Ev / Haberler / Sinema Haberleri / Çocukluğumuza Dönüş: Oyuncak Hikayesi 4

Çocukluğumuza Dönüş: Oyuncak Hikayesi 4

Valorant names

Oyuncak hikayesi aslında 3. filmi ile gözlerimizi doldurarak bir final yapmıştı. Ancak Disney bizleri bir kez daha bu efsane seriyle karşılaştırmaya karar verdi. Peki film nasıldı? Oyuncak Hikayesi 4 eski güzel anılara tekrar dönmemizi sağlayabildi mi? 

Oyuncakların Dönüşü

Disney ilk filmin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen bu seriye hala büyük bir emek harcıyor. İlk filmleri çocukluğunda izlemiş olup şu an 30’lu yaşlardaki insanların bile filmi severek izlemesinin altında da bence bu neden yatıyor.

Oyuncak Hikayesi karakterlerinin ve dünyasının ne kadar harika ve etkileyici olduğunu sanırım konuşmamıza gerek yok. Özellikle benim gibi zamanında ilk filmler ile duygusal bağ kurmuş kişilerdenseniz bu filmi izlemek çok sevdiğiniz eski bir dostunuzla tekrardan karşılaşmak gibi hissettiriyor.

Her filmde olduğu gibi bu filmde de kahramanlarımızın arasına yeni oyuncaklar ekleniyor. Bu oyuncaklardan en dikkat çekicisi ise filmin asıl odak noktası olan Forky. Kendisi aslında bir kaşık. Film boyunca süren Woody ve Forky ilişkisini izlemek gerçekten çok keyifliydi. Woody‘nin sorumluluk sahibi ve ağırbaşlı davranışları yanında Forky‘nin adeta küçük bir çocuk gibi davranması ve Forky‘nin film boyunca yaşadığı varoluşsal krizleri izlemek gerçekten keyifliydi. Yapım özellikle bu iki karakterin etrafında dönen bir hikayeyi anlatırken bir yandan da bizlerin yaşadığı bazı problemlere de parmak basmadan geçmiyor. İnsanın hayattaki amacını bulma çabası, bağımsızlık, aile gibi konulara değinmesi ile izleyiciyi de gerçekten etkilemeyi başarıyor. Mizah ögeleri açısındansa bana göre serinin en komik filmiydi diyebilirim. Ayrıca Keanu Reeves‘in karakterinin çok başarılı olduğunu da söylemem gerekiyor.

Dublaj

Seslendirme konusunda şunu söyleyebilirim ki ülkemizde animasyon dublajları gerçekten kaliteli yapılıyor. Mehmet Ali Erbil ve Haluk Bilginer gibi isimlerin bu filmin seslendirme kadrosunda yer almaması dikkat çekse de filmi gayet başarılı bir seslendirme ile izledik. Ayrıca Forky için Harun Can seçimi kesinlikle çok başarılı olmuş.

Filmle ilgili genel bir fikir belirtmem gerekirse o da şu olur: Animasyonlar çocuklar içindir diyenleri dinlemeyin, biletinizi alın ve filmin keyfini çıkarın. Çünkü Oyuncak Hikayesi 4 7’den 70’e herkesin kendinden bir parça bulabileceği ve severek izleyebileceği bir yapım.

Pixar Sinematik Evreni

Oyuncak Hikayesi 4 ile ilgili son bir şeye daha değinmemiz gerekiyor ki bu da Disney’in işini ne kadar önemseyerek yaptığını açıkça gözler önüne seriyor. Marvel, DC gibi evrenlerde bir filmin içinde diğerine ait ögeleri görmek bizleri artık şaşırtmıyor. Ancak Disney Pixar filmlerinde de bunları görmek izleyicilerin yüzünü güldürüyor. Filmin bir sahnesinde görünen benzinlikle Arabalar serisinden aşina olduğumuz Dinoco markasını görüyor, diğer bir sahnede Up filmindeki bir karakteri balon satıcısı olarak görüyoruz.

Bizleri Twitter ve Instagram hesaplarımız üzerinden takip edebilir, diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz. İYİ SEYİRLER!

Hakkında Batuhan Demirbaş

Bir oraya bir buraya taşındığımız bir çocukluk geçirdiğimden 4 yaşımda kendimi kaptırdığım oyun dünyasına olan tutkum sanırım hala artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.