Ev / Haberler / Netflix Türkiye Çalışanından Önemli Açıklama

Netflix Türkiye Çalışanından Önemli Açıklama

Valorant names

Netflix Türkiye, son günlerde RTÜK denetimi yüzünden çok fazla gündeme gelmişti. Artanç Savaş, Haziran ayı içerisinde yaptığı röportajda bu konuda açıklamada bulunmuş.

Dizi ve film piyasasında üst sıralara adını yazdıran Netflix, Resmi Gazete haberinde Türkiye için Netflix‘e RTÜK denetiminin haberini yayınladı. Tüm çevrimiçi dizi ve film platformlarına gelecek bu denetim, kullanıcıları olumsuz etkiledi.

Resmi Gazete haberini ele alacak olursak, RTÜK; Blu TV, puhutv ve Netflix gibi platformların hepsinde denetimi ele aldı. Eğer işler böyle ilerlerse, tüm bu şirketler Türkiye ofisi açarak RTÜK tarafından lisanslanacak. Eğer sansür gerekli görülürse, içerik sansürlenecek. Karara Cem Yılmaz bile tepkisiz kalamamıştı.

 

Artanç Savaş’tan Açıklamalar

Artanç Savaş, Netflix’in Orta Doğu ve Afrika İletişim Müdürü, benzer olan bir konu çerçevesinde geçmişte röportaj vermişti.

“Netflix’te her yaşa ve zevke uygun içerik bulmak mümkün. An itibariyle üyelerimizin 18-44 arası yaş gruplarında yoğunlaştığını söyleyebiliriz ama tabii ki bunun dışında kalan yaş gruplarında da üyelerimiz var. Cinsiyet açısından baktığımızda ise dengeli bir dağılım söz konusu. Ayrıca çocuklarına güvenilir ve yaş gruplarına uygun içerik sunmak isteyen ailelerin de Netflix’e büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Sunduğumuz özel çocuk profilleri ve ebeveyn kontrolleri bu ilginin artmasında etkili oluyor.”

Netflix‘in gerçekten zengin bir kütüphaneye sahip olduğunu, geniş bir kullanıcı kitlesi olduğunu belirten Artanç Savaş;

“Türkiye’deki üyelerimiz, yayınlarımızı en çok akıllı televizyonlar üzerinden izlemeyi tercih ediyor. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar var. Bu üçlüyü tabletler ve oyun konsolları takip ediyor. Diğer yandan akıllı telefonlar üzerinden Netflix izleme oranımız ABD’den veya Avrupa kıtasındaki diğer büyük ülkelerden çok daha yüksek. Bunun sebeplerinden biri, toplu taşımada epey çok vakit geçirmemiz. İzlenme verileri üyelerimizin yüzde 77’si yalnızca evde değil toplu taşımada veya seyahat halindeyken de Netflix izlediğini söylüyor.”

netflix türkiye

Artanç Savaş, Netflix‘in bir nevi toplu arkadaş etkinliği olduğunu ve sinema içeriklerini izleme oranlarımızı bizimle paylaşmış.

“Dünya genelinde yaptığımız bir araştırma, günün farklı zamanlarında farklı türde içeriklerin daha çok görüntülendiğini ortaya koyuyor. Diledikleri zaman diledikleri yapımı izleme imkanı yakalayan üyelerimiz, geleneksel televizyon kanallarının yayın akışından çok daha farklı içerikleri tercih ediyor. Örneğin uyanır uyanmaz sabah haberleri yerine komedi izlemeyi tercih ediyorlar. Öğlen kuşağındaki programların yerini ise drama dizileri alıyor. Akşam saatlerinde en çok korku/gerilim yapımları izlenirken, gece yatmadan önce ise yine komedi programları tercih ediliyor. Global ölçekteki bu trendlerin yansımalarını Türkiye’de de net bir şekilde görüyoruz.”

 

Yerelleştirme Politikası Hakkında

Televizyon dizilerinden sıkılan kullanıcılar, Netflix‘de farklı kategorideki içerikleri tercih ediyor.

“Türkiye pazarına girdiğimiz andan itibaren izleyicilerimizin beklenti ve alışkanlıklarını anlamak için yoğun bir çaba sarf ettik ve bu çabanın sonuçlarını hızlı bir şekilde aldık. Bunun en net göstergesi, mevcut üyelerimizin coğrafi dağılımı. An itibariyle İstanbul’u Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler takip ediyor ama üyelerimiz Türkiye’nin tamamına dağılmış durumda.”

Netflix kullanıcılarının Türkiye‘nin her yerinden geniş bir skalaya sahip olduğunu belirtme gereği duymuş. Günümüz teknolojisinde Netflix gibi platformlara erişmemiz daha kolay oluyor.

RTÜK Başkanından Konu ile İlgili Açıklamalar Var

 

Hakan: Muhafız’ın Başarısı

Artanç Savaş, Türkiye Orijinal Netflix içeriği Hakan: Muhafız dizisinden bahsetmeyi de unutmamış. Dizinin beklentilerin üstünde ilgi gördüğünü ve diğer ülkelerden de izleyenler olduğunu açıklamış.

“İlk orijinal dizimiz Hakan: Muhafız beklentilerimizi aşan bir performans gösterdi. Dizi aynı anda 190 ülkede, 20’nin üzerindeki dilde altyazı ve dublaj seçenekleriyle sunuldu ve daha ilk ayında 10 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Bu sınırları aşan, büyük bir başarı. Türkiye’nin ardından diziye en çok ilgi gösteren ülkeler Brezilya ve Meksika oldu. Afrika ülkeleri, Kanada ve Avustralya bu iki ülkeyi takip etti. Avrupa’da en çok izleyiciye ulaştığımız ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya.”

Netflix‘in Türk içeriklerinin devamının geleceğini ve bu durumdan mesut olduğunu dile getirmiş. Bizler de Netflix Türkiye‘nin bu konuda daha ilgili olmasını temenni ediyoruz.

“Daha yeni başlıyoruz. 2019 bitmeden yayınlamayı planladığımız ikinci orijinal dizimiz Atiye’nin çekimleri İstanbul, Göbeklitepe, Nemrut üçgeninde devam ediyor. Diziyi 190 ülkede aynı anda gösterime sokarak milli hazinemiz Göbeklitepe’ye yönelik yerel ve global ilginin artmasına destek olacağız. Geçtiğimiz günlerde çekimleri başlayan yeni orijinal dizimiz Aşk 101 ise okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan bir grup gencin hikayesini konu alıyor.”

 

Yeni Projeler Yolda

Müdür, Türkiye‘nin bu konuda büyük bir pazar alanı olduğunu ve global anlamda iyi bir açıda olduğumuzu söylemiş. Türkiye çalışmalarının artacağını bu röportajla kesinleştirmiş.

“Türkiye, EMEA bölgesindeki en önemli pazarlarımız arasında. Bunun pek çok sebebi var. İlki yeniliklere açık, genç bir nüfusa sahip olmamız. Bu demografik yapının beklentileri doğrultusunda internet ekosistemi de hızla gelişiyor; örneğin kotalar kalkıyor ve artık hızlı bağlantılar standart hale geliyor. Bizi en çok heyecanlandıransa coğrafyamızın henüz anlatılmamış muhteşem hikayelere ev sahipliği yapması.

Bu noktada bize düşen, doğru hikayeleri seçerek en yetenekli ekiplerle buluşturmak. Ayrıca diğer pek çok ülkenin aksine, Türkiye’de üretilen yapımlar dünyanın dört bir yanında izleniyor. Yani yapımlarımız global anlamda cazibeye sahip. Bu nedenle Türkiye’ye yönelik yatırımlarımızı kademeli olarak artıracağız.”

netflix türkiye

Bu açıklamaları tümden düşünürsek, Netflix denetime rağmen Türkiye’de aktif olmaya devam edecek. Netflix‘in Türkiye‘de daha çok aktif olmasını ve içerik erişiminde sınırlamalar ile karşı karşıya kalmamayı diliyoruz.

Hakkında Almina Kahyaoğlu

MMORPG hayranı ve sanırım oyungg yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.