Ev / Blog / Steam Ping Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları
Poster gg

Steam Ping Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları

Gelin ping sorununuzu birlikte aşalım, doya doya online oyun oynayalım!

Csgo, Dota 2, Bazen diğer multiplayer oyunlar Steam üzerinden oynanırken müthiş bir ping ile karşılaşıyoruz. Eğer gerçekten ölü bir internetiniz varsa sizin için pek yapacak bir şeyimiz olmayabilir ama yinede sorunu yaşayan diğer arkadaşlara birkaç çözüm yolumuz var. Vereceğimiz bilgileri uygularsanız gereksiz lag sorunlarının önüne geçebilirsiniz, kasılma sorunları yaşama konusunda ya da anlık yükselmelerde de çözüm yolu olarak da kullanabilirsiniz. Bunlar çözemezse, internet hızınızla birlikte yorum atabilirsiniz.

1. Steam güncellemelerini kontrol altına alın!

Eğer ayarlamayı yapmazsanız, siz oyundayken, Steam arkadan diğer oyunları günceller. Bu ise bir anda ping yaşamanıza sebep olabilir. Peki bunu nasıl yapacağız? Anlatalım.

Steam arayüzünden Ayarlar’a tıklıyoruz (Sol üstte), sonrasında ise İndirmelere geliyoruz.

Sonrasında ise eğer ‘Oyun esnasında indirmelere izin ver’ seçeneği işaretliyse, kaldırıyoruz. Böylece biz herhangi bir oyundayken Steam ne güncelleme yapıyor, ne indirme. Bu bazı arkadaşlarda zaten işaretsiz olabilir, onlar için geçerli değil.

2. Alt uygulamaları kapatın.

Sizlere internet tarayıcınızı falan kapatmanız gerektiğini söylemeyeceğiz, çünkü bu zaten yapmanız gereken bir şey, sonuçta Chrome gibi tarayıcılar Ram olarak da bilgisayarınızı zora sokacaktır. Bizim bahsettiğimiz alt uygulamalar. Bunlar siz oyuna devam ederken arka planda çalışan, hem bilgisayarınızı yoran hemde internetinizi kullanabilen uygulamalar.

Bu uygulamaları oyuna girmeden önce manuel olarak kapatabilirsiniz. En azından işinize yaramayanları kapatın mutlaka.

Birçok uygulamaya sağ tıkladığınızda kapatma seçeneği gözükür.

3. Bazen suçlu siz değilsinizdir.

Bildiğiniz gibi akıllı telefonlarımız güncellemeleri Wi-Fi bulur bulmaz yapıyorlar. Bu güncellemeler siz oyundayken denk gelirse hayatınızı zehir edebilir. Bazen evdekilere ‘2 dk Wi-Fi’dan çıkın’ demek ve telefonunuzun internetini bir süreliğine kapatmak da çözüm yolu olabilir. Yinede bunu çözmenin de bir yolu var. (En azından kendi telefonunuz için.)

Play Store’a girin, ‘≡’ simgesine tıklayıp ayarlara girin, “Uygulamaları yalnızca Kablosuz bağlantı üzerinden otomatik güncelle” seçeneğine tıklayın. Açılan üç seçenekten en üsttekine, yani “Uygulamaları otomatik güncelleme” seçeneğini seçin.

Böylece hem istemediğiniz güncellemeler ile uğraşmazsınız hemde ping sorununuzu biraz aşarsınız. Tabii bunu isteğe göre yapın, zor olacaksa uğraşmayın, opsiyonel diyelim kısaca.

4. Laptop kullanıcıları dikkat!

Maalesef Wi-Fi konusunda dizüstü bilgisayarlar sorun çıkartabiliyor. Eğer imkanınız ve kablonuz varsa oyun oynarken kablolu bağlantı kullanmayı deneyin. Çünkü kısa süreli yükselişlerin önüne bu şekilde geçebilir ve lag sorununu aşabilirsiniz. Daha stabil bir internet için işinize yarayacaktır.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.