Ev / Blog / SSD Nedir, Ne işe Yarar, Kimler Kullanmalıdır
Poster gg

SSD Nedir, Ne işe Yarar, Kimler Kullanmalıdır

Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, tabii yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bu yeniliklerin ne anlama geldiğini takip etmekte zorlananlar için açıklamaya çalışıyoruz. Bugünkü konumuz ‘SSD Nedir’.

SSD Nedir?

Bilgisayarların fiyatı yükseldikçe HDD teknolojisinin yerini SSD alıyor. Peki nedir bu SSD? Solid State Drive anlamına gelmekte ama bizim işimiz açılımıyla değil tabii… SSD standart bir HDD ile farklı bir prensipte çalışır. Alışıldık harddiskler verileri plakalarda tutar ve dönerken okuma/yazma kafası tarafınca okunur ya da kayıt edilir. Tabii bu zaman kaybı yaratmaktadır. SSD ise en basit mantıkla baktığımızda yongalar ile çalışmakta ve zaman kaybını ortadan kaldırmakta. 

SSD Ne işe yarar?

Yine basit anlatmak gerekirse, verileri saklamak için kullanılıyor, görevi açısından HDD yani geleneksel harddisklerden bir farkları yok. Fakat daha hızlı çalışmaları, daha sessiz olmaları sebebiyle yeni nesil bilgisayar kullanıcılarının tercih etme sebebi oldular. Tabii bu artıları çoğaltmak gerekirse; hareketli parça olmaması güç tüketimini arttırmakta ve açılış hızı yok denecek kadar az. Yani bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayar ROM‘dan çıktığı anda açılabilir halde diyebiliriz.

Kimler SSD Kullanmalıdır?

SSD yeni ve güzel bir teknoloji fakat onu zevk ve zorunluluk olarak ayırmakta farklılık var. Bilgisayarı sadece internete bağlanmak ya da word ve benzeri basit / ağır olmayan programları çalıştırmak için kullanıyorsanız SSD bir zevk olacaktır ve çok fayda görmeyeceksiniz. Fakat SSD kullanmanın zorunluluk olduğu bir grup insandan da bahsedebiliriz elbette.

Oyuncular

Günümüzde oyunlar fazlasıyla ağır ve uzun süren yükleme (loading) işlemlerine sahip. Tabii SSD olmadan oyun oynanmaz mı? Oynanır. Fakat yeni oyunları keyif alarak oynamak için ya da çok oyunculu (multiplayer) oyunlara daha erken bağlanabilmek için SSD gerekli diyebiliriz.

Video Editörleri / Kurgucular

Büyük boyutlu videolar ile uğraşırken yüksek RAM şart. Fakat SSD de çağımızda gerekli diyebiliriz. Gerek hızlıca erişebilmek ve kontrol edebilmek, gerekse Render aşamasında diskin hızlı kayıt etmesi önemli unsurlar.

Grafikerler

Grafikler bazı zamanlarda çok yüksek boyutlarda görsellerle uğraşmakta. Bazense görsel stoklarını hızlıca kontrol etmek zorunda kalıyorlar. Bu gibi durumlar için SSD kullanmalarında fayda var. Geleneksel harddisk yavaşlamalarına sebep olabilir.

Mühendisler

Yukarıdaki iki grup gibi mühendisler de programlara hızlıca erişmek ve Render işlemlerini hızlıca halletmek durumundalar. Bunun için SSD onlara da günümüzde şart.

Tabii SSD ölümcül bir gereksinim değil, hatta yüksek depolama alanlarını bayağı pahalı bir şekilde sağlıyorlar. Bu sebeplerden dolayı henüz orta segment bilgisayarlarda çok denk gelmemiz doğal. Fakat yarının gözde teknolojisini bugünden bilmekte her zaman fayda var, bu yüzden SSD Nedir sorusuna yanıt aradık. Umarız yazımız bu konuda sizlere faydalı olmuştur. Önümüzdeki yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.