Ev / Röportajlar / Nurbike Erbek ile Cosplay Üzerine
Poster gg

Nurbike Erbek ile Cosplay Üzerine

Nadiren de olsa içerik üretebildiğimiz ‘Röportajlar’ kategorimizin bu yazıdaki konuğu Nurbike Erbek. Kendisine sorularımızı cevapladığı için teşekkür ederiz.

Nurbike’yi Facebook’ta yaptığı çalışmalara denk gelmem sonucu tanımıştım. Daha sonrasında da Geek Festival Avrasya 2017 etkinliğine basın olarak katılmamız ardından çalışmalarındaki emeği daha da iyi kavrayabildim. Bu sebeple de bir röportaj yapılacaksa onunla yapılmalıydı benim için. Kendisi ve çalışmalarını daha yakından takip etmek isterseniz, Facebook ve Instagram adreslerini bırakıyoruz. GFA etkinliğindeki içeriğimizi de okuyabilirsiniz dilerseniz, yazılı röportajımıza geçelim mi?

– Biraz klişe bir başlangıç yapalım, cosplay senin için nedir? İnsanlar neden dijital karakterleri gerçek hayatta sergiliyorlar?

Cosplayin ne olduğu kişiden kişiye değişse de genel bir tanım olarak bir karakterin kılığına girip onu canlandırmak diyebiliriz. Hayal gücü geniş çocuklar olarak çoğumuzun hayatında bunları doya doya yaşadığı bir dönem olmuştur. Eğer yeterince inanırsak odamız bir güverte ve biz de amansız korsanlar olabilirdik. İşte ben o dönemi hiç bırakmadım diyebilirim. Yaklaşık 5 sene önce, bunun bir hobi şeklinde yapılıp diğer insanlarla buluşmaya olanak sağlayan etkinlikler olduğunu öğrendiğimde, cosplay kavramı ile tanıştım. Sosyal açıdan sağladığı keyiflerin yanı sıra el becerisini, yaratıcılık ve iş disiplinini de geliştirdiği için insanlar için vazgeçilmez bir hobi haline gelebiliyor. Günlük tekdüze ve stresli hayatlarımızdan sıyrılmak için birebir. Hani derler ya, sahip olduğun meslek için değil, istediğin meslek için giyin. İşte o yüzden etrafta Wonder Woman kostümü ile dolaşmaya bayılıyorum. Çocukların gözünde gerçek bir kahramana dönüşmek kadar paha biçilemez bir şey yok.

– Ülkemizi ve Dünyayı Cosplay konusunda kıyaslarsak ne farklar görebiliriz?

Türkiye’de cosplay yaklaşık 20 senedir var, oyun sektörünün gelişmesi ile de profesyonel anlamda cosplaye ilgi gösterilmeye başlandı. İnsanların kafasında hala bu hobinin neden yapıldığına dair soru işaretleri mevcut. Cosplay “güzel görünmek” için mi? “Dikkat çekmek” için mi? Cosplay yapan kişiye sırf kostüm giyiyor diye istediğimiz şekilde davranabilir miyiz? Bunların cevaplarının yeterince oturmadığını düşünüyorum. Ama dünya genelinde de aynı sorunlar yaşanmıyor mu, yaşanıyor. Türkiye’de cosplay etkinlikleri, organizasyon şirketleri ve etkinlik alanlarıyla ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı azalıyor ve gereken desteği görmüyor. Tanıtım ve medya desteği konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Cosplay fotoğrafı ve videoları çeken kişi sayısı çok az, onların da neredeyse hepsi bu işi hobi olarak yapıyor. Dolayısıyla profesyonel set tasarımı ve fotoğraf düzenleme konusunda haklı olarak isteksiz kalınabiliyor. Bu alanda çalışan profesyonellerin de cosplayle tanıştırılması lazım. Bunların dışında Türk cosplayerların dünyadaki diğer cosplayerlardan herhangi belirgin bir eksiği olduğunu düşünmüyorum. Olsa bile malzemeye ulaşım güçlüğü yüzündendir.

Nurbike Erbek’in GFA 2017’de ödül aldığı kostüm çalışması.

– Hobi olarak değil de, profesyonel bir iş olarak yapmanın yolları nelerdir?

Ajanslar ile anlaşılarak, etkinliklerde görev alınabiliyor. Daha önce birkaç etkinlikte bu şekilde çalışmıştım. Ancak çok zor olduğunu söylemem gerekir. Sevdiğiniz bir şeyi o kadar stres ve yorgunluk içerisinde devam ettirmek kötü anılar bırakabiliyor. Ülkemizde de olsa da, yurtdışında internet bağışları ile geçinenler, modellik yapanlar veya kostüm siparişi alanlar daha çok.

– Orijinal bir kostüm ile satın alınmış arasında duygusal bir fark oluyor mu? Anlatabilir misin?

Tabii insan kendi eliyle yaptığı bir kostüme manevi olarak daha bağlı hissediyor. Giyerken daha bir gurur duyuyor insan.

– Yapmakta en zorlandığın kostüm hangisiydi?

E-Game Show’a yaptığım Kerrigan kostümü. Gerçekten delilikti. En kısa zamanda tekrar yapmak istiyorum.

Bahsi geçen Kerrigan kostüm çalışmasından bir poz.

– Sence hangi tür karakterler daha çok ilgi çekiyor? Oyunlar mı? Animeler mi?

Hmm. Kıyaslamak mümkün değil sanırım. Gerçekten en bilinmeyeninden en popülerine kadar, her yapıma dair cosplay bulmak mümkün oldu artık. Ancak tabii dönemsel olarak popüler oyunlar/animelerin kostümleri daha çok yapılıyor.

– Eminim etkinliklerde seninle poz vermek isteyenler oluyordur, nasıl hissediyorsun böyle anlarda?

Etkinlikte insanlarla poz vermeyi, sohbet etmeyi, insanlarla tanışmayı seviyorum. Özellikle çocukların mutluluğuna bayılıyorum. Benim için etkinliğin en güzel yanı o oluyor zaten. Kameraları çok seven bir insanım.

Nurbike Erbek ile röportajımızın sonuna geldik. Kendisine yeniden bol bol teşekkür ediyoruz. Sonraki röportaj fikirlerinizi bizimle iletişime geçerek iletirseniz akıl karışıklıklarımızı yenmemize yardımcı olabilirsiniz. Paylaşımlarımızdan anında haberdar olmak için Twitter adresimizi de takibe alabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

81 Yorumlar

 1. @lilgunes insta

  Oyunu pek bilmesemde güzel ve uğraşılmış bir yazı olmuş başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Paran varsa her şeyi yapabilirsin

 3. Oyungg ekibine Teşekkürler aylardır çizgiyi bozmadan içeriklerine devam ediyorlar onları tebrik ederim

 4. Siteniz ile ilgili yaptığınız gönderileri beğenerek takip ediyorum. İleri zamanda ki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 5. Değişik iyidesem kötümü desem bilemedim

 6. Çok güzel bir yazı

 7. Kratos cosplayı yapmış bi adam çok güzel olmuş

 8. Mehmet Apaydın

  Kerrigan kostümü cidden çok güzel olmuş cidden

 9. Cosplay ile ben de uğraşıyorum ama Nurbike nin yaptıkları bambaşka böyle sanat yaratıyor +9a basıp öyle sunuyor insanlara.

 10. Herşeyi şğrendim teşekkürler.

 11. Cosplaylik daha da yaygınlaşmalı bence ülkemizde. Ve insanların tuhaf bakışlarına maruz kalınmamalı. Herkes kendini biliyor burada. Küçükken saçma sapan eşyalara anlam yükleyip onlarla oyunlar oynadığımızı kimse inkar edemez… Bunu gözardı edip de “Eee noluyo şimdi giydi de noldu” gibisinden saçma yorumlar yapmaktansa işin eğlenceli tarafına yoğunlaşmaları daha doğru olur.

 12. Cosplay yapanlar çok şekil oluyo

 13. Yaptığı cosplayler de iyi ama he

 14. Çok iyi olmuş yaptıkları

 15. Gördüğüm kadarıyla gerçekten severek yapıyor tek derdi orasını burasını göstermek değil

 16. Ülkemizde cosplay gelişmeli

 17. Ülkedede iyi cosplayerlar var bence ve bir çoğunu başarılı buluyorum faydalı bilgi olmuş sağolun

 18. İşini başarıyla yapması güzel bir şey başarılarının devamını dilerim

 19. heyt be dünya seviyesinde bir cosplayer

 20. Cosplayerlık hobiden çıktı mesleğe dönüştü çok çeşit farklı akıl alınmıycak şeyler yapıyolar artık

 21. şahsen cosplay işi boş ne gerek var

 22. Geraltı görmüştüm bir adamın cosplayi demi karizma olur

 23. Burak Alperen Akın

  Başarılarının devamını dilerim

 24. Ülkede Cosplay gelişmeli demeye dilim varmıyor cidden. Bu işi yapmak için bolca para, bolca zaman , el becerisi ve çalışma gerektiriyor. Malesef bizim ülkemizin güzel insanları daha yürümeye bile acizken bir kaç kişinin üşenmeden bu işi sürdürmesi çok hoş. Tüm cosplay yapanlara Kolay gelsin.

 25. Maalesef ülkemizde durum meçhul. Keşke yobazliktan çıkıpta sadece gerçekten cosplay ile ilgileneceklerini bilsem hemen ülkemizde de olmalı derdim ama bizim ülkemizde zor.

 26. Başarılarının devamını dilerim. Her ne kadar cosplay olaylarını takip etmesemde 😀

 27. Cosplayle öyle bir alakam yok ama cosplayin gelişmesi gerekli bence

 28. Cosplayleri beğenir geçerim çok alakam yok ama bu şahıs çok iyi yapıyor. Dürüst olmak gerekirse çekiliş için geldim.

 29. Gerçekten de kostümlerde aşırı büyük emek var işinin hakkını veriyor

 30. çok başarılı umarım daha da gelişir

 31. Kerrigan baya iyiydi ama

 32. Ülkede cosplay faaliyetleri çok az.
  Değer verdiğim bir dal. Dal diyorum çünkü sanat olarak görüyorum.

 33. Abdurrahman Yaman

  Ülkemizde gelişmemiş bir tür olan cosplay e destek vermek ve geliştirmek güzel. Seveni çok bu olayın, ben çok sevmem ama yaratıcılık güzel şey…

 34. Güzel cosplay yapmışlar helal olsun ülkemizi temsil etmeleri harika

 35. Güzel yapmiş cidden ama bunlar için para lazım tabii 🙁
  Cosplay yapan herkese kolay gelsin.

 36. Türkay Onurcan

  İki makyaj yapsam ben de cosplay olurum ne var diye düşünürdüm.Kostümlere bakar mısınız ? Tasarım sürecini anlatmamıslar ama etkinlikten ziyade en uğraş gereken yer tasarım süreci gibi görünüyor.

 37. Süleyman Yunus Pirvan

  Yurtdışında çok popüler olmasına karşın ülkemizde o kadar da göz önünde değil umarım daha iyi yerlere gelir.

 38. Dekolte göstermektense , sanat olarak sergilemesi hoş .

 39. Türkay Onurcan

  İki makyaj yapsam ben de cosplay olurum ne var diye düşünürdüm.Kostümlere bakar mısınız ? Tasarım sürecini anlatmamıslar ama etkinlikten ziyade en uğraş gereken yer tasarım süreci gibi görünüyor

 40. Türk cosplaylarin yabancı cosplayerlardan eksigi yok fazlası var .Sundukları ürün eğlence amacli olsa bile ‘ÜF totoya bak yaa’ kanser kitlesi yüzünden işleri daha zor.sabırsızları için ayrı tebrik ediyorum

 41. Cosplay seviyorum ama komik duruyorlar ndosnxoxj

 42. Ülkemiz için iyi bence de sgsgs abazanlar gelmesinde

 43. Para o kadar önemli bir faktör değil, tabii ki etkiliyor fakat kendisi uğraşıp çok güzel işler çıkartan kişiler de var.

 44. Ülkemizi temsil etmek üzere birilerinin olduğunu bilmek güzel, İnsanların yapmak istediklerine karşı gelen tepkiler ve ülkenin imkansızlıklarına rağmen. Başarılarının devamını diliyoruz 🙂

 45. 25 key var dediler geldim.

 46. Ülkemize bişiler kazandırması hoş olmuş

 47. Anime cosplay yapmayın pls

 48. Şu kerrigan kostümü neymiş öyle ya mükemmel gözüküyor

 49. Kerrigan cosplayi muhteşem olmuş, gerçekten Türkiye’de severek, uğraşarak bu işi yapan kişileri görmek güzel.

 50. Malesef Ülkemizde cosplay denince League of Legends’tan başka bir şey gelmiyor akla

 51. İşinde çok başarılı umarım iyi yerlere gelir.

 52. Bende yapmak istiyorum özellikle mass effect cosplay ama olmuyo naparsın 😛

 53. Başarılar.Kostümler mükemmel olmuş.

 54. Gökhan Sanchez

  Kerrigan kostümü güzel olmuş bende yavaştan başlıyım cosplay yapmaya 🙂

 55. Bende üstüme beyaz örtü atıp hayalet cosplay’i yapiyim

 56. Başarılarınun devam etmesini dilerim

 57. Güzel olur kratos felan görmek

 58. Cosplay güzel hatta anime cosplayleri cok iyi oluyo

 59. Cosplayin ciddi bir biçimde gelişmesi için bence daha çok yol var

 60. müthiş bir cosplay

 61. Bu arada bence cidden guzel bir cosplayer kendisini takip ediyorum baya yetenekli

 62. Ülkemde Cosplay’lerin çoğalmasını istiyorum!

 63. Ülkemizde güzel cosplayerlar var bence ve bir çoğunu başarılı buluyorum ülkemizi temsil etmeye devam etsinler

 64. Emre Hatipoğlu

  Helal olsun vallahi, başarılarının devamını dilerim.

 65. Gercekten istedigine ulasmis basarisinin devamini dilerim

 66. Sevgilisi olmayan

  Param olsa bende yaparım

 67. Yorum etkinliği için yorum yaptım :s

 68. Güzel cosplay

 69. Yazıdan anladığım kadarıyla öyle kıyafet aldım giydim değilmiş olay çoğunlukla el becerisi gerektiriyormuş olaya baya yanlış bakıyormuşum.

 70. Cosplay güzel bir şey ve daha çok yaygınlaşmali

 71. helal olsun

 72. Cosplay i cok güzel yapmışlar ülkemiz böyle alanlarda temsil edilmesi güzel birşey

 73. Cosplay zor iş. Herşey de olduğu gibi türkiyede daha da zor. Bu işi yapmak için gerçek bi azim lazım. Cosplayde bi yere gelir miyiz bilemiyorum. Yapanlara allah kolaylık versin 🙂

 74. Cosplay zor iş. Herşey de olduğu gibi türkiyede daha da zor. Bu işi yapmak için gerçek bi azim lazım. Cosplayde bi yere gelir miyiz bilemiyorum.

 75. cosplay iyi ya seviyorum hele turkiyede daha iyi yapiyorlar

 76. Açıkçası ilk başta random key için gelmiştim ama yazı gerçekten de ilgimi çekti. Daha önce hiç bir oyun fuarına gitmedin ama cosplay işini beğeniyorum. Oyunlarda uzun süre oynayıp bağlandığınız karakterin capcanlı karşınızda durması insanların bu işi neden sevdiğini açıklar nitelikte. Nurbikeyi de gayet başarılı buldum. Hem cosplayerlık konusunda hem de konuşma konusunda iyi bir kişiye benziyor. Umuyorum yakında insanların sevdiği/merak ettiği konularda ropörtajlar yaparsınız.

 77. Oley be yorum etkkinligi be

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.