Ev / Haberler / Yüzüklerin Efendisi’nin Yazarı Tolkien’in Filminden İlk Fragman Geldi!
Poster gg

Yüzüklerin Efendisi’nin Yazarı Tolkien’in Filminden İlk Fragman Geldi!

Orta Dünya külliyatını yaratan, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi eserlerle fantastik edebiyata öncülük eden J.R.R. Tolkien’in biyografik filminden ilk fragman geldi!

Tolkien filmi, usta yazarın hayatını, katıldığı savaşları, hayata olan bakış açısını ve bunların eserlerini nasıl etkilediğini anlatacak. Dome Karukoski tarafından yönetilen filmde, J.R.R. Tolkien’i  Nicholas Hoult canlandıracak. Tolkien filmi için çıkış tarihi 10 Mayıs olarak belirlendi.

“TOLKIEN filmi, yetim kalmış bir yazarın; dostluğu, aşkı ve dışlanmış bir grup dost arasında sanatçı ilhamını bulduğu genç yıllarını keşfediyor. Bu onu Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, “kardeşliğin” yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir duruma götürüyor. Tüm bu deneyimler Tolkien’e, Orta Dünya romanlarını yazmak için ilham oldu.”

J.R.R. Tolkien’in eşi Edith Bratt, Lily Collins tarafından canlandırılacak. Disney ve 21st Century Fox işbirliğinde çekilen film, Disney‘in son filmlerinden biri olacak.

J.R.R Tolkien ve Eserleri Hakkında

 J.R.R. Tolkien, alegori anlayışından uzak durduğunu ve eserlerindeki olayların gerçek olayların bir yansıması olmadığını belirtse de, insanlar yıllardır Yüzüklerin Efendisi’nin Birinci Dünya Savaşı’nın sembolize edilmiş hali olarak yorumluyor.

Tolkien’in büyüdüğü dünya, yemyeşil, ağaçlar içerisinde bir yer. Hobbitlerin yaşadığı Shire köyü aslında, Tolkien’in büyüdüğü o yeşil toprakların ta kendisi. Tolkien büyüdükçe, bu dünyanın değiştiğini de görüyor. Sanayileşmenin getirdiği yıkım, Isengard’daki ağaçların yıkılması ve yerini makineleşmiş bir düzenin alması ile resmediliyor.

Tolkien muazzam bir hayal gücüne sahip. Sürekli üretiyor, sürekli yazıyor. Oğlu Christopher Tolkien, babasının bulduğu herhangi bir kağıda yazılar yazdığını söylüyor. Hatta J.R.R. Tolkien, belirttiği üzere Hobbit kitabının ilk satırlarını, bir sınav kağıdının arkasına yazmış.

Yüzüklerin Efendisi gerçeksizlik içinde gerçeği anlatıyor. Bu dünyada canavarlar yok ama acı var. Bu dünyada ejderhalar yok ama hepimizin korkuları var. Bu dünyada dostluğa, aşka ve umuda ihtiyaç var. Aynı bizim dünyamızda olduğu gibi.

Tolkien bunu muazzam bir dille, mesaj verme endişesine düşmeden, adım adım kurgulayarak yapıyor. Ördüğü hikaye ile milyonları büyülemiş olan J.R.R. Tolkien, edebiyatı, sinemayı, sanatı ve günümüz medyasını idrak edemeyeceğimiz kadar etkilemiştir. Umarız Tolkien filmi bunu anlatmayı başarır ve ticari amaçlar uğruna değiştirilip, Hobbit üçlemesinin kaderine uğramaz.

Filmler ve fragmanlar hakkındaki bilgileri sinema haberleri kategorimizden okuyabilirsiniz. İçeriklerden anında haberdar olmak için de Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.