Ev / Haberler / Yeni AMD Ryzen 3000 Serisi Hakkında Her Şey!

Yeni AMD Ryzen 3000 Serisi Hakkında Her Şey!

Poster gg

AMD, 8 Temmuz itibariyle yeni nesil AMD Ryzen 3000 serisi işlemcilerini piyasaya sürdü. Peki performansları nasıl? Açıkça söylemek gerekirse, bugüne kadar Intel, oyunlarda sürekli AMD’yi sollardı, AMD’ye fark atardı. AMD genelde bütçesi Intel’e yetmeyen oyuncular tarafından tercih edilirdi. Fakat AMD, hem uygun fiyattan vazgeçmemiş, hem de oyun testlerinde Intel’i tokatlamaya başlamış.

AMD Ryzen 3000 Serisi

En büyük yeniliklerden birisi yeni ZEN 2 Mimarisi. 7nm gibi inanılmaz bir değere sahip olan bu işlemcilerde, AMD’nin gerçekten masraftan kaçmayıp Ar-Ge’ye yatırım yaptığını söylemek mümkün. Önceki nesiller ile kıyaslayacak olursak:

  • AMD Ryzen 1000 Serisi (ZEN): 14nm
  • AMD Ryzen 2000 Serisi (ZEN+): 12nm
  • AMD Ryzen 3000 Serisi (ZEN 2): 7nm

(“nm” nanometre demektir ve 1 milimetrenin milyonda birine eşittir. İşlemcilerdeki nm değeri iki transistör arasındaki mesafeyi belirtir. Nm değeri ne kadar düşük olursa belirli bir alana o kadar fazla transistör yerleştirilebilir. Bu da performansı iyileştirir. Nanometre büyük geldiği zaman da “Pikometre” ile ölçeceğiz bu boşlukları 🙂 )

Oyun konusunda Intel’i geçtiğini söyledik, peki bunun sebebi nedir? AMD burada çok yeni bir sistem kullanmamış aslında. Hani önceki nesile göre 5nm bir kazanç var ya, kalan boşlukları noodle ile doldurur gibi önbellek ile doldurmuş. Böylece önbellek boyutu çekirdek başı 8MB’tan 16MB’a çıkmış. Bu da oyunlardaki anlık kare düşmelerinin önüne geçmek için yapılmış güzel bir detay.

Güzel yanlarından birisi de soket yapısı değişmediğinden, güncellediğiniz takdirde Yeni nesil Ryzen işlemcinizi eski B350 Çipset anakartınızda kullanabilirsiniz. Fakat, yeni nesil X570 Çipset ile bu yeni nesil, güçlü işlemcilerin hakkını vermenizi daha çok tavsiye ederiz. Zira, maksimum performansı alabilmek için güncel ve üst seviye çipset kullanmak daha mantıklı olacaktır. Fakat birinci nesil Ryzen işlemcinizi yeni X570 çipset ile maalesef kullanamıyorsunuz. Bu da Ryzen serisi işlemciler için en optimal anakart modelini B450 yapıyor. Fakat X570’i siz yine de es geçmeyin. Çünkü aktif anakart soğutmasıyla gelen ilk anakart serisi olma özelliğini taşıyorlar. Bildiğiniz fan var anakartın köşesinde. FAN!

En güncel haberlerden haberdar olmak isterseniz sitemizi takip etmeye devam edin, hepinize iyi oyunlar!

Hakkında Özay Yıldız

Yarış oyunları hayranı, lise öğrencisi bir petrolhead. Yarış oyunlarını "Ben manuel daha çok seviyorum kardeşim." mottosuyla oynamayı severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.