Ev / Listeler / Ömrümüzü Çalan Strateji Oyunları
Valorant names

Ömrümüzü Çalan Strateji Oyunları

Ömrümüzden ömür çalan strateji oyunları bu listemizde sıralandı. Aman aldanmayın, listenin başındaki oyun sonundakinden daha iyidir demiyoruz. Sıralamanın bir önemi yok. Neticede hepsi hayatımızı alıp götüren muazzam oyunlardır. İyi okumalar.

The Lord of the Rings: Battle for Middle Earth 2

İnternet kafelerde “hadi yüzük atalım” diyerek oynadığımız bu muazzam RTS oyununu hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. İsmi kadar ömrümüzden çaldığı zaman da uzundur. Rohirrim’i tek bir sıraya dizip ölüm diye bağırarak internet kafeleri inleten arkadaşlarımızı unutmayacağız.

Gollum’dan çaldığı Yüzük ile kaleden Galadriel çağırıp; kocaman orduya tokat atan uyanıkları da anımsıyoruz. İnanılmaz dengesiz Hero sistemiyle bizi biraz kızdırsa da, BFME 2’yi asla unutmayacak ve hep seveceğiz. Rohirrim!

 

Command and Conquer: Red Alert 2

Eskilerin çok sevdiği ve hala favorisi olarak gördüğü Red Alert 2, klasik RTS sistemini ne kadar da güzel taşıyordu sırtında. Alternatif tarihi senaryosuyla, Sovyetler tarafından fethedilen bir Amerika görmek ve gördüğümüz her yeri bombalamak müthiş bir histi. Hayatımıza giren ilk strateji oyunlarından biriydi Red Alert 2. Dolayısıyla ömrümüzü bir güzel çalmıştı.

 

Europa Universalis IV

Bu oyuna girip ömrünüzün büyük bir kısmını teslim ettikten sonra adeta bir tarihçi olarak ayrılıyorsunuz. Dünyanın en eğlenceli oyuncu kitlesine sahip olan Europa Universalis IV, gerek internet üzerindeki şakaları; gerekse sadık oyuncu kitlesi ile hala hayatları çalmaya devam ediyor.

Arkadaşlarınız ile sabahlara kadar oynadığınız bu muazzam oyuna, Kebap Simulator diyen de var. Çünkü oyundaki Osmanlı Devleti asla yıkılmıyor ve Osmanlı olarak oynamayan herkesi çılgınlığa sürüklüyor. RNG sistemi ile bizi biraz üzse de EU4, Paradox’un en iyi oyunlarından biri ve yıllarca oynanmaya devam edecek.

 

Medieval II: Total War

Total War serisi hakkında ne diyebiliriz ki? Savaş atmosferi bu kadar mı güzel verilir? Ne çok zor, ne de çok basit olan diplomasi sistemi ile bir oyun, bu kadar kaliteli hazırlanır mı sevgili okurlar?

Biz strateji oyunları listemiz için Medieval II: Total War’ı seçtik. Fakat Total War’ın her oyunu güzel ve her biri adeta bir ömre bedel. İnternet kafelerde Rome: Total War’ı oynayan eskileri de biliyor, onlara da selam ediyoruz. Total War kardeşliktir. Total War sever kişi; birini diğerinden asla ayırmaz. Dolayısıyla Medieval II, Rome, Shogun, Napoleon, Empire hepsi bizim yoldaşlarımız. Ömrümüz onlara feda olsun, yaşasın Creative Assembly!

 

Sid Meier’s Civilization V

Geldik gece gündüz döngüsünü yerle bir eden, insanın biyolojik saatini bozan ve uykuyu hayattan silen Civilization V’e. Türlü zaman dilimleri, çeşit çeşit dönemler, diktatörler, hükümdarlar, işçiler, tüccarlar, ordular ve halk…

Civilization V, insanı anlatıyor. Milyonlarca yıl önce mağara duvarlarına resimler çizen insandan, milyonlarca yıl sonra göğe yükselen binalar inşa edişini gösteriyor. Medeniyetin şafağından, batışına kadar her şey bizim elimizde. Bizim kısacık ömrümüz de Civilization V’nin elinde…

 

Age of Empires 2

İşte her şeyin başladığı o oyun. Bilgisayar başında generaller, liderler, diktatörler yetiştiren, stratejinin anlamını oyuncular için tekrar yazan; hatta oyuncuları oyuncu yapan oyun.
Biz burada Age of Empires serisini de ansak da, hepimizin kalbinde Age of Empires 2’nin yeri ayrıdır. O yüzden ona bir dörtlük yazdık.

Dağlar, tepeler, çalışmayan işçiler,
Stratejiyi bilen, Age of Empires’i sever,
Ömrümü çaldın be oyun, doldu içim keder,
Bırakmam gerek PC’yi, kızıyor artık peder.

 

Ömrümüzü çalan strateji oyunları listemiz burada son buluyor. Tabii bu listede kendine bir yer hak eden birçok oyun vardır. Fakat biz başından hiç kalkamadığımız, hepimizin ortak bir anıya sahip olduğu oyunları belirtmek istedik. Sizin ömrünüzü hangi oyunlar çaldı ve sizce bu listede olması gereken diğer oyunlar nelerdir?

Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.