Ev / Haberler / Steam Anlık Kullanıcı Rekorunu 18 Milyon Yaptı
Valorant names

Steam Anlık Kullanıcı Rekorunu 18 Milyon Yaptı

Steam hızlı yükselişinde dur durak bilmiyor. Anlık kullanıcı rekorunu 18 Milyon rakamına taşımayı başardılar.

Steam platform olarak on binlerce oyunu içinde barındırıyor ve bu oyunların orijinal olarak kullanıcılar tarafından oynanmasını sağlıyor. Valve bu işi platform olarak yürüttüğü için gerekli kayıtları tutuyor. İstatistik paylaşımları konusunda da açık görüşlü oldukları için kırılan rekorlardan hızlıca haberimiz olabiliyor.

Bir önceki rekorunu Ekim ayında kıran Steam o ay 16 Milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı. 08.01.2018 tarihinde ise bu rakamı 18 Milyon eş zamanlı kullanıcı sayısına ulaştırmayı başardılar. Ne çok seviyoruz ama şu Video Oyunları denen eğlence ürünlerini.

 

Yılbaşı indirimleri, PUBG’nin doruk noktalarına ulaşması gibi durumlar bu rekoru Şubat ayı gibi bekleyen platformu şaşırtmış olmalı. Zaten rekorun kırılmasında da tahmin edebileceğiniz gibi en etkili isim PlayerUnknown’s Battlegrounds oldu. Oyuncuların neredeyse %20’si bu anlık kullanım esnasında PUBG oynamaktaydı. Oyunun erken erişim sürecini bitirmiş olmasında da bunun etkisi vardır muhtemelen.

Henüz büyük bir indirim görmemiş, sistem gereksinimleri çok olmasa da bilgisayarları yoran bir oyundan bahsediyoruz. Yukarıdaki şartlar bir değişse platforma nasıl bir etkisi olur merak konusu.

Steam 125 Milyon Kayıtlı Kullanıcıya Sahip

Ayrıca Gamespot yaptığı bir hesapla Steam’in şu sıralar 125 Milyon kadar kayıtlı kullanıcı olduğunu söyledi. Rakamı daha net belirtebilmek için şöyle bir örnek verebiliriz. Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan ve Avustralya nüfuslarını toplarsak 125 Milyon kullanıcıya ancak erişirdik. Bir oyun platformu için bayağı yüksek bir rakam olduğunu anlamanın diğer bir yolu da normal bir platformla kıyaslamak olabilir. Flickr gibi adı çokça duyulmuş, genele hitap eden bir sosyal platformun kayıtlı kullanıcı sayısı 75 Milyon.

Gidişat bu şekilde devam ederse neler olur bilemiyoruz. Sizce bu kullanıcıların ne kadarı yedek hesap, bot vb hesap türleridir? Merakımdan soruyorum, cevaplarınızı yorum olarak yollayabilirsiniz.

Eğer platform bu gidişatına devam ederse 2019 yılına kadar kayıtlı kullanıcı sayısını 150 Milyon üzerine çıkartabilir. Tabii onlar bunu yaparken aktif kullanıcı rekorları nereyi görür kestirmek bayağı zor. Ben onların da çok iyi kestirebildiklerini sanmıyorum zaten. Adamlar rekoru 2 Milyon arttırıyor her seferinde.

Ayrıca geçenlerde yazdığımız Steam Seviye Kasma yazımız da sizin için faydalı olabilir. Ona da bir göz atmayı unutmayın. Steam 18 Milyon kullanıcılı rekorunu ne zaman tazeler ve sizce yeni rakam kaç olur?

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.