Ev / Haberler / Suriye ve İran’dan League of Legends Yasağı

Suriye ve İran’dan League of Legends Yasağı

Poster gg

Ülkemizde ve dünya üzerinde en çok oynanan oyunlardan olan League of Legends için bir yasak haberi de yakın coğrafyamızdan geldi. Detaylar haberimizde.

Çoğumuz artık çeşitli oyunlar hakkında gelen yasaklanma haberlerine alışmış durumdayız. Bu yasaklamalardan nasibini alan oyunlardan bir tanesi de League of Legends. Dünyanın en çok oynanan oyunlarından olan League of Legends şu an için İran ve Suriye’de erişilemez durumda. Ancak özellikle PUBG Mobile kanadından gelen çocukların sağlığı ve gelişimi açısından konulan bir yasaklama değil bu. İşin içerisine bu kez de siyaset bulaşmış durumda.

İran ve Amerika arasındaki gerginlikler artık hepimizin malumu. Özellikle son zamanlarda zirveye tırmanan bu gerilimden nasibini maalesef oyunlar ve oyuncular da almış durumda. Siyasi arenada yaşanan restleşmeler ve karşılıklı konulan ambargolar sonucu bu gergin ortam oyunlara kadar etki etmiş durumda. Amerika tarafından getirilen yeni bir yasakla League of Legends İran ve onun müttefiki olan Suriye’de erişim engeline takılmış durumda.

Bu ülkelerden oyuna giriş yapmaya çalışan kullanıcılar geçtiğimiz günlerde bir hata mesajı ile karşılaştılar. Bizim ise bu yasaklamadan İranlı bir oyuncunun bir forumda paylaştığı gönderi sayesinde haberimiz oldu. Oyuncunun aktardığı bilgilere göre oyuna giriş yapmaya çalışırken “ABD yasaları ve düzenlemeleri nedeniyle ülkenizdeki oyuncular, şu anda League of Legends’a erişemiyor. ABD hükûmetinin yaptırımlarının değişmesiyle beraber tekrar aranıza döneceğiz.” şeklinde bir mesaj ile karşılaşmış.

Henüz Riot Games kanadından resmi bir açıklama gelmiş olmasa da onların da bu yasaktan memnun olmadıklarını tahmin etmek hiç de zor değil. Bu iki ülkede yaşayan oyuncuları şirketin kaybetmek istemeyeceğini düşünüyoruz ve yakın zamanda konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmalarını bekliyoruz. Umarız siyaset ve fikir ayrılıkları konu ile hiç alakası olmayan biz oyuncuları etkilemeyi bırakır ve hepimiz ortak tutkumuz olan video oyunları sayesinde hem biraz eğlenir, hem de dünyanın dört bir yanındaki farklı insanlarla oyunlar aracılığı ile iletişimde kalmayı başarırız.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.