Ev / Blog / Şampiyonluk Ligi’nde Ayrılık Rüzgârları
Valorant names

Şampiyonluk Ligi’nde Ayrılık Rüzgârları

Türkiye’de e-spor denince ilk akla gelen lig, şüphesiz LoL Türkiye Şampiyonluk Ligi. Şampiyonluk Ligi 2017 Yaz Mevsimi için geri sayıma başlanmasıyla, takımların kadrolarına olan merak arttı. Lig,  3 Haziran Cumartesi günü başlıyor.

Lig başlamadan kısa bir süre evvel takımların kadroları kilitlenecek, ancak daha şimdiden bazı kadrolar belli olmaya başladı. Tabii, bir de takımdan ayrılan ve henüz yeri dolmayan oyuncular var. İşte, Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nin tüm transfer detayları…

 

Dilerseniz önce lig sistemiyle başlayalım, daha sonra 2017 Yaz Mevsimi’nde hangi takımların mücadele edeceğinden bahsedelim.

Türkiye Şampiyonluk Ligi (ŞL) Lig Sistemi

Lig sistemi, geçen sezona kadar hep tek maçlık seriler halinde oynanırdı ve galibiyet-mağlubiyet hesabıyla sıralama oluşturulurdu. Fakat geçen sezon değişen sistem, lig sonuçlarının daha doğru, emek verenin üst sıralarda olacağı bir hale geldi. Sistemde, her karşılaşma 2 maçlık serilerden oluşuyor. Dolayısıyla maçlar ya 2-0 ya da 1-1 bitiyor. 2-0 biten maçlarda kazanan ekipler 3 puan alırken, kaybeden takım puan alamadan evine dönüyor. 1-1 berabere biten mücadelelerde ise iki takım da 1’er puanı hanelerine yazdırıyorlar. Bu şekilde hem daha gerçekçi bir lig sistemi oluyor, hem de puan sistemi takımlar arası rekabeti daha da artırıyor.

ŞL 2017 Yaz Mevsimi’ne Katılacak Takımlar

Geçen sezon ligde bulunan takımlardan 2 tanesi yaz mevsiminde değişiyor. Sonuncu olan Galatasaray e-Sports, Şampiyonluk Ligi’ndeki yerini Yükselme Ligi şampiyonu P3P e-Sports’a bırakıyor. Şampiyonluk Ligi’nde 4.olmasına rağmen play-off maçlarında hüsrana uğrayan HWA Gaming ise Yükselme Ligi’nin 2.si Çilekler ile oynadığı yükselme maçını 3-2 kaybederek Şampiyonluk Ligi’ne veda ediyor. Diğer takımlar Yaz Mevsimi’nde de mücadele edecekler.

  • 1907 Fenerbahçe e-Spor
  • Çilekler
  • Dark Passage
  • Galakticos
  • Oyunfor.CREW
  • P3P e-Sports
  • SuperMassive e-Sports
  • Team AURORA

(Listeleme, alfabetik sıraya uyularak yapılmıştır).

 

Gelelim, yazıyı asıl ilgilendiren kısma, takımların kadrolarına…

 

1907 Fenerbahçe e-Spor

Kış Mevsiminin başında SuperMassive’in akademi takımı SuperMassive TNG’nin isim hakkını alarak lige dahil olan 1907 Fenerbahçe, orta koridora yaptığı Koreli yıldız Frozen transferiyle zaten şampiyonluğa oynayacağının sinyallerini vermişti. Fenerbahçe, üst koridorda SuperMassive’den yeni ayrılan Thaldrin’i, alt koridora da Türk yıldız padden’ı getirmişti. İki destek oyuncusu birden transfer eden ekip, bir de ormana Frozen’la birlikte uyum yaratması için bir başka Koreli Reach’i getirince, 1907 Fenerbahçe’nin üst sıralara oynayacağı kesindi.

Kış Mevsimi normal sezonunu 5.sırada bitiren ekip, 4.olan HWA’yı 3-2 yenerek yarı finalde SuperMassive’in rakibi olmayı başardı. Ancak yarı finalde SuperMassive’e 3-1 boyun eğen ekip, Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’ni bu sonuçla bitirdi.

Yaz Mevsimi başlamadan 1907 Fenerbahçe’den sadece bir ayrılık haberi geldi. Ormancı Reach ile anlaşmalarını karşılıklı feshettiklerini Twitter sayfalarından duyuran ekip, bakalım yollarına hangi ormancı ile devam edecek? Bu arada, kesinleşmiş bir haberi de paylaşalım, Koreli yıldız Frozen, bu sezon Fenerbahçe’de kalacağını duyurmuştu. Yani 1907 Fenerbahçe’nin orta koridorunda bir değişiklik beklemiyoruz.

SON DURUM : Thaldrin – ? – Frozen – padden – Japone – un1tback

Çilekler

Çilekler, maalesef doğruluğu kesin transfer bilgileri alamadığımız tek takım. Kendilerinin bir Twitter hesapları yok, dolayısıyla kendileriyle alakalı herhangi bir bilgi edinmek son derece güç. Geçen sezon ligden düşüp bu sezon tekrar çıkmayı başaran Çilekler’in Yükselme Ligi’nde mücadele eden kadrosunu yazıp, devam ediyoruz:

SON DURUM : Smoke – Rawbin IV – Umuut – Endz – Kairos Plz.

Dark Passage

Türk e-Sporunun çınarı diyebileceğimiz, 2003’ten bu yana e-Sporun farklı dallarında mücadele eden ekip Dark Passage, az kalsın Yükselme Ligi’ne düşüyordu. Dark Passage, ligi sonuncu bitiren Galatasaray e-Sports’un hemen üstünde 7.bitirdi. Şampiyonluk Liginde kalıp kalmayacakları, Yükselme Ligi’nden gelen takımla oynayacakları relegate maçından sonra belli olacaktı. DP, Yükselme Ligi’nden Team Turquality ile eşleşti. Relegate maçına inanılmaz odaklanarak çıkan ekip, özellikle nişancıları HolyPhoenix’in harika oyunuyla TT’yi 3-0 mağlup etti ve ligde kaldı.

DP, geçen bu kötü sezondan bir çok ders çıkarmış gibi duruyor. Kadroda temelden bir değişikliğe giden Dark Passage, Yaz Mevsimi’ne takıma bir çok yeni yıldız katarak başlıyor. Orman rolünde Obvious yerine geçen sezon EU LCS’te istenileni veremeyen ormancı Cinkrof ile anlaşıldı. Geçici olarak destek rolüne gelen Tolerant, takımdan ayrıldı ve yerine geçtiğimiz sezon EU LCS takımlarından ROCCAT’in desteği olan Treatz geldi. Koç rolüne, Fnatic ve Fnatic Academy’den tanıdığımız isim Blumigan gelirken, üst koridora da Yükselme Ligi’ne düşen Galatasaray e-Sports’un belki de tek parlayan yıldızı Broken Blade getirildi.

Dark Passage, bu sezon şampiyonluğa oynuyor olacak. Bunu ne bir yorumcu, ne bir yazar, ne de bir taraftar olarak yazıyorum. Bunu, sadece bir e-spor sever olarak yazıyorum, çünkü DP’nin bu yıl şampiyonluğa oynayacağı çok belli. Biraz da yorumcu kimliğimi ön plana çıkarmak gerekirse, DP’nin kesinlikle şampiyonluğa oynaması gerektiğini düşünenlerdenim. Tüm TBF’lerin şampiyonu, KMF’lerde finaller oynamış, ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etme fırsatına erişen tek ekip olan Dark Passage, küme düşmemeye değil, şampiyon olmaya oynamalıdır.

SON DURUM : Broken Blade – Cinkrof – Immortoru – HolyPhoenix – Tolerant

Galakticos

Sezona beklenenden daha iyi başlasa da, inişli çıkışlı devam eden ve kıyısından ucundan finallere kalmayı başaran bir ekipti Galakticos. 2017 Kış Mevsimi’nde tanıdığımız ekip, sezon boyunca enteresan taktikleriyle dikkatimizi çekmişti (ben en son 20.seviyede Baron çalısına 5 kişi pustuğumu hatırlıyorum). Fakat ne olursa olsun, yeri geldi SuperMassive’i yendiler, yeri geldi bizlere harika oyunlar izlettiler. Bu yüzden finalleri hak eden bir ekipti Galakticos.

Geçen sezonki kadrolarından destek oyuncuları Veux hariç bir değişiklik yok, hatta imzaları da atmaya başladılar. Kendi Twitter hesaplarından yaptıkları duyuruyla destek rolüne Rogu’yu getirdiklerini duyuran ekip, orman ve orta koridorda değişiklik olmayacağını, k0u ve SozPurefect ile devam edileceğini açıkladı. Hep beraber göreceğiz Yaz Mevsimi’nde nasıl bir Galakticos olacağını.

SON DURUM : Brolia – k0u – SozPurefect – Meantnt – rogu

Oyunfor.CREW

Sezon başında hiç kimse CREW’un final oynamasını beklemiyordu, dürüst olalım.

Gerçekten geçen sezon farklılıkların ekibi olan CREW, SuperMassive’e en yakın oyunu oynayarak finale çıkmasını başarmıştı. Sezon başlarken kendilerinden beklenen belki de sadece finallere kalmalarıydı. Ancak yetenekli ve bir o kadar da tecrübeli üst koridor Elwind, genç yetenek Godbro, saldırı gücü taşıyıcıları Madness resmen sezonun başından sonuna kadar çizdikleri istikrarlı performansla hedeflerinin “finallere kalmak” değil, “finale kalmak” olduğunu gösterdiler. Tamam, belki destek rolündeki Wendelbo biraz fazla ölüyordu, ama Elwind ve Godbro onu dengelemesini iyi başarıyorlardı :).

Yaz Mevsimi için değişikliğe giden kulüplerden birisi Oyunfor.CREW. Orta koridor oyuncuları Godbro ve KDA konusunda çok başarılı olamayan Wendelbo ile yollarını ayırdıklarını duyurdular. Kısa bir süre sonra da Yaz Mevsimi’nde kendileri için mücadele edecek orta koridoru açıkladılar: Origen’in eski orta koridoru Koreli NaeHyun! İlerleyen dönemde destek rolüne kimin geleceğini ve başka bir değişiklik olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

SON DURUM : Elwind – Mojito – NaeHyun – Madness – ?

P3P e-Sports

Yükselme Ligi’nden çıkmayı kurulduğu sezon başarabilmek, bir takım için kolay değildir… P3P, bunu başararak arkasında ne kadar kaliteli isimlerin olduğunu kanıtladı. Kadrosuna kattığı hem yetenekli genç, hem de tecrübeli oyuncularla takım mühendisliği dediğimiz olayı o kadar iyi yaptılar ki, zaten çıkmayı hak etmişlerdi.

Henüz P3P e-Sports’tan bir değişiklik haberi gelmedi. Tek duyduğumuz, Gaming House’larını taşıdıklarıydı. Yine de kadroların kilitlenmesine daha hemen hemen 10 gün var, ne olur ne biter bilinmez ancak bu kadroyla P3P zaten iyi işler başarabilir. Değişikliğe gideceklerini zannetmem.

SON DURUM : Hioss – Crystal – Czaru – DoubleG – Farfetch

SuperMassive e-Sports

SuperMassive’in geçen sezonu hakkında yazılıp çizilecek çok fazla şey var ancak kısa keseceğim. Türkiye seviyesinin bariz şekilde üstündeler, oynadıkları oyundan belli bu. Ancak maalesef bu henüz uluslararası arenada için yeterli değil. MSI’in Play-in aşamasında yenildiğimiz Gigabyte Marines’in grup aşamasında neler yaptığını hep beraber gördük. SuperMassive Marines’in yaptıklarını yapabilir miydi, hiç sanmam. Yine de makro oyun olarak gerçekten iyi bir düzeydeler. Önümüzdeki sezon neler getirir bilinmez, ancak SuperMassive’de ayrılık rüzgârları başladı.

İlk önce Türkiye’nin açık ara (sadece bana göre değil, hemen hemen herkesin ortak fikri) en iyi destek oyuncusu Dumbledoge, Türkiye dışında oynamak istediği için SuperMassive’den ayrıldı. Hemen ardından koç Exorant da kendi Twitter hesabından SuperMassive ile devam etmeyeceğini açıkladı. Yine ufak bir yorum katayım, Exorant’ın Hatchy’den sonra çok da bir şey kattığını düşünmüyorum. Hatta, hepimizin bildiği üzere GAM maçındaki inatla Gragas banlamama hatasını yapmasaydı, belki şu an bambaşka şeyler yazıyorduk. Yine de mutlaka düşündüğü bir şeyler vardır. Takım Vadi’ye yansıtamamış olabilir, bilemeyiz. Başarısız bir koç kesinlikle değildi, kadro ne kadar iyi olursa olsun bir takımı 32 puanla şampiyon yapmak kolay değildir. Fakat yine söylüyorum, daha iyisi olabilir miydi? Evet.

SuperMassive henüz destek ve koç rollerine kimlerin geleceğini açıklamadı. İlerleyen zamanlarda kendi Twitter hesaplarından duyurmalarını bekliyoruz. Takipte kalacağız.

SON DURUM : fabFabulous – Stomaged – Naru – Zeitnot – ?

Team AURORA

Team AURORA da geçtiğimiz sezonda beklenenden fazlasını verdi. Normal sezonu 2.bitiren ekip, yarı finalde CREW’e mağlup olarak Kış Mevsimi’ni tamamlamıştı. Sezonun sonlarına doğru orta koridor oyuncuları Avenuee’yu koç rolüne çekip, orta koridora React’i getiren ekip, Yaz Mevsimi için bir çok değişikliğe gitti.

Ormanda Taikki yerine Koreli oyuncu Wisdom’ı getiren ekip, orta koridora bir başka Koreli Cheong’u transfer etti. Koç rolüne yine bir Koreli olan S0NSTAR’ı getiren ekip, Korelilerle şampiyonluğa ulaşmanın peşinde gibi duruyor. E-Spor izleyicilerinin sevdiği ekranların sempatik ismi Avenuee da, yeni sezon için tekliflere açık olduğunu kendi Twitter hesabından duyurdu.

Atom – Wisdom – Cheong – Ruvelius – Zergsting

 

Genel Bakış

Evet, bu sezon bir çok Koreli oyuncuyu ligimizde izliyor olacağız ki bu bence iyi bir şey. Mutlaka yerli oyunculara ağırlık vermek gerekir ama bu işin şu anki şekliyle Akademi takımlarıyla olması gerektiğine inanıyorum. Hem Avrupa’ya hem Amerika’ya baktığımızda başarılı takımlarda mutlaka Koreli oyuncular var. Hatta hemen hemen tüm takımlarda Koreli oyuncular var. Bu adamlar bu oyunu bu kadar iyi oynuyorlarsa, oynatmak için ülkeye getirtmek de bize düşer. Doğrusu budur.

Umarız keyifli anlara sahne olacak bir sezon olur. Kadrolar kilitlendiği zaman son hallerini yine paylaşırız ancak hemen hemen son durumlar böyle duruyor.

 

Tüm takımlara şimdiden başarılar!

Hakkında Sencer Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.