Ev / Haberler / Oyun Haberleri / PUBG Fortnite İle Karşı Karşıya!

PUBG Fortnite İle Karşı Karşıya!

Poster gg

Piyasanın iki önemli isminin isimleri bu kez de dava sonucunda bir arada anılıyor! PUBG Fortine’a dava açtı, sebebi ise telif ihlali. Olayın ayrıntılarına birlikte göz atalım.

PUBG Vs Fortnite

Geçtiğimiz yıllarda erken erişime çıkarak oyun dünyasının temellerini sarsan oyun PlayerUnknown’s Battlegrounds bizlere bildiğimiz her şeyi unutturmuştu. Daha önce örneklerini çok kez gördüğümüz mekanikleri alışık olmadığımız bir biçimde birleştiren oyunun birçok konuda liderlik koltuğuna oturması kimseyi şaşırtmamıştı. Tabi bu başarıdan faydalanmak isteyen diğer şirketler de gerek yeni oyunlarla, gerekse var olan oyunlarına yaptıkları modlar ile PUBG’ye rakip olmaya çalıştılar.

Sanal Rekabetten Mahkeme Salonuna

Bunlardan en başarılısı ise şüphesiz Fortnite oldu. Hayatına bir mod olarak başlayan Fortnite Battle Royal, şimdilerde PUBG’yi elinde bulundurduğu liderlik koltuğundan da etmiş durumda. Bu başarının en önemli nedeninin oyunun ücretsiz olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak tek sebep elbette bu da değil. Fortnite kendine has neşeli grafik tarzı, PUBG’nin aksine maçların daha hızlı sonuçlanması, inşa etme mekanikleri ve daha sayamadığımız birçok özelliği ile PUBG’den ayrıldı.

Bu iki oyun arasındaki rekabet elbette en çok biz oyunculara yaradı. Rakibinden geri kalmamak için her iki şirket de oyunlarına sürekli yenilikler eklemeye başladılar. Hatırlayacağınız gibi bu yeniliklerin sonuncusu Fortnite cephesinden gelmişti. Oyuna eklenen bir etkinlik ile Thanos olabiliyordunuz.

Sonuç Ne Olur?

Ancak bu tatlı rekabetin ucu mahkeme salonlarına dek uzanmış durumda. PUBG’nin geliştiricisi olan PUBG Corp., Fortnite’ı yapan ekip olan Epic Games’e dava açtı. PUBG cephesinden gelen iddialara göre Fortnite PUBG’nin oyun deneyimini izinsiz kopyalamış durumda. Güney Kore’de açılan bu dava dünyanın geri kalanını nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz.

Bize göre mahkeme salonundan galip ayrılan taraf Fortnite olacaktır. Battle Royale türü PUBG ile popüler olmuş olabilir ancak Fortnite kendi mekaniklerini türe ekleyerek yepyeni bir iş başardı. Bir türde yapılmış ilk oyun olmanız sizden sonra gelen yapımların çalıntı olduğu anlamına gelmez.

Sizler bu ko uda ne düşünüyorsunuz? Sizce davanın sonucu ne olacak? Yorumlarda bizlerle paylaşın. Ayrıca oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.