Ev / Haberler / Sony, Nintendo ve Microsoft’a Soruşturma Açıldı!
Poster gg

Sony, Nintendo ve Microsoft’a Soruşturma Açıldı!

Oyun sektörünün üç büyük devi Nintendo, Sony ve Microsoft’a, müşteri hakları koruma yasası altında Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu tarafından soruşturma açıldı.

Soruşturmanın sebebi olarak çevrimiçi abonelik sistemindeki adaletsizlik ihtimalleri gösterildi. Teknoloji ve oyun dünyasının büyükleri olan bu üç firmanın abonelik ve iade sistemleri inceleme altına alınacak. Otomatik olarak yenilenen sözleşme şartlarının kullanıcılar üzerindeki etkisi soruşturulacak.

Birleşik Krallık’ın rekabet yasalarını değiştirme hakkına sahip olan Rekabet ve Piyasalar Kurumu(CMA), soruşturmalar hakkında bir duyuru yayınladı.

“Soruşturmalarımız en büyük çevrimiçi oyun şirketlerinin müşterilerine karşı adil olup olmadığını inceleyecek. Otomatik olarak yenilenen sözleşmelerin adilliğinden ve müşterilerin kolaylıkla iade talebinde bulunabildiğinden emin olunacak.  Şirketlerin, tüketici korunma yasası ihlalinde bulunmaları durumunda eylemde bulunmaya hazırız.”

Sony Soruşturma Altında!

Suçlu bulunmaları durumunda büyük para cezalarıyla karşı kalabilecek olan şirketler, benzer tepkileri başka pazarlardan da görebilir. Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun eylemde bulunması, diğer ülkelerdeki rekabet kurumlarını da etkileyebilir.

Bu soruşturmalar sonucunda para cezası alan şirketlerden biri de Sony. Üç büyük devden biri olan Sony soruşturma altında daha önce alınmış ve ülkemizdeki Rekabet Kurumu tarafından geçtiğimiz yıl 2 milyon TL para cezasına çarptırılmıştı.

Birleşik Krallık’ın resmi internet sitesinden ve theguardian.com kaynaklı haber doğrultusunda, Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun kullanıcılara söz hakkı tanıdığı da belirtildi.

“Eğer bahsi geçen hizmetler ile deneyiminiz varsa ya da otomatik yenilemeler ve iade sistemlerinde size adil davranıldığını düşünüyorsanız, düşüncelerinizi bizimle paylaşın.”

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.