Ev / Blog / Rise of One Hakkında Her Şey!
Valorant names

Rise of One Hakkında Her Şey!

Rise of One çıkış yaptı. Oyuncu sayısı ve topluluğu da güzel gidiyor ve bu yüzden bir içerik hazırlayalım dedik. Gerçekten her şey’den bahsedeceğiz.

Rise of One ile ilgili daha önce yayınladığımız inceleme yazımızı okumadıysanız ona da göz atabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Facebook sayfamızda ve grubumuzda da sürekli kodlarını dağıtıyoruz. Bunu hem oyuna hem de siz kullanıcılarımıza elimizden geldiğince destek olmak için yapıyoruz. Fakat eğer çekiliş ve diğer etkinlikler ile oyunu kazanamadıysanız satın alarak ya da en azından oyundan sosyal medya profillerinizde bahsederek bu yerli oyuna, globalde de başarılı olması için destek olabilirsiniz.

Bu yazımızda ise oyunun hikayesinden, yapım ekibinden bahsedeceğiz. Tabii bununla da sınırlı kalmayacağız, oyunun güzel bir başlangıç rehberine de yazıda yer vereceğiz. Eğer daha fazlasını merak ediyorsanız yazının en altına sistem gereksinimlerini de ekledik. Haberiniz olsun.

Rise of One -Yapım Ekibi

Daha önce bahsettiğimiz gibi oyun bağımsız yapım bir oyun ve başında büyük bir şirket yok. Hatta ekibin ilk oyun deneyimi diyebiliriz. Buna rağmen bizden ilgileri ve oyun açısından tam not almayı başardıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Steam sayfasına bir ziyarette bulunarak daha fazlasını dağıtabilirsiniz.

Oyunun yazılım ve programlama koltuğunda Ozan Önen oturuyor. Oyun henüz çok yeni olduğu için nadiren de olsa çıkan sorunları çözme konusunda da toplulukla iç içe çalıştığını söyleyebilirim. Oyunun yazılım kısmına yaklaşık 1 yıllık yoğun bir ağırlık verilmiş, sunucu düzenine kadar özgün bir yapım ortaya koyulmuş.

Grafik ve kaplamalarda ise karşımıza Cihan Elibol çıkıyor. Yaptığı çalışmalar oyunun hikayesinde dahi etkili, sanatsal bir yapıda diyebiliriz. Zaten konu hikayeye geldiğinde direkt anlatmaya başlıyor, belli ki yaptığı işin hikayesini kendisi de gayet beğenmiş.

Deniz Can Elver ise geliştiren ekibin, müzikler kısmında rol oynuyor. Şahsen söylemem gerekirse sesler atmosferi yansıtma konusunda gayet başarılı ve özgün olmuş. Ha oyunu oynamıyorken açıp dinlenilmez belki ama bu oyuna hangi şarkı daha iyi giderdi aklıma gelmiyor. Gerçekten eline sağlık.

Rise of One – Oyunun Hikayesi!

Oyunun hikayesi Aida da geçiyor. Arenamızın hikayesi ise Malef adında bir tanrının Kutsal Dörtler Sunağı’nı yok etmek istemesi ile başlıyor. Sayısız tanrının olduğu bir zamanda tanrılar daha fazla güç ve ünvan için rekabet etmeye başlarlar ve sonunda savaşa dönüşür. Savaşı küçük bir tanrı grubu kazanır. Galibiyetlerinde Persiphes, Cadim, Mordac ve Uuroz büyük bir role sahiptir ve insanlar tarafından kabullenilir ve yüceltilirler. Akai kıtasındaki krallıkların ortasına adlarına bir sunak yapılır. Savaşın malup tanrılarından olan Malef karanlıkta saklandığı sürede güçlenerek intikam almak ister ve tezahür edilemeyecek büyüklükte bir dev olan Uonus’u bu sunağı yok etmesi için yollar.

Tüm krallıklar bir sonraki hedefin kendileri olabileceği korkusu ile anlaşır ve Uonos’u top yekün olarak sunakta karşılamaya karar verirler. Uonos sunağa vardığında karşısında dünyanın her yerinden gelmiş binlerce savaşçı yaratık ve krallıkların şampiyonları durmaktadır. Uonos büyük bir çaba sonucu öldürülür. O gün sunağın çevresi kanla yıkanır ve amaçsızca dolaşan ruhlarla dolar. Ancak Malef’in son bir planı daha vardır. Uonos’un cesedi zaman ve mekanda bir yarık açar. Bu yarığın içerisinde zamanın hiçbir anlamı yoktur ve içine çektiği herkesi sonsuza dek hapseder. Yarığın içine çekilen tüm savaşçılar artık zamanın sonuna kadar savaşmak zorundadırlar.

Hadi gelin şimdi bu savaşçıların oynanışına geçelim!

Rise of One Rehber

Şimdi öncelikle oyunun genel bir rehberini yazalım, daha sonra karakterlerden tek tek bahsederek gidelim. Oyunun haritası geniş ve engellerin bulunduğu bir harita, bu yüzden konumlanmak ve rakip tarafından sıkıştırılmamak, bu engellerde vakit ya da yetenek kaybetmemek çok önemli. Aynı zamanda oyunda Buff yani, geliştirmeler bulunuyor. Genelde dövüşler bunların etrafında yaşanıyor, çünkü etkileri gerçekten çok güçlendiriyor karakterleri. Eğer bir buff’ı alma ihtimaliniz az ise orada daha fazla dayak yemeden diğerine yönlenebilirsiniz. Ya da canınıza oranla hesaplarınızı iyi yapıp bir sonraki geliştirmeyi bekleyebilirsiniz. Zaten bu tip şeylere birkaç oyun ardından eliniz alışıyor, mekaniğini de kavrayabilirseniz galibiyet almak sizin için o kadar zor olmayacaktır.

Belli bir vakit geçtiğinde ‘Survival’ yani hayatta kalma oyunlarından alışık olduğumuz alan daralması başlıyor ve alan dışındayken hasar alıyorsunuz. Bu daralma 5. dakikanın sonunda başlıyor ve her 4 dakikada bir biraz daha daralıyor.

Ro1 – Cadmael Rehber

 

Cadmael yakın dövüş ustası güçlü bir savaşçımız. Kendisinin sol tıklaması klasik basic atak yapmakta, sağ tıklama ile de 3’lü bir şekilde vuruş yapabilirsiniz. ‘q’ yeteneği ile yavaşlatma etkisi göstermekte. ‘e’ yeteneği ise geniş bir kalkan açmakta, arkanızı sağlama aldıysanız bütün kavgalardan sağlam çıkabilirsiniz. Space butonu ile bir mesafe katedip vuruş yapabiliyorsunuz. Ayrıca çok güçlü bir ultiye sahip, R butonunda bulunan ulti ile dönerek vuruşlar yapıyorsunuz, sonuncu dönüşü ise en yüksek hasarı vurmakta.

Ro1 – Aphra Rehber

Aphra ise değişik derecede güçlü bir şampiyon ve eliniz alışırsa yapamayacağınız şey yok diyebilirim. İşi taşlarla, toprağı büküyor demek yanlış olmaz sanırım. Sol tıklama ile tek bir kaya atabilirken, sağ tıklama ile 3 adet taş atabiliyorsunuz. ‘q’ yeteneği ile bir duvar (bariyer) oluşturabiliyorsunuz ve bu bariyerin yönünü shift tuşu ile değiştirebilirsiniz. Kendi ‘space’ yeteneği ise bu duvarın içinden geçebiliyor. Böylece buff savaşlarının bir anda favori ismi haline gelebiliyor. ‘e’ skill’i sayesinde 1.5 saniye boyunca hasar görmüyorsunuz, bu sürenin ardından patlayarak çevresindeki rakiplerine hasar vurabiliyorsunuz. Ultisi ise gökten taş yağdırıyor, bu taşlar kalkanları dahi dodgeluyor. Kafamıza taş yağacak!

Ro1 – Lotharius Rehber

Sıradaki karakterimiz Lotharius. Kendisinin sol tıklaması standart saldırı yapıyor ve sağ tıklaması ile iki kez vuruyor, gerçekten yüksek hasar veriyor diyebilirim. Fakat hareket halindeyken vuramadığı için alışana kadar tutturması biraz zorlayabilir. ‘q’ yeteneği ile bir balta fırlatıyor. Bu balta eğer giderken bir rakibe değerse onu kendisine doğru çekiyor fakat dönüşte çarparsa rakibi stunlıyor. Bir de ‘e’ skill’i var, düşman başına… Karakteri buza dönüştürüyor, bu esnada hasar almıyor ve birisi  size vurursa 10 saniye hız geliştirmesi kazanıyorsunuz. ‘Space’ tuşu ile uzun mesafe atlıyorsunuz, bu yetenek de alışması zaman alan bir yetenek ama eğer başarabilirseniz 2.5 saniye stun atıyor. Ulti ile ise 1000 olan toplam canınıza 500 heal basıyorsunuz.

Ro1 – Nox Rehber

 

Nox ise oyunumuzun okçu ablası, sol tıklaması ile tek ok atıyor. Sağ tıklaması ise birçok oku etrafa saçmaya başlıyor, ayarlayabilirseniz gerçekten çok işlevsel bir yetenek diyebilirim. ‘q’ yeteneği ile küçük bir alana ok atıyor, bu yeteneğin vurduğu hasar da idare eder diyebilirim. Boşluk tuşu ile görünmez olarak hızlıca hareket edebilir ve konum değiştirebilirsiniz. ‘e’ butonu basılı tutarak çalışıyor, bu esnada hasar yemiyorsunuz ve birisi vuracak olursa stun yiyor. Ultisi ile hem hasar atıp, hem stun yağmuruna tutabilirsiniz, gerçekten vurduğu hasar gayet güzel.

Buff (Geliştirmeler) hakkında

 1. Immortal: Ölümsüz olmanızı sağlıyor, bu süreç 45 saniye kadar sürmekte. Bu geliştirme 5 dk’da bir yenilenmekte.
 2. Heal: 1000 olan toplam canınızı direkt olarak tamamlıyor ve  3 dk’da bir yenileniyor.
 3. Speed: Normalde 400 olan karakter hızınızı 1 dakika boyunca 500’e çıkartıyor. Bu geliştirme de 3 dk’da bir yenilenmekte.
 4. Energy: Bu geliştirme 50 enerji veriyor ve 3 dk’da bir geliyor. Belirtmekte fayda var, birisini öldürdüğünüzde +20 enerji kazanıyorsunuz.

Rise of One Sistem Gereksinimleri

Aslında oyunun optimizasyonla ilgili bazı sorunlar yaşadığını söylemezsek, objektif davranmamış oluruz. Fakat bize sorarsanız ilk yıl için iyimser davranmaktan zarar gelmez. Zaten Rise of One sistem gereksinimleri açısından da çok yüksek bir donanım istemiyor sonuç olarak. Bakalım önümüzdeki dönemde bizleri neler bekliyor.

Rise of One için Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8 (8.1) or 64-bit Windows 10
 • İşlemci: Intel® Core™i5-2500 @ 3.3 GHZ / AMD FX-8320 @ 3.5ghz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 660 / AMD GPU Radeon HD 7870
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: Herhangi bir ses kartı

Rise of One için Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8 (8.1) or 64-bit Windows 10
 • İşlemci: Intel CPU Core i7 3770 3.4 GHz / AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 770 / AMD GPU Radeon R9 290
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: Herhangi bir ses kartı

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.