Ev / Listeler / Oyuncular İçin Film Önerileri

Oyuncular İçin Film Önerileri

Poster gg

Baştan uyarmakta fayda var, bu listenin konusu filme uyarlanmış oyunlar ya da oyun yapılmış filmler değil. Listeyi hazırlarken bir oyuncunun beğenebileceğini düşündüğüm, atmosfer ve konu olarak oyunlar ile ortak özellikler içeren filmleri seçtim. İyi okumalar.

-War Games

Esas oğlanımız genç bir hacker olan David Lightman. Lightman yetenekli bir hacker ve öğrencidir. Kız arkadaşına biraz hava atmak için bilgisayar yeteneklerini kullanan genç kendisini daha önce benzerini görmediği bir savaş simülasyonuna sızmış vaziyette bulur. Böylesine kapsamlı bir simülasyon karşısında etkilenen karakterimiz elbette bu durumda biraz eğlenmeyi kendinde hak görür. Ancak bilmediği şey yalnızca bir simülasyon zannettiği şeyin aslında hükümetin nükleer tehditlere karşı kurmuş olduğu bir sistem olduğudur. Genç David bilmeden 3. Dünya Savaşını başlatmanın eşiğindedir…

-Gamer

Alternatif bir dünyada geçen filmde insanlar bir ekran başında sanal karakterleri kontrol etmekten sıkılmış olacaklar ki kendilerine kukla olarak gerçek insanları seçmişler! Elbette bu insanlar öyle sizin benim gibi sıradan vatandaşlar değiller. Hapishanelerde tutulan ölüm cezasına çarptırılmış mahkumlar artık beyinlerine yerleştirilen çipler sayesinde kontrol edilebilen nesneler haline gelmiş durumdalar. Bu mahkumlar şimdinin Battle Royale tarzı oyunlarına benzetebileceğimiz bir oyun sistemi içerisinde onları kontrol eden oyuncuların yetenekleri doğrultusunda hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu oyunun yıldızı olan Kable adlı ana karakterimiz de bu mahkumlardan yalnızca biri.

-Sucker Punch

Çeşitli sebeplerden ötürü akıl hastanesine gönderilen bir genç kızın bu korkunç ortamdan kurtulmak için zihninde yarattığı bir evrende geçiyor Sucker Punch. Yeri geliyor dev ninjalara karşı savaş veriyor, yeri geliyor ejderhaları öldürüyor bu kız. Filmin bu sahnelerde anlatımı görsel efektler ile öyle güzel desteklenmiş ki kendinizi bir bilgisayar oyununda sanmanız gayet olası. Sucker Punch anlatılacak bir film değil, ancak kendi gözlerinizle gördükten sonra neden bilgisayar oyunlarına bu denli benzerlik gösterdiğini anlayabilirsiniz.

-Ben X

Otizm hastası olan Ben lise öğrencisidir. Arkadaşları ve çevresinde zorbalığa maruz kalan Ben için kaçabileceği tek bir yer vardır, sanal bir dünya olan Archlord isimli bilgisayar oyunu. Bu bilgisayar oyunu sayesinde iç dünyasında yatan kahramanı dışa vurabilen Ben için sanal dünya gerçek dünyadan daha fazla anlam ifade etmektedir. Film otizm konusunda sunduğu farkındalık ile de izlenmeye değer bir yapım.

-Wreck It Ralph

Wreck It Ralph kendisine konu olarak arcade oyunları konu alıyor. Ralph bir atari salonunda bulunan onlarca oyundan bir tanesinin kötü adamıdır. Ancak Ralph kötü adam olmaktan çok sıkılmıştır. Film hem günümüz hem de eski oyunlara tonlarca gönderme içeriyor. Gönderme içerdiği konular yalnızca oyunlar değil, oyun dünyasının gizemleri de göndermeler arasında. Bana göre listenin en eğlenceli filmlerinden biri Wreck It Ralph. Animasyon türüne karşı bir önyargınız varsa onu bir kenara bırakıp mutlaka izlemelisiniz.

-Ready Player One

Aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü yönetmen Steven Spielberg oturuyor. Film alternatif bir gelecekte geçiyor ancak dünyanın durumu pek de iç açıcı değil. Bu sıkıntılı durumda insanlar sanal bir gerçeklikte çıkış arıyorlar. OASIS denilen oyun neredeyse tüm dünya nüfusunu bünyesinde birleştiriyor. Film popüler kültür ürünü olan neredeyse her oyun ve filme tonlarca gönderme içeriyor. Sanal gerçeklik içerisinde geçen sahneler o kadar güzel bir biçimde hazırlanmış ki sizi bir an bile rahatsız etmiyor.

-Suicide Room

Film herkese hitap etmeyebilir baştan uyarayım. Polonya yapımı olan film oyun konusundan çok psikolojik olarak insanı etkiliyor. Lise son sınıf öğrencisi olan Dominik mezuniyet partisi esnasında yaşadığı bir olay yüzünden arkadaşlarının alay konusu olur. Bu sebeple okulla da bağlarını iyice kopartan kahramanımız kaçışı sanal bir dünyada bulur. Bu dünyada tanıştığı yeni arkadaşları sayesinde hayatı değişmeye başlayan karakterimizin gerçek dünya ile bağları gittikçe zayıflamaktadır.

-Nerve

Nerve aslında doğrudan bilgisayar oyunu bağlantısı olan bir film değil. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Mavi Balina isimli oyun ile benzer yönleri daha çok diyebiliriz. Nerve denilen sanal bir sisteme izleyici ya da oyuncu olarak katıldıktan sonra sistem yaptığınız her hareketi izlemeye başlıyor. İzleyiciyseniz işiniz kolay, ancak oyuncuysanız sistemin ve izleyicilerin size verdiği görevleri yapmalısınız. Ödülünüz ise anında banka hesabınıza yatacak olan yüklü miktarda para. Peki siz bu sistemde ne kadar ileri gidebilirdiniz?

-Pixels

Pixels
Inky, Blinky, Clyde and Pinky take on Pac-Man in Columbia Pictures’ PIXELS.

Dünyayı işgale hazırlanan uzaylı video oyunu karakterleri mi? Bir geek daha ne isteyebilir ki? Filmimiz bir hayli eğlenceli bir konuya sahip. Belki haberiniz vardır, insanlık olarak uzun yıllar önce uzaya bir disk yolladık ve içerisine kültürümüzden parçalar kaydettik. İşte o diskte yer alan şeylerden biri de video oyunlarıydı. Ancak bir şeyi hesaba katmadık, bu mesajımız uzaylılar tarafından nasıl algılanacaktı? Film uzaylıların mesajımızı düşmanca algıladıkları senaryo üzerine kurulu oldukça eğlenceli bir yapım.

-Ender’s Game

Yıl 2070 ve uzaylı ırkı ile pek de dostça olmayan temaslar kurulmuş durumda. Dünyamıza yapılan bir saldırıdan sonra uzaylılara karşı savaşmak için kurulan özel bir ordu yapılandırılmış. Bazı özel yeteneklere sahip çocuklar da uzaylılara karşı verilen bu savaşta yer almak üzere eğitiliyorlar. Ender o çocuklardan yalnızca biri. Filmin oyuncuları oldukça mutlu edeceğini düşünüyorum ancak nedenini belirtmem spoiler olacaktır.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. İyi oyunlar!

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.