Ev / Haberler / Vivo’dan Kablosuz Şarj İçin Büyük Yenilik
Valorant names

Vivo’dan Kablosuz Şarj İçin Büyük Yenilik

Kablosuz bağlantı teknolojisi hayatımızın her anını kolaylaştırıyor. Kablosuz mikrofonlar, kablosuz kulaklıklar, son olarak da kablosuz şarj cihazları bizleri kablo karışıklığından ve derdinden kurtarıyor. Peki bu işin daha ilerisi var mı?

Kablosuz bağlantı teknolojisi en büyük yayılmasını telefonlarda ve kulaklıklarda gösterdi diyebiliriz. Kablosuz teknolojilerin somut olarak yansımalarından biri iPhone‘lardan kulaklık girişlerinin kaldırılmasıydı (gerçi onlar da 3.5 mm – lightning dönüşümü yaptıkları için içimizden kabul etmek geçmiyor..). Kablosuz bağlantı teknolojisi en büyük patlamasını ise kablosuz şarj cihazlarında yaptı.

Holy Grail Sistemi

Bu sistem, kablosuz şarj teknolojisini üst seviyelere çıkarıyor. En kısa haliyle özetlemek gerekirse sistem telefon bataryalarının dolumu için radyo frekanslarını kullanacak. Bir nevi kablosuz internet bağlantısının şarj versiyonu da denebilir.

Sistem radyo frekanslarını kullanacağı için de belli bir menzil alanı olacak. Bu menzil alanı içerisine kablosuz şarj özelliği olan bir telefon girdiğinde ise sistem otomatik olarak cihazı şarj edecek.

Bu teknolojiyi geliştiren firma ise San Jose merkezli bir teknoloji firması olan Energous. Firmanın iddia ettiği bilgilere göre Holy Grail sistemi 4.5 metrelik mesafeye kadar olan cihazları 20W ile şarj edebilecek. WattUp sisteminde vericinin prize takılması, sistemin işleyişi için şart fakat telefonlarımızı şarj için üzerine koyduğumuz şarj pedlerine bu sistem ile ihtiyaç kalmayıp rafa kaldırılıyor.

WattUp Kablosuz Bağlantı

Firmadan geçen hafta gelen açıklamaya göre Energous ve Vivo firmaları bir işbirliği içerisinde bulunmaya karar verdi. İşbirliğinin amacını “WattUp kablosu bağlantı 2.0 teknolojimizin kullanımını keşfetmek” olarak tanımayan firma, WattUp teknolojisinin patentine de sahip.

Apex 2019

Vivo‘nun geçtiğimiz dönemlerde tanıttığı Apex 2019 sadece ekrandan oluşuyor. Evet cihaz gerçekten sadece ekrandan oluşuyor. Öyle ki cihazla hiçbir giriş portu yok, şarj soketi de dahil. 6 GB ram ve 6.39 inç ekrana sahip bu telefonun WattUp teknolojisi için bir geçiş telefonu olduğunu düşünebiliriz. Muhtemelen gelecekteki çoğu cihazın portları işlevsiz olacak ve bu sayede birçok cihaz bünyesinde WattUp teknolojisini görmemiz mümkün olacak.

Energous firmasının daha önceleri teknoloji devi Apple ile bir proje içerisinde olduğu medyada dönen dedikodular içerisinde yer almış fakat her iki firma tarafından da bu konu hakkında bir açıklama gelmemişti.

WattUp teknolojisi hakkındaki düşüncelerinizi bize yorum kısmından iletebilir, içeriklerimiz için bize Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.