Ev / Blog / Queen ‘in Oyunu Mu Varmış? Queen: The eYe

Queen ‘in Oyunu Mu Varmış? Queen: The eYe

Poster gg

Efsane müzik grubu Queen’in bir video oyununa sahip olduğunu biliyor muydunuz? Queen: The eYe isimli bu oyun neyin nesiymiş gelin hep birlikte bir göz atalım.

Baştan uyarmakta fayda var, Queen’in favori müzik grubum olduğunu bir kenara bırakıp oyun hakkında duygusal davranmamaya çalışacağım. Anlaşıldı mı? Öyleyse başlıyoruz. Aksiyon-macera türünde bir yapım olarak MS-DOS ve Windows için piyasaya sürülen oyun ile tanıştığımızda takvimler 1998 yılını gösteriyordu. Yani (tamam burada duygusal olacağım) dünya üzerinde görülmüş belki de en etkileyici seslerden birinin sahibi, Queen’in efsane solisti Freddie Mercury’nin ölümünün üzerinden 7 yıl geçmişti. Freddie’nin ölümünden sonra grup üyeleri yalnızca birkaç çalışma için bir araya gelmişlerdi. Oyun işte böyle bir ortamda çıkışını gerçekleştirdi.

Queen: The eYe ‘ın Konusu

Oyun şu sıralar görmeye oldukça alıştığımız distopik bir evrende geçiyordu. Her türden yaratıcılığın baskıya maruz kaldığı ve yasaklandığı bir evrenden söz ediyoruz. Bu evrenin başında ise ‘’eYe’’ adı verilen makine var. Oyuncu olarak bize düşen görev ise en basit tanımı ile bu baskıcı rejime bir son vermek. Oyunda Dubroc adlı bir karakterin kontrolünü devralıyoruz. Çeşitli veritabanlarına erişerek rock müziği tekrar kitlelere yaymaya çalıştığımız maceramızda karşımıza çıkan farklı boss’lar ile de mücadele ediyoruz.

Oyun konu bakımından şaheser olsa da oynanış bakımından aynı etkiyi yaratmaktan bir hayli uzak kalıyor. Belki de oyuncuyu zorlayan bu kontroller yüzünden adı Queen fanları arasında bile fazla bilinmiyor bu yapımın. Oyunun konu olarak gayet hoş olduğunu belirtmiştim. Bu güzel konu başka gözlerden de kaçmamış olacak ki Queen’in müzikali olan We Will Rock You’nun ana temasını oluşturuyor.


5 disk gibi oldukça abartılı bir CD sayısına sahip yapım The Arena Domain, The Works Domain, The Theatre Domain, The Innuendo Domain ve The Final Domain adlı bölümlerden oluşuyor. Her diskte bizlere maceramız boyunca eşlik edecek Queen şarkıları bulunuyor. Kısacası oyun kulaklarımızın pasını silecek kadar kaliteli bir sountrack listesine sahip. Siz de geçmişe gidip bir nostalji yapmak isteyen Queen fanlarındansanız oyun sizlere ilaç gibi gelecektir. Ancak oyunu bulmak biraz sıkıntı yaratabilir. Hatta bulursanız bana da bir haber uçurun, ömür boyu duacınız olurum. Oyunu merak edenleri de şu oynanış videosuna doğru alalım.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.