Ev / Listeler / Oyunlardaki En Değişik Ölüm Şekilleri

Oyunlardaki En Değişik Ölüm Şekilleri

Poster gg

Oyunların genelinin temelini basit bir şekilde hayatta kalmak oluşturuyor. Bunu başaramadığımız bazı durumlarda ise ölüm bizleri yaratıcı bir biçimde kucaklıyor.  Biz de bu listemizde sizler için en yaratıcı ölüm şekillerini derledik.

golden lara

Tomb Raider (Anniversary-Tomb Raider I)

Anniversary isimli oyun adından da anlaşılacağı gibi Tomb Raider serisinin ilk oyununun 10. yılı şerefine yeniden yapımı. Bu iki oyunun ortak özelliklerinden biri de oyun dünyasındaki en yaratıcı ölüm biçimlerinden birini barındırması. Oyunun bir bölümünde karşınıza çıkacak olan yıkılmış bir Midas heykeli bulunuyor. Efsaneye göre Midas, dokunduğu her şeyi altına dönüştürmekle lanetlenmiş bir kraldır. Bu bilgiyi aklınızda tutmanız önemli çünkü yıkılmış heykelin bir parçası olduğu belli olan elin üzerine çıkarsanız altına dönüşerek değişik bir ölümle yüzleşeceksiniz.

Tomb Raider (I,II,III)

Yine Tomb Raider, yine yaratıcı bir ölüm tarzı. Lara Croft’un oldukça çekici bir karakter olduğu su götürmez bir gerçek. Oyunun çıkış yaptığı dönemde oyun dünyası kadın karakter konusunda pek zengin değildi. Böyle bir karakterin dikkat çekmesi kadar doğal bir şey olamazdı haliyle. O yıllarda oyuncular arasında yayılan bir efsaneye göre belli bir hareket kombinasyonu uyguladığınızda Lara’yı çıplak görüyordunuz. Bu efsane Core Design yapımcılarının kulağına kadar gitmiş olacak ki oyunların içerisine bu tuş kombinasyonunu yerleştirmişler. Tabi bu kombinasyona farklı bir amaç yüklemişler. Bu hareketleri uyguladığınızda Lara’yı çıplak görmeyi bırakın, göremiyordunuz bile. Çünkü karakter patlayarak yok oluyordu. :/

The Elder Scrolls (Skyrim)

 

Oyunun fantastik dünyası ile muazzam bir hikaye birleşince ortaya Skyrim gibi bir başyapıt çıkıyor. Kendinizi bu büyüleyici ortama çok kaptırmamanızı öneririz çünkü oyunda karşınıza çıkacak her canlı sizin için bir tehdit oluşturabilir. Hatta genellikle barışçıl olan devler bile. Fazla yakınlarına gitmediğiniz sürece sizin için bir tehdit oluşturmayan devlerle fazla samimi olursanız kendinizi Skyrim’e kuşbakışı bakarken bulabilirsiniz. Tabi bundan keyif alır mısınız orası meçhul.

The Sims

The Sims serisi her zaman kendine has çarpık bir mizah anlayışına sahip olmuştur. Bu mizah anlayışı ölüm gibi ciddi bir konuyu bile çoğu zaman gülünecek bir olay haline dönüştürüyor. Gerçek hayatta olduğu gibi Sims dünyasında da ölmenin oldukça çeşitli yolları var. Ancak bunlardan en dikkat çekeni inek şeklinde bir bitki tarafından mideye indirilmek. Evet, yanlış okumadınız. Sims dünyasında eceliniz inek biçimli bir bitkinin ellerinden olabilir. Yoksa yapraklarından mı demeliydik?

The Sims

Yine The Sims serisinden bir ölümle karşınızdayız ancak bu kez ölüm şekli ötekinden çok daha enteresan. Oyunda karakterinizin temel ihtiyaçları haricinde duygusal ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekiyor. Bunu bilmeyen yoktur elbette. Ancak karakterinizin utançtan ölebileceğini biliyor muydunuz? Eğer karakteriniz arka arkaya çok fazla utanırsa ona veda etme vaktiniz gelmiş olabilir çünkü bu oyunda karakterler utançtan ölüyor! Hem de kelimenin tam anlamıyla. Utançtan kıpkırmızı kesildikten sonra karşınızda Azrail’i görürseniz şaşırmayın yani.

Dark Souls

Bu evrende size dost olan hiçbir varlık yok. Tehlikenin soğuk nefesi her an ensenizde. Yalnızca en dikkatlilerin hayatta kalabildiği Dark Souls evreninde cansız gibi görünen nesneler bile eceliniz olabilir. Bir sandık gördüğünde oyuncunun aklına ilk gelen şey kaliteli itemler olur. Ancak durum Dark Souls için böyle değil. İtem buldum diye sevinirken kendinizi canavar bir sandığın midesinde bulabilirsiniz.

Shadow Warrior

Oyunda elinizdeki katana ile neredeyse durdurulamaz bir güçsünüz. Tabi karşınıza çıkacak olan canavarlar, silahlı düşmanlar ve tavşanlara dikkat etmelisiniz. Evet, doğru okudunuz, tavşanlara. Oyunda acımadan katlettiğiniz tavşanlardan biri şeytani bir forma bürünebilir ve size hayatı zindan edebilir. Bir tavşan tarafından öldürülerek ninja alemlerinin yüz karası olmak istemezsiniz değil mi?

Mortal Kombat

Mortal Kombat bünyesinde barındırdığı fatality dediğimiz özel ölümler ile her zaman çok vahşi olmuştur. Ancak bu listede işimiz vahşetle değil, garipliklerle. Mortal Kombat 3 bu garipliklerin birine çok güzel bir örnek barındırıyor. Oyunda Rain isimli karakter rakibinin işini bitirmeden önce alevler içerisinde şekil değiştiriyor. Kulağa çok vahşi geliyor değil mi? Değil işte. Alevlerin arasından korkutucu bir siluet çıkmasını beklerken şirin mi şirin, minik bir fil çıkıyor ve rakibine doğru hortumuyla üfleyerek onun derisini yüzüyor. Rakibinizi alt ettikten sonra alışık olduğunuz fatality yazısı yerine ise animality yazıyor. Yani bu ölüm şeklini hangi kelimeler tam olarak açıklar inanın bilemiyoruz.

Bu ölüm şekillerini nasıl buldunuz? Listeye eklemeyi unuttuğumuz başka hangi ölüm şekilleri var? Yorumlarda bizlerle paylaşın. Ayrıca oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.