Ev / Blog / Doom Filmi Neden Bu Kadar Başarısızdı?
Poster gg

Doom Filmi Neden Bu Kadar Başarısızdı?

Sevgili oyuncular! Ağlıyorum, kahroluyorum, sürünüyorum. Hepsi bu film yüzünden. Doom gibi bir oyunun filmi nasıl başarısız olabilir? Doom filminin neden başarısız olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Biliyorsunuz ki çoğu oyun beyaz perdelerde yerini aldı. Fakat hepsinin başarılı filmler olduğunu söylemek zor. İşte beyaz perde sevdasına kapılan bir diğer isim de Doom oldu. Fakat istenilen başarıyı pek alamadı. 2005 yılında çıkış yapan ve 60 milyon dolarlık  filmimizin başarısızlığın ardından da önümüzdeki yıllarda yeni bir Doom Filmi çıkacağı söyleniyor. Umarım bu film de abisinin yaptığı hataları yapmaz.

Doom Filmi Berbat Bir Hikayeye Sahip!

Şimdi haklı olarak “Kardeşim bu oyunda hani hikaye yoktu?” diyebilirsiniz. Fakat Doom Filmi’nin çıkış tarihine bakarsanız Doom 3 ile çok yakın olduğunu görebilirsiniz. Yani Doom serisinin ilk ve tek doğru düzgün hikayeye sahip olan oyunu olan Doom 3’ü örnek alması gerektiğini gösteriyor. Tek ve sessiz bir karakter olması gerekiyor. Fakat ilk hayal kırıklığımız daha filmin başında oluyor. Bir ekip ile beraberiz bu filmde. Gönül isterdi ki Doomguy abimiz yeşil kostümüyle orada olsa da bütün iblislerin kafalarını koparsa. Fakat hakkını vermek lazım karakterler boş değil. Hepsi renkli karakterler. Mizah iyi işlenmiş. Başrol oyuncusu Dwayne Johnson iyi iş çıkarmış. Ama arkadaşlar bu bir Doom Filmi! Ekiple bir işimiz yok yani. Daha sonra Dwayne Johnson bir anda kötü karakter olup kahramanlık diğer başrol oyuncusu Karl Urban’a kalıyor.

Yaratıklar ve Renklendirmeler

Filmde  cehennem teması neredeyse hiç işlenmemiş. Sanki bir salgın temalı film izliyormuş hissine kapıldım. Çünkü film boyunca sadece zombi, Imp, Hell Knight ve Pinky yaratıklarına rastlıyoruz. Doom Filmi genellikle mavi ve sarı tonlarıyla da öne çıkıyor. Doom 3’e baktığımız zaman ise karanlık bir ortamda geçtiğini görüyoruz.

FPS Sahnesi ve Aksiyon!

Gelelim o mükemmel sahneye! Belki de bütün saydığım eksiklikleri ve hataları unutturabilen o sahne. Karl Urban abimiz eline makineli tüfeği alıyor ve yaratıkları katlettiği o sahne başlıyor. Hatta yapımcılar bile bu sahneyi koymasalardı büyük bir hata yapacaklarını söylüyorlardı. Etrafa bombalar fırlatıp herkesi kurşuna dizdikten sonra Pinky ile tek başına kalıyor. Hepimizin bildiği olmazsa olmazımız testereyi alıyor ve biçiyor Pinky’i. Aksiyon yüksek seviyelerde anlayacağınız. Hatta Dwayne Johnson’un bir sahnede BFG kullandığını da görüyoruz.

Normal Bir Film İçin İyi Aslında…

Normal bir film olarak geçekten iyi. Fakat filme Doom adıyla baktığımız zaman gerçekten gülesi geliyor insanın. Eğer söylentiler doğruysa yakında başka bir Doom Filmi geliyormuş. Büyük ihtimalle 2016’da çıkan oyunla alakalı olacakmış. Umarız bu sefer batırmazlar da şöyle arkamıza yaslanıp yeşil bir adamın iblis kesmesini izleriz diyor ve yazımızı sonlandırıyoruz efendim. Bu tarz film incelemeleri için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.