Ev / Haberler / Origin Nedir?
Poster gg

Origin Nedir?

Origin Nedir?

Günümüz oyuncuları artık oyun yapımcılarının hakkını veriyor ve oyunları orijinal olarak oynamayı tercih ediyor. Tabi oyuncuları da bu konuda teşvik etmek, onları bilinçlendirmek aslında sektörün medya ayağının, diğer bir deyişle bizim sorumluluğumuz, bundan ötürü bu yazımızda sizlere Origin’den bahsedeceğiz ve elimizden geldiğince onu tanımlamaya çalışacağız. Umarız bilinçlendirici bir yazı olur sizler için.

Aslında temel prensip olarak Steam ile neredeyse aynıdır ve bakılacak olursa Steam’in ayakta kalmayı sürekli olarak devam ettirebilen yegane rakibidir Origin. Tabi çoğu kullanıcı iki firmayı da kullanmayı tercih ediyor, sizlere bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz; EA firması, ürettiği çoğu bilgisayar oyununun dağıtımını Origin üzerinden yapıyor ve dağıtım haklarını Steam’e vermiyor, çıkan onca kaliteli yapımdan mahrum olmak istemiyorsanız bir Origin hesabınızın bulunması bu yüzden mantıklı. Bu oyunlardan çok kısa örnekler verecek olursak eğer: Battlefield serisi, Titanfall serisi, Fifa serisi gibi onlarca popüler oyun EA Origin bünyesinde dağıtılıyor.

Peki Steam ve Origin arasında ki temel farklar nedir? Bunlardan da kısaca bahsedelim. Steam Indie (Bağımsız) yapımlar dahil, neredeyse bütün oyunların dağıtımını belli bir komisyon karşılığında yaparken (Yani bir nevi, pazar ortamıyken) Origin sadece kendi yapımlarının oyunlarını ya da nadirde olsa belirli oyun stüdyolarının oyunlarını satar, yani marka değerlerini koruyan bir market gibidir. Steam’de ki toplam oyun sayısı on binleri bulurken, Origin biz yazıyı yazarken sadece 248 oyunu satmakla meşgul.

Peki siz hangisini kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşır mısınız? (Umarız her ikisini de aktif bir şekilde kullanıyorsunuzdur.)

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.