Ev / Blog / Siyasilerin Yeni Hedefi Oyuncular Oldu
Valorant names

Siyasilerin Yeni Hedefi Oyuncular Oldu

Seçimlere bir haftadan kısa bir süre kalmışken siyasilerin seçim çalışmaları gençlere ve dolayısıyla oyunculara kaymaya başladı. Durumun genel bir özetini çıkartıp kısaca da özetleyelim dedik. İyi okuncalar.

Yazıda siyasilerin seçim sözlerini ve çalışmalarını kronolojik olarak sıralayıp, ufaktan özetleyeceğiz. Daha sonrasında da durumu kendimizce ve elimizden geldiğince tarafsızca yorumlayarak noktayı koyacağız. Başımıza bir şey gelmeyecekse ufaktan bi’ eleştiri de yapacağız.

İlk atak – İYİ Parti

Yukarıdaki görsel ile oyunculara hitap etmeye çalışan ilk parti İYİ Parti olmuştu. Zaten ortaya çıktığı ilk andan itibaren gençlere yönelik çalışmaları ile kendinden sıkça söz ettiren İYİ Parti bu konuda da ilk oluşuyla şaşırtmadı bizleri.

Yüzünü Güneşe Dön isimli seçim şarkısıyla gençlerin gündemine oturan İP, Türkiyeyi fiber ağlarla saracaklarının sözünü verdi. Bunun önemine değinecek olursak, maalesef ülkemizin birçok noktasında Fiber internet henüz mevcut değil, mevcut olan noktalarda ise portlara kadar normal kablolar ile gelen internetin ancak portlardan sonra evlere fiber şekilde ulaştırıldığı sıkça görülen bir durum. Bize kalırsa Türkiye’nin internet altyapısı açısından fazlasıyla önemli bir söz verdiler.

Muharrem İnce Takip Etti

Hemen yukarıya bıraktığımız kısa videoda ise yine oyuncuların lag problemlerine değinilmiş. Aslında İYİ Parti’nin fiber çalışma sözü ile benzer görünüyor olsa da Muharrem İnce’nin seçim çalışmasına dahil edilmiş bu söz de farklı bir öneme sahip. Elde sonuçta hatlar ve sağlanabilir internet var değil mi? Neden bunları sınırlı kullanıyoruz? Geniş bant işte bu noktada ortaya çıkıyor. Muhtemelen AKK gibi sorunları da ortadan kaldıracak olan bu seçim vaadi ile firmaların para tuzağı haline gelmiş düşük bant internet ve hızı sınırlandırılmış veri akışı gibi durumlar da ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Temel Karamollaoğlu Tarafını Seçti

Tartışmaya son nokta niteliğinde bir seçim vaadi de Temel Karamollaoğlu tarafınca yapıldı.

“Gençler; bilgisayarınız PUBG kaldırmıyor diye FORTNİTE’a muhtaç olmayacağınız günler için, Haydi sandık başına. Saadet için oy kullanın”

Şeklinde beyan veren Temel Bey’e küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Sadece bilgisayar sorunumuz değil efendim, birçok genç aynı zamanda PUBG’nin fiyat politikalarından dolayı satın almak istemiyor. Yine de Temel Bey’in bu açıklamasını göz önünde bulundurursak bilgisayar fiyatlarındaki vergilerle ve ülke ekonomisinin toparlanıp TL’nin Amerikan Doları karşısındaki değeriyle ilgili bir açıklama yaptığını kolaylıkla çıkarabiliriz. Aynı zamanda bildiğiniz üzere Saadet Partisi üretim ekonomisini savunan bir çalışma yürütmekte, bundan dolayı kendi cihazlarımızı üretebilmemizle ilgili bir sözden bahsetmiş olabilir. Yine de buradan bakıp çıkarım yapmak zor.

Kapanış ise Kılıçdaroğlu ve CHP’den Geldi

Kemal Kılıçdaroğlu ile hazırlanan animasyon reklam çalışması son yıllarda izlediğimiz en kaliteli seçim reklamlarından birisiydi. Genel odağın ise gençler, oyunlar ve sosyal medya oluşu ayrıca samimiyetlerini göz önüne koydu. CHP’nin seçim önceleri ve seçim dışı durumlarda farklı adımlar atarak denemelerde bulunmasını zaten Adalet Yürüyüşünden hatırlarsınız. Kılıçdaroğlu ve sivil toplum örgütleri birlikte yürüyerek, Mahatma Gandi’nin Hindistan’daki pasif direniş yürüyüşündeki mesafe rekorunu kırmışlardı. Böyle ataklara alışığız, beklediğimiz gibi kaliteli bir iş ortaya koydular.

CHP animasyon filminde, sansür, bağımsız sinema ve kültür sanat dallarına da değinmiş. 1 dakika içerisinde bu kadar güzel bir klip ile hem eğlendirip hem de heveslendirmek zor iş doğrusu. Güzel olmuş demek düşüyor bize.

Cumhur İttifakı Pek Sallamadı Bizleri

Cumhur ittifakı hem MHP, hem de AKP cephesinden bizlere yönelik henüz bir çalışma yapmış değil. Fakat çok sürmez onların da dikkati bize kayar diye düşünüyoruz. Çünkü diğer seçim çalışmalarının neredeyse hepsi çok ilgi gördü ve viral oldu. Seçim stratejileri biraz daha pragmatik yürüyor olsa da bu fırsattan onlar da yararlanmak isteyeceklerdir diye tahmin ediyoruz.

Bizim Yorumumuz!

Biraz sömürülüyormuş gibi mi hissediyoruz? Evet. Vaadler çok büyük, direkt inanmak kolay mı? Hayır. Peki neden bu kadar yazıyı toparladık? Umursanıyoruz artık, bu gerçekten çok güzel bir durum. Oyunları sadece 0-17 yaş aralığının oynamadığını siyasiler de anlamış olmalı. Video oyunları çok geniş bir alt kültür ve ülkemizde genç nüfus çok fazla. Kendi tıklamalarımızdan ve istatistiklerimizden yola çıkarak söyleyebiliriz ki seçmen olmaya yaşı tutan ve buna karşın video oyunlarına ilgi duyan genç sayısı çok fazla.

Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var, bilmeyenler için güzel bir bilgi olduğuna inanıyorum. Siyasal partiler ülkemizde rastgele konuşamıyorlar ve söz veremiyorlar. Verdikleri vaadlerin neredeyse hepsini noterden tasdik ettiriyorlar. Bu yüzden de verilen sözlere güvenebilmek için daha çok sebebimiz oluyor. Seçimlere tarafsız yaklaşıyoruz elbette ama umarız biz gençleri kim en çok umursuyor, değer veriyor ve özgürleştirmek istiyorsa o kazanır.

Yazımızı sosyal medyada paylaşarak seçim çalışmalarının daha çok duyulmasına vesile olabilir, bize de ufak bir destek eli uzatabilirsiniz. Umarız ülkemiz için en güzeli olur.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.