Ev / Blog / Türk Yapımı Armada Battle İnceleme

Türk Yapımı Armada Battle İnceleme

Valorant names

Hepinize selamlar OyunGG okurları.Türk oyun sektörünün gittikçe büyüyor, Türk oyun tutkunları kollarını sıvayıp bu sektöre büyük katkı sağlıyor. Bugün sizler için tamamen Türk yapımı olan Armada Battle oyunun inceleyeceğiz. Öncelikle şunu söyleyelim, oyun browser bir mmo oyunu ve oldukça küçük bir ekip olan SsB Studios  tarafından geliştirildi. 

Oyun armadalar arası yapılan büyük savaşları konu alıyor. Oyunda pek çok armada bulunuyor ve armadalara katılarak klan savaşı mantığındaki bu savaşlara katılabiliyorsunuz. Oyunda düşman gemilerini batırarak veya denizdeki canavarlarla savaşarak ganimet elde edebilir, geminizi geliştirebilirsiniz.

Animasyon ve Grafikler

Dediğimiz gibi küçük bir ekiple geliştirildiği ve browser bir oyun olduğu için Armada Battle’nin grafiklerine fazla takılmadık. Ancak oyundaki animasyonlar bize yetersiz geldi. Dalga ve rüzgar animasyonları oldukça yeterli fakat zıpkın animasyonu daha da fazla geliştirilebilir.

Oynanış

Oyunun oynanışı rahat ve akıcı. Haritada gezmek ve düşman gemileriyle savaşmak oldukça basit ve oyuncuyu sıkmıyor.

Menü ve Arayüzler

Menüler ve arayüzler  oldukça kullanışlı. Gerek oyunun ana sayfası, gerek gemi satın alma ve geliştirme sayfaları sade, başarılı ve güzel tasarlanmış.

Renkler

Daha önceki incelemelerimizde de bu konuya değinmiştik. Özellikle oyuncuyu saatlerce bilgisayar başında tutmayı hedefleyen oyunların renk paletleri oyuncuyu asla sıkmamalı ve gözünü yormamalı. Renkler konusunda geliştirici ekip iyi iş çıkarmış. Koyu mavi, turkuaz bir renk paleti kullanılmış. Yaklaşık 3 saatlik oyun deneyimimde renkler gözüme takılmadı ve gözümü yormadı.

Gemi ve aksesuar çeşitliliği

Oyunda gemi sayısı yetersiz kalmış sadece 8 gemi var ve bu sayı bize göre yetersiz. Kesinlikle önümüzdeki zamanlarda oyundaki gemi çeşitliliği arttırılmalı. Aksesuar çeşitliliği ise gemilere nazaran daha iyi.

Armada savaşları (klan savaşı)

Oyunun odak noktası armada savaşları diyebiliriz. Zira oyunun adı da buradan gelmekte. Oyunda pek çok armada var. Bu armadalar kendi aralarında savaşıyor, bir nevi klan maçı yapıyorlar. İsterseniz kendi armadanızın amirali olabilir, bir armada kurabilirsiniz.

Harita tasarımı

Harita tasarımları genel olarak başarılı ancak, haritalar daha büyük olabilirdi. Oyunda pek çok harita var fakat harita boyutlarının aynı olması çeşitliliği baltalıyor. Bunların yanı sıra oyunda ülkemizden tarihi eserler ve köprü tarzı yapılar haritalara yerleştirilmiş. Bu oldukça güzel bir detay.

Level sistemi

Oyunun level sistemi başarılı olmuş. Her levelda verilen görevler var, bu görevleri tamamlayarak level atlıyoruz.

Parayı veren kazanıyor mu?

Oyunda gerçek parayla elmas alınabiliyor ve o elmaslarla elit gemi alabiliyorsunuz. Bir kaç ay oynayıp geminizi güçlü bir savaş makinesine çevirmek mümkün ancak, elit gemileri almak pek kolay değil. Oyuncular bu durumdan şikayetçi görünmüyor. Zaten bu durumun oyunda dengeyi bozduğu söylenemez.

Oyunun artı ve eksileri

 • + Oynanış basit ve sade
 • + Oyunda Türkçe seslendirme bulunuyor.
 • + Açık arttırma sistemi var.
 • + Arayüz gayet başarılı
 • + Oyun içi chat sistemi var böylece oyuncularla hep iletişim halindesiniz
 • + Armada savaşları sistemi iyi
 • + Gemiyi geliştirebilir ve toplarla donatabilirsiniz
 • + Daha güçlü top, zıpkın ve yelkenler alınabiliyor
 • + Günlük ödüller var, her girişinizde oyun size ödül veriyor
 • + Renkler gayet iyi ve göz yormuyor
 • + Sesler deniz atmosferini güçlendiriyor
 • + Boos savaşları var

 

 • – Bazı animasyonlar kötü
 • – Haritada gezerken buglar olabiliyor
 • – Yaratıklar var ancak bize saldırmıyor
 • – Gemi çeşitliliği artmalı
 • – Haritalar küçük
 • – Elit gemileri almak için oyun sizi para vermeye zorluyor
 • – Klan savaşlarının henüz net bir getirisi yok

Armada Battle oynanır mı?

Eğer Dark Orbit tarzı oyunları seviyorsanız keyifle oynanabilir. Ayrıca oyunu küçük bir ekip geliştiriyor ve ilerleyen zamanlarda oyuna pek çok yenilik gelecek, her an geliştirilmeye devam edecek. Bu arada oyunun alpha sürümünde olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Oyuna puanımız

OyunGG olarak Armada Battle’a 70/100 veriyoruz. Oyun kendini geliştirirse bu puan elbet yükselecektir. Oyunu geliştiren ekip bu oyundaki tecrübelerini başka oyunlar yaparken kullanmasını diliyoruz.

Siz de düşüncelerinizi yorumlarda belirtiniz. Daha fazla inceleme ve oyun haberi için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

 

 

 

Hakkında Emre Çakıcı

Kendimi bildim bileli oyun oynuyorum. Bu nedenle ilerde bu sektörde çalışmak en büyük hayalim. Şu an Oyungg.com'da yazarlık ve sosyal medya editörlüğü yapmaktayım.

Bir Yorum

 1. güzel inceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.