Ev / Haberler / Oyun Haberleri / Tarihi Yaşamak – 1979 Revolution: Black Friday

Tarihi Yaşamak – 1979 Revolution: Black Friday

Valorant names

İran, çok zengin ve köklü bir kültüre sahip bir yasaklar ülkesi… Ancak bu her zaman böyle değildi. Peki İran’a neler oldu? Ülke bu hale nasıl geldi? İşte tüm bu soruların cevabı 1979 Revolution: Black Friday oyununda saklı.

Konusu Ne?

1979 yılının İranına hoş geldiniz. Sokaklar isyan ateşi ile kavruluyor, halk baskıcı şaha karşı ayaklanmış durumda. İnsanların ağızlarında ortama hakim olan tek bir slogan var, özgürlük! İran’ın baskıcı şahı Pehlevi, halkın isyanı karşısında köşeye sıkışmış durumda. Ve köşeye sıkışmış her diktatör gibi o da şiddete başvuruyor. Gösterileri kanlı bir biçimde bitirmeye çalışan diktatör bu noktada çok önemli bir hata yapıyor. Muhaliflerin eline daha çok koz vermek… Bu aslında fiziğin en temel kanunlarından biridir, her etkinin aynı oranda bir geri tepkisi vardır. İşte hikayemiz de hemen hemen bu noktada başlıyor.

Oyunda bir fotoğrafçı olan Reza karakterini canlandırıyoruz. Tabi karakterimizin tutumları ve olaylar da sizin yapacağınız seçimlere göre şekilleniyor. Oyun adeta interaktif bir tarih dersi niteliğinde. Karakterinizi kontrol ederken yanından geçip gideceğiniz bir NPC bile size dönem hakkında birçok bilgi veriyor. Hatta oyunun detaylarına biraz takılırsanız sizi çok etkileyecek şeyler fark edebiliyorsunuz. Örneğin aşağıda bulunan görselde NPC tarafından söylenen sözler beni çok etkilemişti.

Oyun son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan seçimlere dayalı bir biçimde hikaye anlatma üzerine kurulu. Ancak bu seçimler bazen çok havada kalabiliyor. Kimi zaman seçimlerinizin hikaye akışında çok da önemli bir etkisi olmadığını hissedebiliyorsunuz. Ancak oyun yine de devrimin ateşini içinizde hissetmenizi sağlıyor. Bir diktatöre karşı tüm ulusun topluca eyleme geçmesinin büyüleyici etkisi sizi kısa sürede ele geçiriyor. Bu eylemler içerisinde nasıl bir yol izleyeceğiniz de tamamen size bırakılmış. İster şiddete şiddetle karşılık verin, isterseniz şiddetin yalnızca daha fazla şiddet doğuracağını savunun ve barışçıl bir yol izleyin. Bir diktatörün sonuna tanıklık ederken etrafınızda olan diğer olayları zaman zaman fark etmeyeceksiniz ancak benden söylemesi, oyun sırasında biraz gözü açık davranmakta fayda var.

Peki Ya Oynanış?

Grafikler konusunda oyun bir başyapıt sayılmaz. Belki döneminin biraz gerisinde grafiklere sahip ancak bu oyunun etkileyiciliğinden bir şey kaybettirmiyor. Kontroller zaman zaman biraz hantal gelse de bir süreden sonra alışılabilecek seviyede. Bu iki konuda çok katı görüşleriniz yoksa oyunun atmosferi zaten sizi etkisi altına alacaktır.

Oyun şu an Steam üzerinde 11 lira gibi bir fiyatla satışta. Ayrıca demo sürümüne de erişip oyunu deneyebilirsiniz. Uygun fiyatına ek olarak Türkçe dil seçeneğine sahip olması da oyunun benim için bir diğer artısı. Bir diktatörün devriliş, diğer birinin yükselişinin hikayesini Türkçe deneyimlemek gerçekten tatmin ediciydi.

Oyun tarihin daha önce neredeyse aralanmamış bir sayfasını konu edinerek çok güzel bir iş başarmış. Daha önce Persepolis okumuş ya da izleyip sevmiş insanlar için oyun güzel bir seçenek olacaktır. Ayrıca yakın tarihe ilgi duyan, ya da öğrenmek isteyen herkes için oyun adeta bir kaynak niteliğinde.

Oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Ele aldığı konu bakımından sizi heyecanlandırdı mı? Yorumlarda bizlerle paylaşın. Ayrıca oyun dünyasındaki diğer gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza da katılabilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

2 Yorumlar

  1. Kadir Cantaş

    Gerçekten oyunların tarih anlatışı açısından önemi büyük (eğer objektif bir çerçeveden bakabilirlerse). İran devrimini anlatan 1979 Revolution güzel bir konsept olmuş mesela. Fakat şahsen Kuzey Kore konusunu da tarihsel açıdan objektif bir anlatımla oynamak isterdim. Gerçi saysak olay çok, Genç Osman’dan tut da Piri Reis’in idama giden yolculuğuna kadar birçok tarihi gidişatı anlık yaşama şansı tanıyabilir oyunlar.

  2. Dursun akıncı

    Yazı baya sağlam olmuş, oyunu almayı düşünüyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.