Ev / Blog / Orta Dünya / Valar Kimdir? (1)
Valorant names

Orta Dünya / Valar Kimdir? (1)

Orta Dünya serimize kaldığımız yerden 2. yazımızla, Valar’dan bahsederek devam edeceğiz.  İlk yazımızda Orta Dünya nasıl oluştu, nasıl şekillendi sorularına genel hatlarla cevap vermiştik. İlk olarak ulu müzik içerisinde bahsettiğimiz Ainur’lar arasından Arda’ya inen bir gruptan, yani Valar’dan söz etmiştik. Gelin Valar’ı beraber inceleyelim.

Kutsal Olanlar

Ainur, yani kutsal olanlar dediğimiz 2 sınıftan (Diğeri Maiar‘dır, sonraki yazılarımızda Maiar‘ı da inceleyeceğiz) birini oluşturur Valar. Silmarillion’dan öğrendiğimiz şekliyle Valar = Güç anlamına gelmektedir. En yaygın isimleri Valar olsa da onlar sadece Valar olarak adlandırılmazlar. Orta Dünya‘da onlara “Ulular”, “Batının Efendileri” ve “Valinor’un Efendileri” de denir.

Valar ilk başlarda 15 kişiden oluşmaktaydı. Sonralarda Melkor def edilince sayıları 14’e düştü. Zamanın başlangıcında Arda‘ya gelerek onu koruma ve yönetme görevine nail oldular. Valar içerisinde Aratar dediğimiz bir grup daha vardır. Aratar ismi en güçlü 8 Vala‘yı belirtir. Bunların isimleri: Manwe, Warda, Ulmo, Yavanna, Aule, Mandos, Nienna ve Orome’dir.

Valar aslında cinsiyetsiz varlıklardır. Fakat Arda‘ya indiklerinden itibaren Dünya’nın doğasına uygun olacak biçimde kimisi Erkek formuna bürünürken, kimisi de dişi formuna bürünmüştür. Herhangi bir forma bürünmeleri Valar‘ı o form içerisinde sabit kalmaz. İstedikleri zaman görünmez forma ya da tercih ettikleri başka formlara da bürünebilirler.

Valar içerisinden 7 Tanesi Erkektir. “Valar Efendileri” de denir. İsimleri: Ulmo, Manwe, Aule, Orome, Mandos, Lorien ve Tulkas‘tır.

Dişi Valar ise 7 tanedir. Bunlara “Valar Kraliçeleri” anlamına gelen Valier de denir. İsimleri: Varda, Yavanna, Nienna, Este, Vaire, Vana ve Nessa‘dır.

Valar Nerede Yaşar?

Valar, OrtaDünya‘nın en batısında bulunan Aman toprakları içerisinde bulunan Valinor‘da yaşar. Valinor‘a Orta Dünya‘da “Korunan Diyar” da denir. Sizlere daha yardımcı olacak bir şekilde tarif etmemiz gerekirse şöyle hatırlatalım. Yüzüklerin Efendisi Serisinin son filmi olan Kralın Dönüşü filminin sonunda Gandalf ile Frodo’nun Gri Limanlar’da gemiye binip gittikleri Ölümsüz Topraklar’dır Valinor.

Bu yazımızda Valar‘ın genel özelliklerini inceledik. 2. yazımızda Valar‘ı teker teker inceleyip, hikayelerini anlatacağız. Bizi Twitter’dan bu linke tıklayarak,  İnstagram’dan ise “oyunggcom” kullanıcı adı ile aratarak takip edebilir, gönderilerimize ilk siz erişebilirsiniz.

 

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.