Ev / Blog / Rise of One Oyun İncelemesi
Valorant names

Rise of One Oyun İncelemesi

Hepinize merhabalar! Bugün sizlerle 26 Ağustos 2017’de çıkacak olan yeni oyun Rise of One’ı inceleyeceğiz.

 

Nedir abi bu Rise of One?

Rise of One, genel olarak mantığı ve amacıyla başlayalım. Bir tür arena oyunu. 8 oyuncuyla birlikte başladığımız haritada en sona kalan olan kazanıyor. Oyunun başlangıcında 4 canımız var. Her ölüşümüzde 1 canımız giderken, birini öldürünce 1 can geliyor. 4 can da bitince hayalete dönüşüyoruz (bu kısım cidden aşırı tatlı :D) ve haritada hiç bir etki etmeden gezmeye devam edebiliyoruz.

Henüz oyun kapalı betada olduğu için 4 şampiyonumuz var. Bu şampiyonlar: NoxLothariusAphraCadmael. Şampiyonların özelliklerini ve nasıl oynanması gerektiğini bir kaç gün içinde yayınlayacağımız Rise Of One Rehberimizde bulabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse, hepsinin kendine göre özellikleri var. Belirli bir class yok ancak oyuncular oyuna ısındıkça resmi olmayan class’larla şampiyonlar kategorilendirilebilir.

 

Hayatta 3 kişi kalınca, H1Z1 gibi oyunlardan alışık olduğumuz bir survival area olayı karşımıza çıkıyor. Harita, en ortasında küçük bir çember kalana kadar her taraftan kapanıyor. En ortasının dışında kalan şampiyonlar her saniye ciddi sayılabilecek bir hasar alıyor. Bu, oyunlar aşırı uzamasın diye yapılmış çok hoş bir özellik.

 

Oyunun en önemli kısmı ise, haritanın 4 farklı köşesinde 4 farklı buff var. Bu buff’lar oyunculara bazı özellikler sağlıyor. Bu bufflar;

  • Immortal Buff – Alan oyuncuya 45 saniye ölümsüzlük sağlar.
  • Heal Buff – Alan oyuncunun canını 500 yeniler. Şampiyonların canı 1000.
  • Speed Buff – Alan oyuncuya 100 hız kazandırır. Normal koşu hızı 400.
  • Energy Buff – Alan oyuncunun enerjisini 50 arttırır. Şampiyonların maksimum enerjisi 100.

Oyun ve savaşlar, bu buffların etrafında dönüyor. Çünkü bufflar gerçekten önemli özellikler sağlıyor ve alan önemli avantaj elde etmiş oluyor.

Oynanış

Şampiyonu hareket ettirmek için bir çok oyundan alışık olduğumuz W, A, S, D tuşlarını kullanıyoruz. Bunun yanında her şampiyonun 6 farklı yeteneği var. Bunları Q, E, R, Space ve Mouse tuşlarımızla kullanıyoruz. Bütün şampiyonlarda sol tık normal saldırı diyebiliriz. Space yeteneği yine tüm şampiyonlarda mobilite sağlıyor. E yetenekleri anti-yetenekler (kalkan – skill yansıtma vb.). R yeteneğimiz ultimiz. Ve sadece enerjimiz 100 iken kullanabiliyoruz. Bu da Energy Buff’ı çok önemli bir hale getiriyor. Diğer yetenekler ise şampiyondan şampiyona değişiyor.

 

Genel Değerlendirme

Şunu söyleyerek başlamak istiyorum. Hemen hemen hepimizin bildiği bir oyun haline gelmiş olan ve dünyada gerçekten inanılmaz bir sektöre sahip oyun League of Legends, 2009’da açık beta yayınlayarak çıkmıştı. O zamanlar oynayanlar bu yazıyı okur mu bilinmez, ancak ciddi anlamda yol kat etti LoL.

Rise of One’a bakacak olursak, betada olan bir oyuna göre inanılmaz keyifli. Ben oynarken gerçekten müthiş zevk aldım. Size yaşatmaya çalıştığı o ‘rekabet’ hissini çok iyi yaşatıyor. Gelişmesi gereken çok şey var, ve eminim gelişecektir de. Rise of One’ın çok önü açık bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Bir de trailer hazırlamışlar. İzlemek isteyen olursa diye buraya bırakıyoruz. Destek olmak isterseniz videoyu ya da bu inceleme yazısını paylaşabilirsiniz.

Bence siz de çok gecikmeden, ileride “Abi ben Ro1’e betadayken başladım!” diyebilenlerden olmak için, Rise of One’daki yerinizi alın. İyi oyunlar.

 

 

Hakkında Sencer Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.