Ev / Blog / Ücretli Bir Kart Oyunu Çıksa Fena mı Olur?
Valorant names

Ücretli Bir Kart Oyunu Çıksa Fena mı Olur?

Bir süredir arkadaşlarımızla aramızda konuştuğumuz bir konuyu, sitenin bloguna da aktarmak istedim. Hemfikir insanlar toplanın da imza kampanyası falan başlatalım.

Konuya başlamak için en uygun nokta tahmin edersiniz ki HearthStone’dur. Birçok oyuncu ikinci kart oyununun ismini bile veremez diye tahmin ediyorum, meraklıları ayrı tabii. Fakat HearthStone ana mantıkta iyi oynaması gerçekten pahalıya patlayan bir oyun ve bu insanı gerçekten oyundan soğutuyor. Ben konuyu başlıklara ayırıp iyice anlatmak istiyorum, başlayalım mı?

Meta ayağına cüzdan boşaltmak

Bol bol değişen metalara uyum sağlamak için bol bol kartınız olmalı, ee metalarda yeni gelen kartlar için de ya oyunun ‘Öz’ diye tabir ettiği şeyleri harcamanız gerekiyor. Bu öz sisteminin de mantığı bilmeyenler için şu şekilde işliyor. Kart iptal ederek öz kazanıyorsunuz, kart yapmak için öz harcıyorsunuz. Fakat kart iptal ederken az öz kazanıp, kart yaparken daha çok harcadığınız için mantıken özünüz hep azalıyor ve oyun sizi bir şekilde paket almaya itiyor. Çünkü karta ihtiyacınız var ve oyunun verdiği altınlarla paket almanız çok zor.

Bu da neredeyse her metada ufak ufak paket satın alacağınız ya da oyuna başladığınız dönemde büyük bir alım yapacağınız anlamına geliyor oyunda yükselmek istiyorsanız. Yükselmeden de zevki çıkmıyor açıkçası, eğlencede karşınıza çıkan rakiplerin oynarken internetinin kopmaması ya da bilinçli olarak oyundan çıkmamaları bile büyük şans çünkü.

Batak 101 Play Store’da 5 TL oluyormuş?

Ücretli Bir Kart Oyunu Bunu Nasıl Çözer

Meta değişikliği ücretli oyunda olmayacak mı? Oynayanlara yeni kart lazım olmayacak mı? Gibi sorular Ücretli olanlar için de gündeme geliyor. Fakat oyun ücretliyken en iyi yanı zaten oyunun Pay To Win olmasının zorunlu olmayacak olması. P2W nedir bilmiyorsanız mutlaka yazımızı okuyun bu arada.

Oyun için de burada olması gereken koşullar var elbette. Sadece ücretli olması oyunun kıçını kurtarmıyor.

  1. Oyun görsel açıdan güzel olmalı, çünkü HearthStone’un kalitesi ortada, sonuçta adamlar Blizzard.
  2. Oyun büyük bir geliştirici tarafından geliştirilmese de yayıncısı babayiğit olmalı ki oyun kendine oyuncu bulabilsin, sunucular boş kalmasın.
  3. Oyun yayınlandıktan sonra da küçük bir ekip geliştirmeye devam etmeli, işin istatistiğine bakanlar yeni metayı ortaya koyar, sanatına bakan yeni karakterler lazımsa onları çıkartıp masaya vurur, düzen tatlı tatlı ilerler.
  4. Güzel bir hikayesi olsa hiç fena olmaz çünkü birçok HearthStone oyuncusu, oyunu Warcraft Evreni sayesinde bu kadar seviyor.
  5. N’olur mobilde de olsun ve boyutu HS kadar olmasın bu arada mümkünse ya, oyunu tablet ya da telefondan oynamak çok keyifli çünkü.

Evet birçok marka kart oyunu yapıyor fakat çıkanlar ve yapılanlarda duyumlarımız gösteriyor ki hepsi P2W ya da ücretsiz, yani pek ilgilenmeyecekleri oyunlar. Halbuki Valve, Bethesda, Rockstar vs. tonla şirket biliyoruz ki böyle bir oyun çıkartsa arkasında durabilir, emek verebilir.

Şahsen böyle bir oyun çıksa 5-20 TL hatta o an ki delirmişlik durumuma göre çok daha fazlasını ödeyebilirim, çünkü türü seviyorum ve türde çok büyük eksiklikler var. Ha burada anlattım anlattım, sallayan olur mu? Çok zor.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.