Ev / Haberler / AFI V5 Gimbal İncelemesi

AFI V5 Gimbal İncelemesi

Poster gg

Biliyorsunuz günümüzde “Youtuberlık” inanılmaz bir şekilde yaygınlaştı. Akıllı telefonunun kamerasını kullanabilen herkes Youtube camiasına adımını atabiliyor. Fakat biraz daha profesyonel olmak isteyenler için bir gimbal şart oluyor. Gelin bugün Çin’den sipariş verdiğimiz akıllı telefonlar için AFI V5 Gimbal’ı inceleyelim.

Gimbal Nedir?

Kamera ile yapılan çekimlerde eğer kamerayı sabitleyecek bir araç yoksa görüntüde çok miktarda titreme olabiliyor. Sabit çekimlerde bu titremeyi tripod ile engelleyebiliyoruz. Hareketli çekimlerde ise devreye gimbal giriyor. Gimbal içerisindeki 2 yada 3 motor ile 3 boyutta yani x,y ve z ekseninde kamerayı dengeleyerek titreşimi engelliyor. Kullandığınız cihaza uygun bir Gimbal ile koşarken video kayıt edebilir, birçok aksiyon sahnesini kesintisiz ve sanki özel bir eksendeymiş gibi çekebilirsiniz.

AFI V5 Gimbal Özellikleri

Öncelikle AFI V5 3 eksenli bir stabilizor. Her eksen için 320 derecelik dönme sağlıyor. Yaklaşık 200 gramlık bir ağırlığı var. 6 saat ile 12 saat arasında değişen batarya süresi uzun çekimler için gayet yeterli duruyor. 3.5 inç ve 5.5 inç boyutları arasındaki telefonlara uygun. Ayrıca GoPro‘nun çoğu modelini de desteklemekte.

AFI V5’in gövdesi yaklaşık 15-20 santim kadar uzatılabiliyor. Fakat uzatıldıktan sonra taşıması gerçekten zorlaşıyor. 10 dakikalık bir kullanım sonrası kolunuz gerçekten çok ağrıyabilir. Fakat basit selfie çubuklarına nazaran telefonunuzu ve kendinizi daha güvende hissediyorsunuz.

Telefonunuzu yerleştirdiğiniz kısımın üstünde 4 adet ışık şiddeti seviyesi olan bir flaş bulunuyor. Bu flaşı tutma yerinin hemen üstündeki kontrol panelinden ayarlayabiliyorsunuz. Bu kontrol panelinde ayrıca bir adet joystick, açma/kapama düğmesi, deklanşör görevi gören bir tuş da bulunuyor.

Ayrıca AFI V5’ın kendine özel aplikasyonunu indirerek gimbalınızı telefonunuza bağlayabiliyorsunuz. Bunun getirdiği bir çok güzel özellik var. Gimbal’ın kendine özel panaromik ve time-lapse özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama ile birlikte gelen bir çok filtre ve efekt var. Bunların yanında en yenilikçi özelliklerden biri olan yüz takip özelliğini de kullanabiliyorsunuz.

Son olarak rakibi ve çoğu Youtuber’ın da kullandığı Zhiyun Smooth 4 ile karşılaştırmak gerekirse, bazı çekim teknikleri açısından Smooth 4’ün gerisinde kalabiliyor. Smooth 4’da dünyaca ünlü bir çekim tekniği olan Dolly Zoom‘u yapabilirken AFI V5’da maalesef yapamıyoruz. Uygulama olarak neredeyse eşit olsalar da Smooth 4 odak ayarlarıyla bir adım öne geçebiliyor. AFI V5’ın artıları ise flaşı, dış görünüm ve sağlamlığı. Ayrıca fiyat olarak AFI V5 bir tık daha ucuz oluyor.

Eğer bazı ekstra özelliklerden feragat ederek tasarruf etmek isterseniz AFI V5’i seçebilirsiniz. Giriş seviyesi için yapmak isteyeceğiniz her şeyi karşılayacaktır. Ürünü incelemek isterseniz buradan satın alma sayfasına gidebilirsiniz.

Daha fazla incelemeler için takipte kalmayı unutmayın. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

 

Hakkında Kayra Tokgöz

Doğduğundan beri elinden bilgisayarı bırakamış bir insan evladı. Bırakmaya da çok niyeti yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.