Ev / Blog / Dolar Düşüşü PC Fiyatlarını Ne Zaman Etkileyecek?
Poster gg

Dolar Düşüşü PC Fiyatlarını Ne Zaman Etkileyecek?

Dolar hızlı bir şekilde düşmeye başladı, gelişmelere göre bir tutam daha düşecek. Peki bu düşüş PC Fiyatlarını ve yan ekipmanları ne zaman etkileyecek?

Aslında konuya biraz daha genişçe değineceğiz fakat biraz ekonomik, biraz da politik konuşacağımız için okurlarımızın ilgisini çekmemesi pek de garip olmayacaktır. Bu yüzden yazının başında özet geçelim dedik. Fikrimizce doların bu düşüşü devamı ile birlikte fiyatları ekim ortasına kadar aşağıya çekecektir. Tabii hızlı gelişme ya da gerilemelerden birisi daha yaşanırsa durum ne olur kestirmek kolay değil. Şimdi tarihi bu şekilde belirtmemizin sebeplerini aşağıda genişçe sıralayalım dilerseniz.

Yakın bir tarih verdik, çünkü;

PC firmaları ve ithalatçılar bu doların yükseliş sürecinde toptan alımlarla stoklarını doldurmadılar. Çünkü ne olacağı da pek belli değildi ve gelişmeler çok ani oluyordu. Zarar etseler de batma riskini göze almadılar doğal olarak. Bu sebeple de ellerinde çok fazla mal olduğunu düşünmüyoruz. Ellerindeki ürünler tükenir tükenmez, yenilerini daha ucuzdan alacaklar ve dolayısıyla fiyatlar hızlıca ucuzlayacak.

Sahi Dolara neler oluyor?

Hızla yükselişler, hızla düşüşler, TL ve Dolar arasındaki garip ilişkiye tanımlar koymak zor olsa da kendimizce fikirlerimiz var elbette. Biz ne ekonomi, ne de siyaset gazetesi değiliz o yüzden muhteşem analizler ve harika grafiklerle birlikte taraflı yorumlar beklememenizi rica ediyorum. Daha çok gözlemlerimi dile getiriyorum bu noktadan itibaren.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aslında Ağustos sonundan itibaren, Ekim ayını göstererek doların düşeceğini belirtiyor, ekonominin kendine geleceğinin sinyallerini veriyordu. Ülkenin en üst konumundaysanız bunları plansız söylemek pek mantıklı olmaz. Papaz sorununun çözümü, Amerika ziyareti ve karşılıklı verilen olumlu mesajlar bu süreçte Doların düşüşüne etki etti diyebiliriz. Tabii ki bu sert çatışmaların bitmemesi de bir yoldu, güç gösterileri falan biliyorsunuz işte. Fakat malum önümüzde Yerel Seçimler var, yöneticilerimiz ekonomi sallantıdayken seçimlere gitmeyi istemediler muhtemelen.

Yazıyı bu noktaya kadar okuyan okurlarımıza teşekkür ederim. Kendi fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Benzer yazılarımıza göz atmak için Blog kategorimizi takibe alabilir, yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

2 Yorumlar

  1. Doların kısa sürede düşüş yaşamayacağı hatta kış aylarına doğru yükselişe geçeceği bir çok ekonomist tarafından söyleniyor.Papaz sorunu çözüleceğe benyiyor fakat ben büyük bir etki yaratacağını sanmıyorum.

  2. Markaların elinde ne kadar sürecek stok var peki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.