Ev / Haberler / Nintendo, Yeni Nintendo Switch Lite’ı Duyurdu!

Nintendo, Yeni Nintendo Switch Lite’ı Duyurdu!

Poster gg

Nintendo, bugün hayranlarını (özellikle fakir hayranlarını) sevindirecek yeni bir cihaz tanıttı. Amiral gemisi modeli Nintendo Switch’in alternatifi olarak kabul edilebilecek Nintendo Switch Lite, şık tasarımı, taşınabilirliği ve fiyatı ile yüz güldürecek gibi görünüyor.

Farklar

Farklara gelecek olursak, temelde aynı şey olan Nintendo Switch ve Nintendo Switch Lite, aslında bir çok yönden ayrılıyor. Amiral gemisi Nintendo Switch, televizyonunuza “dock” ile bağlanabilirken, Nintendo Switch Lite’ı sadece elinizde oynayabiliyorsunuz. Cihaz, HDMI ile gelmiyor veya televizyona bağlanmanızı sağlayan herhangi bir port ile gelmiyor. Bu yüzden standart Nintendo Switch’ten bu yönde farklılıkları var.

En büyük fark ise Joy-Con‘lar Standart modeldeki gibi ayrılamıyor, onun yerine direkt olarak cihaza entegre olacak şekilde tasarlanmış. En nihayetinde elde oynamayı amaçlıyor cihaz. Fakat ayrılamayan Joy-Con‘lar tahmin edebileceğiniz üzere sizi bazı özelliklerden mahrum bırakıyor. Mesela Nintendo Switch Lite‘ta, Joy-Con‘unuzu arkadaşınızla paylaşıp Mario Kart oynayamıyorsunuz.

En azından Nintendo Switch için çıkan bütün oyunları oynayabiliyorsunuz. Öyle düşünmek lazım. Ama tabiiki de tek başınıza.

Ayrıca, Nintendo Switch Lite, piyasaya sürülen üç rengi ile (Sarı, Gri, Turkuaz) 20 Eylül 2019‘da satışa çıkacak. Bunun yanında bir adet de özel sürüm Nintendo Switch Lite Zacian & Zamazenta Edition’ı 8 Kasım’da piyasaya sürecek. Bu özel sürüm de 15 Kasım‘da çıkacak olan yeni Pokemon oyunları Pokemon Sword ve Pokemon Shield için kutlama anlamında düşünülmüş, güzel ve ince bir detay. (Bence en güzel tasarım bu sürüme ait)

 

Nintendo’nun duyurduğuna göre, yeni Nintendo Switch Lite’ın fiyatı 200 Dolar olacak. TL Hesabı yaptığımızda güncel dolar kuru ile (5.70’ten hesapladık biz) 1.140TL gibi bir fiyata denk geliyor. El konsolları piyasasında modern şartlar düşünüldüğünde Nintendo Switch Lite rakipsiz, en yakın rakibi Playstation Vita, ömrünün son demlerini yaşıyor. PS  Plus desteği bile kesildi ve cihaz artık satılmıyor. Nintendo Switch Lite, pazarında rakipsiz olduğu için fiyatını karşılaştıramıyoruz, ama bu fiyata bence gayet iyi bir tercih olacaktır.

Not: Nintendo Switch Lite sadece elde oynanabildiği için tek rakibi PS Vita dedik. PS4 ve Xbox One, amiral gemisi Nintendo Switch’in rakibi.

Daha çok içerik için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Hakkında Özay Yıldız

Yarış oyunları hayranı, lise öğrencisi bir petrolhead. Yarış oyunlarını "Ben manuel daha çok seviyorum kardeşim." mottosuyla oynamayı severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.