Ev / Blog / Oyun İçi Satın Alımlara Para Harcamaya Değer Mi?
Valorant names

Oyun İçi Satın Alımlara Para Harcamaya Değer Mi?

Kısa zaman önce başladığımız Değer Mi? serimizin yeni bir yazısından herkese merhaba. Bu yazıda cemiyet tarafından ısraf olarak görülen oyun içi satın alımlar ve onlara harcanan parayı ele alacağız.

Oyun içi satın alımlar, ya da daha yaygın ismiyle microtransactions, oyun dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geldi. CSGO’da herhangi bıçak kozmetiğinden tut, ta herhangi bir mobil oyunundaki herhangi bir parçaya kadar geniş bir alanı kapsayan bu öğeler  oyun yapımcılarının en gözde para kaynağından biri ve bahsi geçen öğelerin oyun dünyasında yeri daha da artmakta. Bu konuda daha detaylı bilgi için bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Konuyu ilk olarak zevk ve eğlence açısından ele alalım. Hepimiz illa ki arkadaşlarımızla farklı etkinliklerde bulunuruz: bowling oynamaya gider, kafede muhabbet eder ve daha envai çeşit şey yaparız. Tüm bunlarla yapmakta devam etme sebebimiz bu işten aldığımız zevktir. Konu buyken, oynarken alacağımız zevki ve eğlencemizi artıracak şeylere para harcamamız sorun olmaz. Elbette, ısraf denecek kadar çok olmazsa.

Öte yandan oyuncular için tuzak olarak sandıklar ve lootbox sistemi mevcut ki paranın en çok harcandığı şeydir belki de. Eğer aman aman şansınız yoksa bu öğelere para harcamaya kesinlikle değmez. Çünkü bunlar cüzdanınızın dibini deler ve bir bakmışsınız yüzlerce lirayı bir hiç için harcamışsınız. Oysa o paranın yarısınden bile azı ile mağazadan aynı öğeyi rahatlıkla alabilirmişsiniz. Yaklaşık 6 yıl önce meşhur tarayıcı MMORPG oyunu olan War of Dragons’ın Türkiye sunucusunda bir arkadaşın başına geldiği gibi: sandıklara toplam 10.000 lira harcamış ve hiçbir şey elde etmemişti. Birkaç bin iksir hariç.

JaGo comics: insert money

Tüm bunları göze alarak şu sonuca varabiliriz: zevkinizi artırdığı, eğlencenize eğlence kattığı sürece ve hiçbir şekilde aşırıya kaçmamak kaydıyla oyun içi satın alımlar için para harcamak gayet doğal ve hatta belki gereklidir. Ne de olsa oyuncuyuz, gereksinim ve beklentilerimiz farklıdır 😉

Hakkında Tahir Dövtelabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.