Ev / Haberler / Steam Çifte Yenilik İle Geliyor!
Poster gg

Steam Çifte Yenilik İle Geliyor!

Valve dün geceyi oyuncular için 2 yenilik ve haberle kapattı. Bunlardan ilki yeni chat sistemi, diğeri ise Steam’in gelecek işleyişi ile bağlı haber oldu.

YENİ CHAT SİSTEMİ

Discord’un ortaya çıkışı oyuncu kitle için adeta bir sevinç ve rahatlık kaynağı oldu. Keza artık oyun oynarken farklı farklı uygulamalar ile iletişim sağlamak yerine herkesin kullanabileceği ortak bir uygulama vardı. Bundan ilhamlanmış olacak ki, Valve de benzer bir chat sistemi geliştirdi. Yeni sistem size arkadaş listenizi düzenleme, onları oyunlara göre gruplara ayırma, sesli sohbet, resim, video, ses, tweet vesaire gönderme olanakları sağlamakla birlikte, oyun yapımcılarına da oyuncuların eşleşmeye hazır olup olmadıkları, oyunda tuttukları yer gibi bilgileri elde etme imkanı veriyor. Yapılan açıklamada yeni sesli sohbet sisteminin Opus kodlaştırması kullanacağı belirtildi. Bu da sesli mesajların Steam sunucularına gönderileceği, ondan sonra özel olarak kullanıcılara iletileceğini gösteriyor. Atılan bu adım kullanıcıların IP adreslerinin gizli kalmasını sağlamak için önemli rol oynuyor.

Yeni chat sistemine buradan geçiş yapabilirsiniz.

 

STEAM WINDOWS XP VE VISTA İLE VEDALAŞIYOR!

Evet, doğru duydunuz, 1 Ocak 2019 itibarile Steam bahsi geçen işletim sistemlerinde çalışmayacak. Açıklamada oyuncuları işletim sistemlerini güncellemeye sesleyen Valve buna sebep olarak şöyle bir duyuruda bulunda:

“Steam’in gelecek olan en yeni özellikleri Google Chrome’un yeni versiyonları üzerine kurulu ve bu versiyonlar eski işletim sistemlerinde desteklenmiyor. Ek olarak, Steam’in gelecek versiyonları sadece Windows 7 ve üzerinin sunduğu olanaklar ve güvenlik güncellemeleri gerektirecektir.”

Bu açıklama ile Valve, güvenlik konusunda yeni aşamaya geçecek gibi duruyor. Açıkçası verilerin bu kadar fazla ve hızlı şekilde aktığı sanal ortamda bunu başarmak ne kadar mümkün, muamma. Fakat böyle bir şeyin yapılması gayet makul gibi duruyor.

Şunu da belirtelim ki, Steam her ne kadar yıl sonuna kadar XP ve Vista’da çalışacak olsa da, bu kısıtlı bir şekilde gerçekleşecektir. Örneğin yukarıda bahsi geçen yeni chat sistemi bu işletim sistemlerinde erişilemeyecek. O yüzden bu işletim sistemlerinden birini kullananlar – böyleleri kaldı mı acaba gerçekten – 31 Aralık tarihine kadar güncelleme yapsalar iyi olur.

Hakkında Tahir Dövtelabi

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.