Ev / Listeler / Oyunculara En Çok Para Kazandıran 10 E-Spor Oyunu
Poster gg

Oyunculara En Çok Para Kazandıran 10 E-Spor Oyunu

Oyunculara En Çok Para Kazandıran 10 E-Spor Oyunu

E- Spor ile ilgili liste yapıp sizi gaza getirmemek olmazdı. Daha önceki liste için buraya tıklayabilirsiniz. Bu hazırladığımız içerikte hangi oyunların düzenledikleri turnuvalarda ne kadar ödül dağıttıklarına göre bir liste oluşturduk. Tabi durum böyle olunca çok büyük rakamlar arasında kapışmalarda yaşandı. Bakalım liste sizi şaşırtacak mı, şahsen listenin sonuncuları arasında beklediğim bazı isimleri göremedim ve şaşırdım. (Darkorbit her sunucusunda her ay 10.000 euro’ya kadar çıkabilen meblağlar için turnuva düzenliyordu mesela.)

10. Guild Wars 2 (300.000$)

Çok aktif olmasa da düzenlediği 4 turnuvada toplam verdiği ödül 300.000$ gibi bir takama ulaşan Guild Wars 2 listemizin sonuncusu, yine de büyük başarı bence. Adını ilk defa duydum açıkçası.

9. Hearthstone: Heroes of The Warcraft (1.419.000$)

Rakiplerini düşünürseniz listede yer almasını geçtim, büyük birkaç turnuva düzenlemesi bile başarı sayılabilecek Hearthstone, farklı mantığı ile insanlara büyük ödüller dağıtmış. Bir kart oyunu için harika bir sıra aldı listemizde. Bu yazı yazıldığında toplam düzenlediği turnuva sayısı 64’dü.

8. Smite (1.636.000)

Tür içerisinde ki farklı duruşu dolayısıyla çok sevilen Smite, listemizin ilk moba oyunu oluyor. Smite şuana kadar 10 turnuva düzenlemiş. Şahsen turnuva rakamı bir moba oyunu için bana az geldi.

7. Starcraft II (1.651.000)

Listede yeri her zaman garanti olan oyunlardan birisiyle karşı karşıyayız şimdi, oyuncu kitlesi o kadar kemik ki, turnuvalar yavaş yavaş resmiliğini kaybediyor. Eski de olsa E-Spor camiasında çok güçlü olan Starcraft ise 392 tane turnuva düzenlemiş. anlayacağınız oranladığınızda belki ödüller daha az geliyor kulağa belki ama sürekli olarak bir aktivite olduğunu unutmamak lazım.

6. Call of Duty: Black Ops III (1.711.000)

Şimdi belki çok laf işiteceğim ama E-Spor olayına dahil olduğunu düşünmediğim Call of Duty düşük katılım oranlarına sahip turnuvalarda büyük ödüller vererek listede güzel bir yer ediniyor ve ağzımın payını veriyor, şuana kadar 39 turnuva geçmişi var.

5. Heroes of The Storm (2.550.000)

Aslında bu listeden çıkartılması gereken sonuç bana kalırsa E-Spor sektörünün var olma sebebidir. Blizzard 10 oyunluk listeye bu kadar oyun sokabildiğine göre gerçekten E-Spor’un ağa babasıdır diyebiliriz bence. Henüz 1 yıllık göz nuru Heroes of The Storm’u listede 5. sıraya sokmasından da bu anlaşılıyor zaten. 1 yıla 38 turnuva sığdırabiliyor olmasına ne demeli?

4. Halo 5: Guardian (2.677.000)

Sıralamada konsol tabanlı birkaç içerik görmek hoş. Xbox kalesi olan Halo listemizin üst sıralarında yerini almış gözüküyor. Şuana kadar 19 turnuva düzenlemiş bu güzel bilim kurgu efsanesi.

3. League of Legends (2.793.000)

Sıralama da birinciliğe oynayamayacağını tahmin ediyordum ama oyuncu sayısıyla rekorlar kıran Lol’ün ödül havuzunu daha geniş beklerdim. Yine de bunca oyun arasından 3. olarak sıyrılan oyunu bize sadece tebrik etmek düşer. Dünya genelinde düzenlenen resmi turnuva sayısı ise 75.

2. Counter Strike: Global Offensive (9.431.000)

Yaptığı turnuvalarda müthiş ödüller dağıtmayı da unutmayan CS GO, birçoğumuzun severek oynadığı bir oyundan daha fazlası, bazı kumar oyunları, oyuncuların kendi aralarında ki item alışverişi derken oyun listemizin 2. sırasına yerleşmiş. Umarız hem dağıtılan ödül artar, hemde oyunun devamlılığı sürer. 475 turnuva düzenleyerek, bu konuda ki rekoru da elinde tuttuğunu söylemeden olmaz.

1. Dota 2 (31.000.000)

İlk gördüğümde ağzım yamuldu. Gerçekten konu E-Spor olunca liderin neden Blizzard olduğu çok bariz. 10 oyunluk bir liste oluşturuyorsunuz ve başlık E-Spor olunca firma listeye 4 oyunla giriyor. Tabi Dota 2’yi iyi oynadığını düşünen arkadaşlar bize ulaşsın, aracılığı biz yapalım, ödülü de kırışırız. 31 Miyon Dolar ile 1. sıraya yerleşen bu dev bu yıl 78 turnuva düzenlemiş.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir Yorum

  1. dota2 blizzard oyunu değil, valve’nin oyunudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.