Ev / Blog / Oyun Müziği Nasıl Yapılır? #1

Oyun Müziği Nasıl Yapılır? #1

Poster gg

En başarılı oyunlar, tüm etmenleri en iyi şekilde toplayan ve uygulayan oyunlardır. İlk video oyunlarından itibaren bir oyunun başarılı olmasındaki en büyük etmenlerden biri de oyunun müziğidir. Bu yeni serimizde sizlere oyun müziği ve oyun müziğinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Oyun Müziği Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun müziği temel olarak arka planda oyuna eşlik eden müzik olarak adlandırılabilir. Oyun müziği bir oyunun vermek istediği duyguyu doğru bir şekilde vermesinde, atmosferi oyuncuya en iyi şekilde yaşatmasında etkilidir. İlk oyunlarda daha çok synthesizer’lar kullanılırken sonrasında hem teknolojinin gelişmesiyle hem de oyun sektörünün büyümesiyle birlikte oyun müziği yapımı orkestra boyutuna kadar genişledi.

Yukarıda dinlediğiniz parça Nintendo Entertainment System’in ses kartına uygun bir şekilde yapılmış bir parça. Chiptune diye bilinen bu tarz aslında çoğu kişi tarafından 8-bit olarak da biliniyor. Basit elektronik dalgalardan oluşan bu parçalarda önemli olan oyuna eşlik edecek ve oyunun hızını öne çıkarmaktı. Çünkü o zamanlar yüksek skor yapmaya dayalı arcade oyunlar ünlüydü.

Oyun müziğine dinamik bir biçimde yaklaşan ilk oyun Frogger(1981) oldu. Hani şu kurbağayı yolun ve nehrin karşısına geçirmeye çalıştığımız oyun. İlk kez bu oyunda 11 farklı parça kullanıldı. Ardından 1982 yılında Dig Dug adlı oyunda karakterin durunca müziğin de durduğu bir mekanik ilk kez kullanıldı. Yeni oyunlar çıktıkça oyun müziğinin oyun deneyimi üzerindeki etkisi daha fazla anlaşılıyordu.1988 itibariyle artık 16-bit konsollar yaygınlaşınca oyun müziği de oldukça ilerledi. Artık aynı anda daha fazla nota, ve binlerce farklı ses kullanılabiliyordu.

Yıl 1990’ı gösterdiğinde ise Super NES ile artık dijital müzik konsollarda bulunabilecekti. Yani artık radyoda dinlenilen müzik ile oyunun arkasında çalan müziğin bir farkı kalmamıştı.

Bu sırada konsollar dışında PC kullanıcıları da oyun müziğini geliştirmenin yolunu aramaktaydılar. MIDI denilen teknoloji ile synthesizer’ları bilgisayara bağlayarak dijital müzik dosyaları oluşturmaya başlamışlardı. Bu o kadar büyük bir adımdı ki MIDI teknolojisi hala günümüzde bilgisayar üzerinden müzik yapmak için kullanılan teknoloji.

Bu noktadan itibaren gerçek müziğe yetişen oyun müziği, yaşanan tüm teknolojik gelişmeleri takip ederek bugünlere kadar büyüyerek geldi.

Nelere İhtiyacınız Var?

Öncelikle oyun müziği yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan birkaç şey var. Bunlardan bazıları opsiyonel fakat eğer kullanırsanız size oldukça kolaylık sağlayacaklardır.

  • Bir bilgisayar
  • Temel müzik bilgisi
  • Midi Klavye*
  • FL Studio, Ableton Live v.b programlar
  • Kaliteli bir kulaklık ve mikrofon**

*Midi klavye ile yapabileceğiniz çoğu şeyi mouse ve klavye ile de yapabiliyorsunuz fakat bir midi klavye sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

**Kulaklık ve mikrofonunuz kaliteli olmak zorunda değil fakat yaptığınız parçadan tam verim alabilmek için bileşenlerin kaliteli olması daha yararlı olacaktır.

Ben bu yazı serimiz boyunca sizlere oyun müziği yapımını öğretmek için MIDI klavye olarak M-Audio Code 25 Black modelini kullanacağım. Bu serimize sponsor olduğu ve bize bu ürün sağladığı için Compel’e teşekkür ediyoruz. Ayrıca isterseniz M-Audio 25 Black modelini Compel Müzik’in internet sitesinden tedarik edebilirsiniz.

 

Oyun Müziği Yapımını Anlamak

Ünlü besteci Hans Zimmer “Bir beste sorulardan ve cevaplardan oluşur.” der. Müziği yaparken bu soruları veya cevapları uzatarak ve duruma göre şekillendirerek müziği oluştururuz. Bir süre sonra bu yaptığımız aslında karşılıklı bir konuşmaya döner. Ürettiğiniz bu konuşma üst üste sorulardan da oluşabilir. Bütün bunların birleşmesiyle önünüzdeki oyuna veya projeye uygun bir müzik oluşturabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken oyunun içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde yansıtabilmek.

Bir sonraki bölümde oyun müziği türlerinden ve bunları nasıl yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Yazılarımızdan haberdar olmak için Facebook Grubumuza katılabilirsiniz.

 

 

Hakkında Kayra Tokgöz

Doğduğundan beri elinden bilgisayarı bırakamış bir insan evladı. Bırakmaya da çok niyeti yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.