Ev / Haberler / Polonya’dan Oyun Yapımcılarına 27 Milyon Dolar
Poster gg

Polonya’dan Oyun Yapımcılarına 27 Milyon Dolar

Polonya’dan Oyun Yapımcılarına 27 Milyon Dolar

Oyun yapımcılarına destek konusunda konusunda Polonya’nın hamlesi günün haberi oldu. Polonya Dünya gündeminde çok etkili bir ülke olmasa da son yıllarda oyun sektörü için çok önemli bir yer buldu kendine. Tabi bu konuda devletin kendi yatırım ve teşvikleri de çok önemli rol oynuyor diyebiliriz kolaylıkla. Peki Polonya da oyun sektörü açısından bilindik neler var?  Oyun ve Dijital satış platformu olan G2A.com merkez ofisi ve The Witcher gibi bir efsane serisinin yapımcısı CD Projekt RED burada bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Polonya Hükumetinin oyun yapımcılarına 20 Milyon Dolar kadar bir destek vereceği konuşulmuş ama resmi bir kaynaktan, kesin bir onaylama gelmemişti. Bu dedikoduya sebep olan nedenlerden birisi ise CD Projekt RED’in devletten belirli geliştirmeler için destek istemiş ve Hükumetin ters bir yanıt vermemiş olmasıydı. Bu durum ise aşılmış belli ki. Artık Rivayet olmaktan çıktı anlayacağınız. Tabi miktarda önümüzde ki günlerde değişiklik olursa şaşırmamak lazım. Fakat oyun yapımcılarına yapılacak her destek sevinirici tabiki. Durumda ki gelişmeleri sitemizden takip edebileceksiniz.

Oyun yapımcılarına destek konusunda 7 Milyon’luk payı alan ekip CD Projekt RED oldu, çünkü yeni oyunları Cyberpunk 2077 fazlasıyla özgün fikirlere sahip gözüküyor. Sonrasında gelen oyun yapım ekipleri de yine isimlerini yaptıkları oyunlarla dünya çapında duyurmuş ekipler. Fakat ekip sayısı çok olunca firma başına düşen destek oranı da azalıyor doğal olarak. Destek alan firmalar arasında, Painkiller oyunu geliştiricisi The Farm 51 ve Sniper: Ghost Warrior ekibi Cl Games de yer alıyor.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.