Ev / Haberler / Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Genişlemeye Devam Ediyor

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Genişlemeye Devam Ediyor

Valorant names

Yüzüklerin Efendisi Dizisi tüm LOTR severler tarafından heyecanla bekleniyorken dizinin yapım şirketi Amazon ise Yüzüklerin Efendisi hayranlarının bu heyecanını kullanmayı çok güzel bildi. Tabi bu durumdan biz de memnunuz.

 

Daha önce, gelecek olan Yüzüklerin Efendisi Dizisi ile ilgili bir haberimizi sizinle paylaşmıştık. O günden bugüne dizinin içeriği hakkında bilgilerimiz git gide çoğaldı ve çoğalarak devam ediyor. “The Lord of the Rings on Prime” adlı twitter hesabı üzerinden ilki 15 Şubat’ta, sonuncusu ise dün olmak üzere toplam 5 tane harita yayınlandı.

Orta Dünya’da bulunan ve dizide olup olmamasını merakla beklediğimiz yerler ve mekanlar her bir harita yayınlandıktan sonra daha da netleşmeye devam ediyor. Gelin bu haritaları kısaca beraber inceleyelim.

1. Harita

Bu haritada herhangi bir mekan ya da yer adı yazılmamış. İlk bakışta gözümüze klasik, filmlerden de aşina olduğumuz Orta Dünya haritası gibi gelse de, çok az dikkatli bakınca anlaşılacak bir ayrıntı var: Doğu Toprakları!

Evet Doğu’da topraklar olduğu hakkında bilgilere sahibiz. Orda yaşayan Sauron yandaşı Doğudölleri insanlarınının yanı sıra 5 İstari‘den ikisi olan Mavi Büyücülerin de o topraklarda yaşadığını biliyoruz. Yani akıbetleri tam olarak bilinmeyen Mavi Büyücüleri Yüzüklerin Efendisi Dizisinde görmemiz bir hayli olası.

2. Harita

Bu haritada gözümüze Gondor‘un kuzeyini oluşturan Calenardhon bölgesi çarpıyor. Celanardhon, Rohan‘ın at efendilerinin eline geçmeden önce o bölgeye verilen isim. Yani henüz Rohan kurulmamış demektir.

Bu haritadaki ikinci detay ise Hobbit‘ten Kuyutorman ya da Mirkwood olarak hatırlayacağımız Rhovanion.

3. Harita

Bu harita sayesinde hikayenin çok daha gerilerden başlayacağını kesinleştirmiş oluyoruz. Görülen bölgelerin çoğu Yüzük Savaşı sırasında neredeyse hiç rol almadılar.

Bu haritadaki en önemli ayrıntı Forodwaith. Bu bölgede yaşayan sayısı çok azdır. Fakat bu bölgeyle ilgili önemli bir detay var. O da Elendil tarafından kurulan Arnor‘un 3’e bölünen krallıklarından biri olan Arthedain‘in son kralı Arvedui, Angmar‘dan kaçarken buraya sığınır.

Haritadaki en dikkatimizi çeken isim ise Laurelindorenan. Yüzüklerin Efendisi‘nden hatırlayacağımız Lorien‘in eski isimlerinden biri. Galadriel, Mallorn ağaçlarını diktikten sonra bu bölgeye bu isim veriliyor. Haritada bölge için bu ismin kullanılması, dizinin 2. Çağ‘da geçebileceği ihtimallerini az da olsa kuvvetlendirmişti.

4. Harita

Ve işte o mükemmel iki detay bu haritada görünüyor: Minas Ithil ve Minas Anor. Minas Anor, Yüzüklerin Efendisi serisinden aşina olduğumuz Minas Tirith‘in eski adı. Minas Tirith adının kullanılması demek, Minas Ithil hala Sauron tarafından ele geçirilmemiş demektir. Minas Ithil dediğimiz bölge de, yine film serisinden aşina olduğumuz Minas Morgul.

Bu harita vesilesiyle Angmar’ın Cadı Kralı‘na bir hoşgeldin demek yerinde oluyor. Dizinin de 2. Çağ‘da geçeceği hemen hemen kesinleşiyor.

5. Harita

Tüm yüzüklerin efendisi hayranlarını heyecanlandıran o detay: NUMENOR.

Fakat dikkatli bakınca bir ayrıntı daha gözümüze çarpıyor. Yayınlanan 4. harita ile 5. harita aynı değil. Mesela 4. haritada bulunan Minas Ithil ve Minas Anor 5. haritada bulunmuyor. Bu da dizinin 2. Çağ‘da başlayıp, 3. Çağ‘da da devam edeceğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Numenor ise heyecanı en yüksek düzeye çıkarmış durumda.

Haritaları daha detaylı bir şekilde bu linkten görebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi ile ilgili gelişmeleri ilerki zamanlarda da size aktarmaya devam edeceğiz. Bizi Twitter adresimizden takipte kalabilirsiniz.

 

 

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

2 Yorumlar

  1. Bu dizinin filimle bağlantısı ne kadar olacak aynı evrende geçicek mi yoksa alternetif bi evren mi oluşucak

  2. Aynı evrende geçecek. Filmlerin yaklaşık olarak 3 bin yıl civarı öncesine gidecek. Senaristler yine bazı yerlerde karakter ekleyip çıkarabilirler fakat genel akışı uygun gideceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.