomi’yi 2. sırada görüyoruz. Tabii ki en çok modeli üreten ve çok yüksek sayılarda üretim yapan Samsung zirveyi kimselere bırakmamış. Burada Samsung’un çok büyük rakamlarda arızalara ulaşması model sayısının fazlalığından da kaynaklanıyor dememiz mümkün. Modellere bakacak olursanız listenin üstlerinde yer almıyor olsa da alt taraflar Samsung için resmen cehenneme dönüş vaziyette.

Bu noktada takdir edilmesi gereken marka bana kalırsa Huawei olmuş. Birçok modeli olmasına ve global piyasada aktif rol oynamasına rağmen en çok arıza yapan modeller arasında hiçbir modeli yok ve markaların bulunduğu listelerde de altlarda kalmayı başarmış. Listenin en kötüsü de en iyisi de Çin’den çıkmış demekte zarar yok değil mi?

Arızalar sadece Android’de olmuyor değil mi?

Apple’ın IOS işletim sistemine yönelik de yapılmış araştırma. Buna göre 6s en çok arızalanan telefon modeli olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmanın 2017 yılı için yapıldığı ve Iphone SE gibi bir efsanenin yanında bol bol Wi-Fi sorunları yaşadığını düşünürsek 6s’in yaşadığı bu hazin sonu garipsemek de doğru olmaz zaten.

Peki sizin telefonunuz ya da markanız listede yer alıyor mu? Alıyorsa hangi sıralardan girmiş listeye?

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.