Ev / Blog / Yeni Yıla Evde Gireceklere Oyun Tavsiyesi
Poster gg

Yeni Yıla Evde Gireceklere Oyun Tavsiyesi

Yılbaşı gecesi evinde oturacak arkadaşlara önemli birkaç unsuru göz önünde bulundurarak bir tavsiye vermek istedik. Şimdiden nice beraber senelere.

Neleri göz önünde bulundurduk? Gelin öncelikle bunları konuşalım. Tabii önerimizi de yazının sonuna saklamayacağız. Tavsiye oyunumuz A Story About My Uncle. Oyunun geliştirici ekibi olan Gone North Studios’u eğer tanımıyorsanız, kendileri Goat Simulator ile uzun bir süre dillerden düşmeden ayakta kalabilmiş bir ekip.

Gerçi A Story About My Uncle ile Goat Simulator arasında dağlar kadar fark var. En büyük farklardan birisi de oyunun kendisini Goat Simulator kadar duyuramamış olması olabilir. Diğer bir farkı da eğlenceyi mizahla değil de eğlenceyle sağlamış olmaları diyebiliriz. Eğer yılbaşı gecesi dışarı çıkacak olursanız dahi bu oyunu tavsiye etmemizi ciddiye almalısınız.

  • Sıkıcı olmamalı

Yeni yıla girilen gece epey uzun ve dışarıdaki insanlar için epey eğlenceli bir etkinlik haline gelebiliyor. Onlar eğlenirken siz neden sıkılasınız ki? Bu yüzden sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyun seçmek istedik. A Story About My Uncle gerçekten akıcı bir yapıya sahip.

  • Deneyim ettiğinize değmeli

Bu noktada da oyunumuz kulvarı epey önde kapatıyor. Alttan alttan akan hikaye bizi içine çekiyor, mekanikleri ve görsel derinliği de sürekli insanı cezbediyor diyebilirim. Aynı zamanda oyun kendini tekrar etmeyen bir bulmaca yapısına sahip. Bu noktada da çözümü sürekli zorlaşmakta aramamışlar, çeşitlilik ve değişen yapı onlara bu başarıda öncülük etmiş diyebiliriz.

  • Pahalı olmamalı değil mi? 

Oyun yılbaşı indirimlerinde indirime giriyor ve fiyatı da epey düşüyor. Geceyi çayınız, kahveniz dahil 10 liradan ucuza ve harika bir şekilde kapatmak için gayet güzel bir yöntem olabilir bu oyunu oynamak. Aynı kalitede bir oyun oynayacağımı bilsem ben dahi çıkmamayı düşünürdüm.

 

  • O gece bitirebilmeliyiz ama çok da kısa olmamalı.

Çok da kısa olmamalı ki akşamı doldursun, kim ne yapmış ne etmiş düşünüp moralimizi bozmayalım. Sonraki güne de kalmadan deneyimi yaşatsın ki bilgisayarın başından mutlu ayrılalım. Tabii bu daha teorik ve bana yönelik bir madde oldu ama haksız sayılmam değil mi?

  • Herkes tarafından oynanabilir olmalı

Yani ne güçlü bir donanım istemeli, ne de yaş kısıtlamaları olmalı. Asumu bu ikisini de bizlere sağlıyor.

  • Türkçe olmalı (mı?)

Normalde Türkçe oyun takıntımız pek yok, firmalara bu bağlamda elimizden geldiğince anlayış göstermeye çalışıyoruz. Fakat isminden de anlayabileceğiniz gibi içerisinde bir hikaye anlatımı barındırdığı için, Türkçe önemli bir unsur. Seslendirmelerde maalesef Türkçe oynama şansımız pek yok. Altyazılarda ise Beta uyarısı yapıyorlar ama gayet güzel çevirilmiş, yani Beta olayından korkmadan Türkçe oynayabilirsiniz A Story About My Uncle oyununu.

Atmosferi gerçekten bir şaheser

Oyunun grafiklerinin güzelliğinden yazının önceki kısımlarında da bahsetmiştim. Fakat üzerine tekrar konuşulacak, hatta ayrı bir başlıkta incelenecek kadar güzel bir atmosfer var oyunda. Hatta ve hatta bir atmosfer yok, birden fazla var.

Oyunla ilgili spoiler vermeden devam ettiğim için anlatması biraz güçleşiyor fakat başaracağım, inanıyorum. Maceramız esnasında birbirinden farklı atmosferlere girip çıkıyoruz. Bu Atmosferlerin her biri birbirinden güzel. Yazı içerisinde kullandığım birkaç görseli de bu ortamlarda çektiğimi söylemeliyim. Uzaktaki grafikler o kadar güzel ve insanın içine işliyor ki anlatması çok güç, diyorum ya deneyimlemeniz gerekli.

Son not: Oyunu ben 9 saatte bitirdim ama ortama alışa alışa, aceleci olmadan oynadım. Bazı oyuncular 5 saatte bitirdiklerini yazmışlar. Sanırım bu kişiden kişiye epey değişebilecek bir durum. Geceye yaymaya bakın.

Sitemizi Facebook ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın. Bol bol içerik üretiyoruz sizler için. Bu tip yazılardan dahasını istiyorsanız bakmanız kategorimiz blog olacak.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.