Ev / Haberler / e-Spor Haberleri / TBF 2017 Şampiyonu 1907 Fenerbahçe! Temsilcimizin Uluslararası Macerası Başlıyor
Valorant names

TBF 2017 Şampiyonu 1907 Fenerbahçe! Temsilcimizin Uluslararası Macerası Başlıyor

Hepinize merhabalar! Riot Games’in bu sene beşincisini düzenlemiş olduğu TBF 2017, ligi de liderlikle bitirmiş olan 1907 Fenerbahçe e-Spor’un şampiyonluğuyla sona erdi.

 

Finalde, yarı finalde rakibi CREW’u 3-0 yenmiş olan 1907 Fenerbahçe’nin rakibi, diğer yarı finalde rakibi AURORA’yı 3-1 yenmiş olan BAUSuperMassive e-Sports idi. İki takımın da makro oyun ve özellikle oyuncu bazında yetenekli olmaları, finalin çok büyük bir çekişmeye sahne olacağını gösteriyordu. Ama öyle olmadı.

 

İlk maç, heyecanın en yüksek seviyede olduğu maçtı diyebiliriz. Hiç kimse takımların potansiyelini bilmiyordu, mental açıdan nasıllar, bu finale hazırlar mı? Sonuçta BAUSuperMassive’de artık sahne oyuncusu haline gelmiş bir Zeitnot varken, 1907 Fenerbahçe’de de bu isim Thaldrin’di. Ancak bir başka sahne ismi Naru yine BAUSuperMassive’deyken, 1907 Fenerbahçe’nin orta koridor oyuncusu Frozen ilk kez sahneye çıkıyordu. Bu performansını etkileyecek miydi? Etkileyecekse olumlu mu olacaktı (TBF 2016 Caps örneği gibi), yoksa sahne, Frozen üzerinde olumsuz etki mi yaratacaktı?

Bu soruların cevap bulması uzun sürmedi. Maça hızlı başlayan ekip BAUSuperMassive olsa da, Fenerbahçe sağdan soldan ufak ufak üstünlükleri kazanarak maçı kapatmasını bildi ve 1-0 öne geçti.

İkinci maçta, ilk maç baş belası olan Cho’Gath’ı yasaklamayan BAUSuperMassive, sunucuların ve biz izleyicilerin kafasında şöyle bir soru işareti uyandırdı. “Acaba Cho’Gath’a karşı bir taktikleri mi var?”. Kog’Maw’ı daha ilk phase’den seçen BAUSuperMassive, bir kompozisyona gideceğini belli etmişti. Orta koridora da Corki alan ekip, karşıya gelecek bir Cho’Gath’ı nişancılarla eritmeyi düşünüyordu belli ki. Özellikle ilk maç Orianna ile çok büyük hayal kırıklığı yaratıp 1 skor veya asist bile alamadan maçı kapatan Naru, iyi oynadığı Corki ile neler yapacaktı?

Pek de bir şey yapamadı. Karşısına Orianna almış olan Frozen, fabFabulous’un üst koridordan Jarvan IV ile attığı bir çok gang’e dayanıp, bu gang’lerde hiç ölmedi. Bu, hem fabulous’u geri düşürdü, hem de Naru’yu. Çok iyi bir mücadele veren Frozen, yine Naru’nun hayal kırıklığı yaratmasını sağlayıp maçı kazandırdı. Alt koridorda Kog’Maw oynayan Zeitnot’tan umutlu olan BAUSuperMassive, Kog’Maw’ı koruma kompozisyonunu düzgün oluşturamadığı için bu maçı da kaybetti: 0-2.

Üçüncü maça geçilirken, artık SuperMassive’in bir baş belası olan Cho’Gath’ı banlayacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat yine banlamadılar. Üçüncü kez Cho’Gath alan Thaldrin, performansıyla göz doldurmuştu. SuperMassive, yine bir Kog’Maw kompozisyonuna gitti, fakat bu biraz daha düzgün oluşturulmuş bir kompozisyondu diyebiliriz. 4 tank 1 hyper-carry şeklinde oluşturdukları takım, belki de reverse sweep için en doğru karardı.

Orta koridora en sevdiği şampiyonlardan biri olan Taliyah’ı almış olan Frozen, Galio oynayan Naru’dan çok daha fazla haritaya etki etti. Ölmeyen ve dev gibi olan bir Cho’Gath, yanında da hiç skor vermeden oyuna tutunan alt koridor ikilisi Padden ve Japone, Fenerbahçe’ye TBF’yi kazandıracak olan üçüncü maçın da kazanılmasını sağladı: 3-0.

 

Bu şekilde ezici bir galibiyeti hemen hemen kimse beklemiyordu diyebiliriz. Ancak şu bir kesin ki, Fenerbahçe rakibi BAUSuperMassive’den daha çok çalışmış ve kazanma isteğine bürünmüş olan takımdı. Ayrıca bu iki takım arasından Fenerbahçe’nin bizi bu TBF 2017 şampiyonluğundan sonra yurtdışında da çok iyi temsil edeceğini düşünüyorum.

 

Ayrıca hem finalin hem de sezonun MVP’si Frozen’ı da tebrik etmek gerekiyor.

 

Yurtdışında Neler Olacak?

Şu anda 1907 Fenerbahçe, TBF 2017’yi kazanarak Worlds 2017’ye gitmeye hak kazandı. Tam olarak Worlds formatını bilmiyoruz, Riot’un yapacağı açıklamadan sonra öğreneceğiz ve sizlerle de hemen paylaşacağız. Format hakkında çok ufak bir bilgi var, onu da sizlerle paylaşalım.

Dünya Şampiyonası’na eskiden bizim de dahil olduğumuz 8  ara bölge, bir WildCard turnuvası oynayıp katılıyordu. WildCard şampiyonunun Worlds’e gittiği bu formatta Worlds’e yalnızca 1 kez takım gönderebildik (2014 Dark Passage). Fakat format artık değişti. Tüm ara bölge şampiyonları artık doğrudan değişmiş olan Worlds’e katılacak. ve bir Ön Eleme aşaması oynayacaklar. Bu ön eleme aşamasında 12 adet takım mücadele edecek: 8 ara bölgenin şampiyonları ve 4 ana bölgenin üçüncüleri.

Elimize ulaşan tek bilgi bu yönde. 2017 Eylül sonu – Ekim başı gibi yapılması planlanan ve Çin’de gerçekleşecek olan Worlds’de, ekibimiz Fenerbahçe’ye sonsuz desteklerimizi iletiyoruz. Dünya Şampiyonası formatının nasıl olacağıyla ilgili açıklama Riot’tan geldiği an, biz de sizlerle daha ayrıntılı ve yorum yapılmış haliyle paylaşacağız. Takipte kalın!

 

 

TEBİKLER FENERBAHÇE!

 

Hakkında Sencer Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.