Ev / Haberler / Oyun Haberleri / Taktik Savaşlarında Son Durum

Taktik Savaşlarında Son Durum

Valorant names

 

Oyuna 9.15 yamasıyla gelen önemli değişikliklerin yanı sıra, 9.16 yamasıyla yeni şampiyonların getirileceği de duyuruldu. Peki yapılacak bu değişiklerden sonra hangi güçlendirmeler öne çıkacak, hangileri arka planda kalacak? Bugün elimizdeki verilerle bunlara değinip tahminler yürüteceğiz.

9.15 yamasında en çok göze çarpan yeniliklerden birisi, kılıç ustası güçlendirmesinin eşiğinin artmasıydı. Önceki haliyle 6 kılıç ustası yaparak kılıç ustası güçlendirmesinin son seviyesini elde edebiliyordunuz. Yeni gelen yamayla kılıç ustasının eşik seviyesi dokuza, gerçekleşme ihtimali olan saldırı sayısı da dörde yükseldi. Normal haliyle bile yeterli olan bu güçlendirme, şu anda oyundaki en üstün güçlendirme diyebiliriz.

Peki Yapmak Mümkün Mü?

Yapması oldukça zor, ama imkansız değil. Şu anda oyunda yeterli kadar kılıç ustası yok, gelecek olan 9.16 yamasıyla da bir tane daha eklenecek ama son seviyesini aktif etmek istiyorsanız en azından 2 tane spatulaya ihtiyacınız olacak. Yapması zor ama karşılığında alacağınız etki de bir o kadar büyük.

 

Bir diğer öne çıkan dengeleme ise soylu güçlendirmesi. Zaten oyunun başında oldukça iyi olan soylu güçlendirmesi oyun sonunda zayıf kaldığı düşünülerek biraz daha güçlendirilmiş. Verdiği zırh miktarı %40 oranında azaltılırken, 60 büyü direnci eklenmiş ve can çalması da birazcık artmış

Peki Soylu Güçlendirmesi Şu Anda Nasıl?

Eğer oyun sonunda Kayle bulursanız ve ufak bir şansla da onu seviye 2 yapabilirseniz, bir kaç eşyanın yardımıyla oyunu kazandınız demektir. Kayle’ın özellikle Guinsoo’nun Hiddeti ve Shojin’in Mızrağı gibi eşyalarla olan sinerjisi, hem kendisini hem de takımını yenilmez hale getiriyor. Ki gene ufak bir şansla Kayle’nızı kılıç ustası yaparak ve takımınıza Yasuo ya da Draven ekleyerek, kılıç ustası güçlendirmesinden de yararlanabiliyorsunuz. Tüm bunlar soylu güçlendirmesini, şu anki metanın yenilmezi konumuna getiriyor.

Bununla beraber eğer şansınız yaver gitmez ve soylu güçlendirmesini tamamlayamazsanız, kurduğunuz takım kompozisyonunun gücü bir hayli azalıyor. Eğer oyunu kazanmak ya da ilk üçe girmek istiyorsanız, soylu güçlendirmesini öyle veya böyle etkinleştirmeniz gerekiyor. Yoksa haliniz duman.

 

9.16 yamasıyla gelecek olan Hextech sınıfının da oyuna yeni bir boyut kazandıracağı kesin. Taktik savaşları her ne kadar mantık ve taktik gerektirse bile, şans faktörünün oyundaki yeri reddedilemez durumda. Hextech güçlendirmesiyle beraber, şansı sayesinde daha fazla eşya sahibi olan ve eşyalarını kullanarak üstünlük elde etmiş oyunculara karşı koyabilme fırsatınız olacak.

Bunun yanı sıra pek çok dengeleme de getirilmiş. Yordle’ların diğer takım kompozisyonlarıyla kullanılabilmesi için üçlü Yordle avantajı güçlendirilirken, altılı olan ise biraz zayıflatılmış. Geçtiğimiz yamalarda zayıflatılmış olan suikastçı sınıfının bazı üyelerine, diğer sınıflarla uyum gösterebilmesi ve metadan düşmemesi için güçlendirmeler yapılmış. Ayrıca son zamanlarda oldukça güçlenen İblis sınıfında da dengelemelere gidilerek bazı zayıflatmalar getirilmiş.

Hiçlik Yaratıkları sınıfında da ufak değişimler mevcut. Hiçlik yaratıkları artık rakiplerinin zırhlarının %50’sini kırmak yerine gerçek hasar veriyorlar. Ayrıca hiçlik yaratıklarının can, mana, hasar gibi değerlerini de arttırarak daha güçlü bir sınıf oluşturmaya çalışılmış. Eşyalara baktığımızda ise Statik Hançer,  İyon Kıvılcımı gibi kimi eşyalarda da zayıflatılmaya gidilmiş.

Bütün bunların sonunda, oyun eski ağırlık merkezini yitirse bile, mevcut anlayışını hala koruyor. Önümüzdeki yamalarda ne gibi değişikliklerin geleceği hakkında tam bir bilgiye sahip olmasak da, şekil değiştirici ve soylu gibi sınıflarda zayıflatılmaya gidileceği yönünde bir tahminde bulunabiliriz. Altınınız bol, şansınız açık olsun!

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Onat ÇAKALCI

Yeni şeyler tüketmeyi ve bunları çevremdekilerle paylaşmayı severim. Tıpkı burada yapmaya çalıştığım gibi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.