Ev / Röportajlar / Nurbike Erbek ile Cosplay Üzerine

Nurbike Erbek ile Cosplay Üzerine

Nadiren de olsa içerik üretebildiğimiz ‘Röportajlar’ kategorimizin bu yazıdaki konuğu Nurbike Erbek. Kendisine sorularımızı cevapladığı için teşekkür ederiz.

Nurbike’yi Facebook’ta yaptığı çalışmalara denk gelmem sonucu tanımıştım. Daha sonrasında da Geek Festival Avrasya 2017 etkinliğine basın olarak katılmamız ardından çalışmalarındaki emeği daha da iyi kavrayabildim. Bu sebeple de bir röportaj yapılacaksa onunla yapılmalıydı benim için. Kendisi ve çalışmalarını daha yakından takip etmek isterseniz, Facebook ve Instagram adreslerini bırakıyoruz. GFA etkinliğindeki içeriğimizi de okuyabilirsiniz dilerseniz, yazılı röportajımıza geçelim mi?

– Biraz klişe bir başlangıç yapalım, cosplay senin için nedir? İnsanlar neden dijital karakterleri gerçek hayatta sergiliyorlar?

Cosplayin ne olduğu kişiden kişiye değişse de genel bir tanım olarak bir karakterin kılığına girip onu canlandırmak diyebiliriz. Hayal gücü geniş çocuklar olarak çoğumuzun hayatında bunları doya doya yaşadığı bir dönem olmuştur. Eğer yeterince inanırsak odamız bir güverte ve biz de amansız korsanlar olabilirdik. İşte ben o dönemi hiç bırakmadım diyebilirim. Yaklaşık 5 sene önce, bunun bir hobi şeklinde yapılıp diğer insanlarla buluşmaya olanak sağlayan etkinlikler olduğunu öğrendiğimde, cosplay kavramı ile tanıştım. Sosyal açıdan sağladığı keyiflerin yanı sıra el becerisini, yaratıcılık ve iş disiplinini de geliştirdiği için insanlar için vazgeçilmez bir hobi haline gelebiliyor. Günlük tekdüze ve stresli hayatlarımızdan sıyrılmak için birebir. Hani derler ya, sahip olduğun meslek için değil, istediğin meslek için giyin. İşte o yüzden etrafta Wonder Woman kostümü ile dolaşmaya bayılıyorum. Çocukların gözünde gerçek bir kahramana dönüşmek kadar paha biçilemez bir şey yok.

– Ülkemizi ve Dünyayı Cosplay konusunda kıyaslarsak ne farklar görebiliriz?

Türkiye’de cosplay yaklaşık 20 senedir var, oyun sektörünün gelişmesi ile de profesyonel anlamda cosplaye ilgi gösterilmeye başlandı. İnsanların kafasında hala bu hobinin neden yapıldığına dair soru işaretleri mevcut. Cosplay “güzel görünmek” için mi? “Dikkat çekmek” için mi? Cosplay yapan kişiye sırf kostüm giyiyor diye istediğimiz şekilde davranabilir miyiz? Bunların cevaplarının yeterince oturmadığını düşünüyorum. Ama dünya genelinde de aynı sorunlar yaşanmıyor mu, yaşanıyor. Türkiye’de cosplay etkinlikleri, organizasyon şirketleri ve etkinlik alanlarıyla ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı azalıyor ve gereken desteği görmüyor. Tanıtım ve medya desteği konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Cosplay fotoğrafı ve videoları çeken kişi sayısı çok az, onların da neredeyse hepsi bu işi hobi olarak yapıyor. Dolayısıyla profesyonel set tasarımı ve fotoğraf düzenleme konusunda haklı olarak isteksiz kalınabiliyor. Bu alanda çalışan profesyonellerin de cosplayle tanıştırılması lazım. Bunların dışında Türk cosplayerların dünyadaki diğer cosplayerlardan herhangi belirgin bir eksiği olduğunu düşünmüyorum. Olsa bile malzemeye ulaşım güçlüğü yüzündendir.

Nurbike Erbek’in GFA 2017’de ödül aldığı kostüm çalışması.

– Hobi olarak değil de, profesyonel bir iş olarak yapmanın yolları nelerdir?

Ajanslar ile anlaşılarak, etkinliklerde görev alınabiliyor. Daha önce birkaç etkinlikte bu şekilde çalışmıştım. Ancak çok zor olduğunu söylemem gerekir. Sevdiğiniz bir şeyi o kadar stres ve yorgunluk içerisinde devam ettirmek kötü anılar bırakabiliyor. Ülkemizde de olsa da, yurtdışında internet bağışları ile geçinenler, modellik yapanlar veya kostüm siparişi alanlar daha çok.

– Orijinal bir kostüm ile satın alınmış arasında duygusal bir fark oluyor mu? Anlatabilir misin?

Tabii insan kendi eliyle yaptığı bir kostüme manevi olarak daha bağlı hissediyor. Giyerken daha bir gurur duyuyor insan.

– Yapmakta en zorlandığın kostüm hangisiydi?

E-Game Show’a yaptığım Kerrigan kostümü. Gerçekten delilikti. En kısa zamanda tekrar yapmak istiyorum.

Bahsi geçen Kerrigan kostüm çalışmasından bir poz.

– Sence hangi tür karakterler daha çok ilgi çekiyor? Oyunlar mı? Animeler mi?

Hmm. Kıyaslamak mümkün değil sanırım. Gerçekten en bilinmeyeninden en popülerine kadar, her yapıma dair cosplay bulmak mümkün oldu artık. Ancak tabii dönemsel olarak popüler oyunlar/animelerin kostümleri daha çok yapılıyor.

– Eminim etkinliklerde seninle poz vermek isteyenler oluyordur, nasıl hissediyorsun böyle anlarda?

Etkinlikte insanlarla poz vermeyi, sohbet etmeyi, insanlarla tanışmayı seviyorum. Özellikle çocukların mutluluğuna bayılıyorum. Benim için etkinliğin en güzel yanı o oluyor zaten. Kameraları çok seven bir insanım.

Nurbike Erbek ile röportajımızın sonuna geldik. Kendisine yeniden bol bol teşekkür ediyoruz. Sonraki röportaj fikirlerinizi bizimle iletişime geçerek iletirseniz akıl karışıklıklarımızı yenmemize yardımcı olabilirsiniz. Paylaşımlarımızdan anında haberdar olmak için Twitter adresimizi de takibe alabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Buna da bak!

Rauf Güneş İle Yayıncılık Üzerine Bir Röportaj

Oyun dünyasının başarılı isimlerinden Rauf Güneş ile yayıncı olmak ve ülkemizde oyunlara bakış açısı üzerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir