Ev / Blog / Orta Dünya / Arda’nın Yaratılışı
Valorant names

Orta Dünya / Arda’nın Yaratılışı

Kitaplar, filmler ve son olarak da gündemde bir hayli yer etmiş olan gelmesini beklediğimiz dizi. Hepsiyle birlikte hepimizin gönlünde kalp kurmuş bir seri Yüzüklerin Efendisi. Biz bu serinin 3 film ya da 3 kitaptan ibaret olmadığını biliyoruz. Başta Hobbit ve Silmarillion olmak üzere daha niceleri var. Gelin en başına giderek beraber inceleyelim bu evreni.

Not: Yazı içerisinde sık sık Ainur, Maiar ve Valar isimlerini göreceksiniz. Bu kelimeler sırasıyla Ainu, Maia ve Vala‘nın çoğul halleridir. Örnek verecek olursak Vala bir varlığı ifade ederken, Valar dendiği zaman tüm Vala kast ediliyor anlamına gelir.

Arda’nın Yaratılışı ve Ulu Müzik

Her şeyin bir öncesi vardı. Her şeyin ilk başladığı nokta. Tek olan Eru vardı. Elfler sonradan kendi dillerinde Iluvatar (Eru) demişti ona. Eru‘nun ilk yaptığı Ainur‘dur. Ainur kutsal olanlardır. Eru, Ainur‘a kendi ruhundan üflemiş, onlar için Sonsuz Odalar olarak bildiğimiz salonları inşa etmiştir. Ainur, “Valar ve Maiar” sınıflarından oluşurlar. Kafamızda şekillenmesine yardımcı olabilmek için Valar‘ı tanrılar, Maiar‘ı da yarı-tanrılar olarak düşünmek mantıksız sayılmaz. Valar, Maiar‘a göre daha üstün varlıklardır. Valar ve Maiar‘ı bir başka yazımızda inceleyeceğiz.

Eru, Ainur‘a mükemmel bir ezgi sundu. Denir ki tüm Ainur bu ezginin ihtişamı ile büyülendi ve Iluvatar‘ın (Eru) önünde secde ettiler. Eru, Ainur‘dan onlara verdiği ezgiyi devam ettirmelerini ve bu ezgiden Ulu Müzik‘i yaratmalarını istedi. İşte bu Ulu Müzik‘ten Arda yaratılmıştır. Arda‘nın yaratılmasında daha sonraları Morgoth (Kara Düşman) olarak da adlandırılan Melkor da dahil tüm Ainur söylediği ezgiler ile rol oynamıştır.

Ainur Arda’ya İniyor

Fakat Arda bu Ulu Müzik ile şekillenmemiştir. Ulu Müzik sadece bir görünüm kazandırmıştır. Bu görünüm kazandırıldıktan sonra Ainur‘un içinde bir grup Ea‘ya inmiş ve Arda‘nın korunup gözetilmesi görevini üstlenmiştir. Ea‘ya inen bu Ainur sonradan Valar adını alır.

Ainur‘un dünyaya (Arda) inmesi ile birlikte Arda‘da zaman başlar. Arda‘nın şekillenmeye başlaması da Valar‘ın inişiyle bağlantılıdır. Arda üzerindeki şeyler Valar‘ın düşüncesi ile oluşmuştur. Öyle ki Arda‘daki kötülüğün Melkor‘un içindeki farklılık ve üstün olma düşüncesinden ortaya çıktığı söylenir.

İşte Arda‘nın yaratılışının öyküsü budur. Bu yazı, Orta Dünya ile ilgili yazı dizimiz için de bir giriş yazısı niteliği taşıyor. Gelecek yazılar için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.