Ev / Listeler / Unutulmaz Oyun Replikleri – 1

Unutulmaz Oyun Replikleri – 1

Poster gg

Oyunlar kimi zaman üzerlerinde çokça düşünülmüş, birbirinden güzel replikleri barındırıyorlar. Biz de bu replikler içinden hafızalarımızda yer etmiş olanları sizler için unutulmaz oyun replikleri listemizde bir araya getirdik. Keyifli okumalar.
g man

-War. War never changes. (Fallout)

Savaş hangi sebeple yapılıyor olursa olsun ardında bir sürü acılı insan ve onarılamaz yaralar bırakır. Bu kısacık replik belki de makalelere konu olabilecek kadar uzun bir konuyu öyle güzel özetliyor ki, akıllarımızdan çıkması pek de olası görünmüyor. ‘’Savaş, savaş asla değişmez…’’

-No gods or kings, only man. (Bioshock)

Rapture gibi muazzam bir ütopyanın hangi sebepler yüzünden inşa edildiğini anlatan en güzel cümlelerden bir tanesi. Tamam, belki bunu herhangi bir karakterin ağzından duymuyoruz ama Andrew Ryan’ın söylediği bir söz olarak oyun içerisindeki posterlerde sıkça karşımıza çıkıyor. ‘’Tanrılar ya da krallar değil, yalnızca insan.’’

-The cake is a lie. (Portal)

Bu söz benim için hayatın her alanı ile doğrudan örtüşen bir mottodur aynı zamanda. Bir işi başarmanız sonunda size vaat edilen ödülün aslında yalan olduğunu belirtir. Bunu da herhangi bir karakterin ağzından doğrudan duymuyoruz ama Portal serisinin gizemli karakteri Ratman tarafından bize bırakılan bir mesaj olduğu açık. ”Pasta yalan.”

-What is better? To be born good or to overcome your evil natüre throught great effort? (Skyrim)


‘’Hangisi daha iyidir? İyi doğmak mı yoksa büyük bir çaba ile doğuştan gelen kötülüğün üstesinden gelmek mi?’’ Bilge ejderha Paarthurnax tarafından söylenen bu sözler bize iyilik ve kötülük kavramlarını sorgulatan ve oldukça derin manalar içeren bir replik olarak hala hafızalarımızda.

-Even in dark times, we cannot relinquish the things that make us human. (Metro 2033)


Bir kitap uyarlaması olmasının etkisi mi, yoksa diyalog yazarının bir başarısı mı bilinmez ancak asla unutmamamız gereken bir söz. Serinin kilit karakterlerinden Khan tarafından söyleniyor. ‘’Karanlık zamanlarda bile bizi insan yapan şeylerden vazgeçemeyiz.’’

-The right man in the wrong place can make all the difference. (Half- Life 2)

 

‘’Yanlış yerdeki doğru adam dünyayı değiştirebilir.’’ G-Man tarafından karakterimiz Gordon Freeman’a söylenen bu sözler biz oyuncuların akıllarına kazınmış durumda. Tam da içinde bulunduğumuz duruma uygun düşen bu cümle elbette ki listemize girmeyi hak ediyor.

-Did I ever tell you what the definition of insanity is?… (Far Cry 3)

Vaas oyun dünyasının en unutulmaz ve karizmatik kötü adamlarının başında geliyor hiç şüphesiz. Ancak söylediği bu söz ile deliliğinin arkasında bir felsefe yattığını biz oyunculara çok güzel anlatıyor. ‘’Sana hiç deliliğin tanımını yapmış mıydım? Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve bir şeylerin değişmesini beklemektir.’’ Yaptığı bu Einstein alıntısı ile Vaas, hiç de sandığımız kadar deli olmadığını kanıtlıyor.

-Nothing is true, everything is permitted. (Assassin’s Creed)

 

Karizması ile kalplerimizi çalan suikastçımız Ezio’nun söylediği bu söz aslında tarihin ilk suikastçısı da diyebileceğimiz Hasan Sabbah’a ait. ‘’Hiçbir şey doğru değil, her şey mümkün’’

-I poke my head out of the gutter for one freakin’ second, and fate shovels shit in my face. (GTA Vice City)

‘’Kafamı bir saniyeliğine kanalizasyondan çıkartıyorum ve suratıma sıçıyorlar!’’ Yukarıda yer alan birbirinden felsefi sözlerin yanında bu hiç olmadı değil mi? Değil işte. Bu sözü gördüğünüzde yüzünüzde pis bir sırıtış olduğunu çok iyi biliyoruz.

Tamam. Yaparım. Oduncu. (Age of Empires 2)

Belki de çoğumuzun bir oyunda duyduğu ilk Türkçe seslendirmeler olmaları sebebiyle bu kelimeler birçoğumuzun zihninde ciddi manada yer etmiş durumda. Sırf bu seslendirmeler yüzünden şu yaşıma kadar Age of Empires oynarken asla Osmanlı’dan başka millet seçmedim.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.