Ev / Blog / World of Warcraft Classic Neler Vadediyor?

World of Warcraft Classic Neler Vadediyor?

Valorant names

World of Warcraft Classic 27 Ağustos 2019 tarihinde bizlerle olacak. Dünyanın en ünlü MMORPG’si olan WoW’un köklerine döneceği Classic sunucuları neler vadediyor?

2004 yılında çıkışını yapmış olan World of Warcraft, çıkışından bu yana milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaya devam ediyor. Blizzard’ın amiral gemisi olan MMORPG, son genişleme paketi Battle for Azeroth ile yoluna devam ediyor.

Fakat World of Warcraft’ın milyonlara yayılan kitlesinin büyük bir kısmı, gerçek World of Warcraft’ın uzun zaman önce öldüğünü düşünüyor. World of Warcraft’ın eski kitlesinin özlemi ise 27 Ağustos’ta karşılığını bulacak. 3 Kasım 2017’de duyurulan Classic sunucular, World of Warcraft’ın ilk halini tekrar yaşatacak.

“Vanilla World of Warcraft’ta amaçlarım vardı. Keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünyada kimse elinizden tutmuyor. Sürekli ölüyor, kayboluyor ve görevlerinizi tamamlamaya çalışırken diğer oyuncularla iletişim kuruyordunuz. Bana WoW’u sevdiren şey tam olarak bunlardı. Karakterinizin yeterince güçlü olması için çok çalışmalıydınız.”

Fakat güncel World of Warcraft kuru bir iyilik sunuyor. Nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı biliyorsunuz. Para kazanmak ve keşfetmek eskisi kadar eğlenceli ve zor değil. Her şey kolaylaşıyor ve bir süreden sonra oyun anlamsızlaşıyor.”

World of Warcraft’ın ilk sürümlerine gideceğimiz Classic sunucular, oyunun ilk sürümünü olduğu gibi getirmese de; geliştirilmiş ve cilalanmış bir halini tekrar yaratıyor. Oldukça sevilen sunucular salt nostaljik amaçla kurulan sunucular mı sorusu da hala akıllarda.

Fakat Classic sunucuları deneyim eden birçok kişiye göre,  Henüz sadece youtuber ve yayıncılara açılmış olsalar da, World of Warcraft’ın eski halini ve kitlelerini anımsatmıyor değil.

World of Warcraft Classic vs. BFA World of Warcraft

Vanilla’ya oldukça sadık olan World of Warcraft Classic’in, güncel WoW’dan en büyük farkları ise emek ve zaman kavramları. The Barrens’da yaptığınız iki görev Classic’te 20 dakikanızı alırken, Battle for Azeroth(BFA)’ta sadece 5 dakikanızı alıyor.

Dolayısıyla anlamlı ve keyifli bir 20 dakikanın, hızlı fakat manasız bir süreçten daha iyi olduğunu düşünen oyuncular Classic sunucularını tercih edecek.

Vanilla World of Warcraft paranın çok önemli olduğu bir oyundu. Yeteneklerinizi geliştirmek için paraya ihtiyacınız olduğunuzdan, sürekli kazanmak ve alışverişlerinize dikkat etmek durumundaydınız. Bununla birlikte, mezat mantığında işleyen Auction House da adeta kendi piyasasına sahip, devasa bir borsaydı.

Fakat paranın güncel World of Warcraft’ta değerini kaybetmesiyle birlikte Auction House’da bir o kadar pratik ve anlamsız bir uğraş haline geldi.

Gerçek World of Warcraft’a Geri Dönüş

Güncel World of Warcraft’ın durumunun bu kadar vahim olmasının elbette birçok sebebi var. En büyük sebeplerinden biri ise artık oyunun bir servis haline gelmesinde yatıyor. World of Warcraft’ın rakipleri artık Netflix, Instagram, Twitter ve bilumum medya unsurları.

WoW artık birçok oyun gibi, ekranın yanında yer alan bir meze haline geliyor. Kimileri için durum uzun bir zamandır bundan ibaret. Dolayısıyla oyuncuyu oyunda daha fazla tutmak için geliştirilen algoritmalar oldukça fazla. Daha havalı binekler, daha çekici kozmetikler derken World of Warcraft kendi kimliğini kaybetmeye doğru gidiyor.

Bu bağlamda Battle for Azeroth, güncel World of Warcraft çerçevesinde size kısa zamanda çok ödül sunuyor. Pratik ve hızlı bir oynanış ile saatler içerisinde onlarca seviye atlayıp, karakterinizi geliştiriyorsunuz.

Fakat World of Warcraft Classic tam olarak burada farkını ortaya koyuyor. Verdiğiniz zamana ve emeğe paralel olarak gelişen karakteriniz, size verilen en büyük ödül. Tamamen keşfedilmemiş bir dünyadasınız.

Görevlerin nasıl yapıldığını ancak okuyarak ve haritanıza bakarak bulduğunuz bu dünyada elinizden tutan yok. Saatler içerisinde atladığınız birkaç seviye, sizin için birçok şeyden daha önemli. Para kazanmak için 5 dakika boyunca “easy goldfarming” yapmak yerine, yeni diyarlar keşfedip görevlere koşuyorsunuz.

Oyun İçi İletişim

Vanilla World of Warcraft oyuncu iletişimini de inanılmaz bir seviyeye taşıdığı için sevilmişti aslında. Bir dungeon ya da raid’e giderken, diğer oyunculara ihtiyacınız vardı. Hatta görev yaparken bile birbirinize yardım etmek ve iletişim kurmak durumundaydınız. Bütün bunlar World of Warcraft’ın kitlesini samimi ve gerçek yapan şeylerdi.

Dolayısıyla milyonlarca oyuncu bunun hasretini çekerken, Blizzard’ın bu hamlesi oldukça yerinde. Bilgisayarının başında saatler öldürmeyi seven, dünyanın diğer ucundaki oyuncularla omuz omuza görev yapmayı isteyenler, 27 Ağustos 2019’u bekleyecek.

Kimilerine göre “gerçek World of Warcraft” olan Classic sunucular, oyunun eski şöhretini tekrar kazandıracak. Kimilerine göre ise sadece nostaljik amaç taşıyan bu sunucular boş kalacak.

Oyun dünyasındaki ve tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.